Հայաստանի տնտեսությունը աշխուժացման նշաններ է ցույց տալիս, բայց գների տոտալ բարձրացման պատճառով իրավիճակը կարող է փոխվել. Մանասերյան
Քաղաքական տնտեսական տուրբուլենտության պայմաններում Հայաստանի տնտեսությունը աշխուժացման նշաններ է ցույց տալիս նախորդ տարվա գրեթե ութ տոկոսանոց ավերիչ անկումից հետո։  Այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց "Այլընտրանք" հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը ՝ ներկայացնելով Եվրասիական փորձագիտական ակումբի 7-րդ տարեկան տնտեսական հետազոտությունը ՝ "Հայաստանի տնտեսությունը 2021 թվականին ԵԱՏՄ-ին անդամակցության համատեքստում" թեմայով։
Նրա խոսքով ՝ տնտեսական աճին նպաստել են չորս գործոններ:
- տարբեր ոլորտների մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների պրոֆեսիոնալիզմը, հետեւողականությունը եւ նպատակասլացությունը իրենց բիզնես ծրագրերի իրականացման գործում;
- Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին և բարենպաստ պայմանները Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի շուկաներում;
- Թուրքիայից ներկրվող ապրանքների նկատմամբ էմբարգոն, որն ակտիվացրել է տեղական արտադրությունը;
- 2020 թվականին պանդեմիայի շրջանում կառավարության նախաձեռնած բազմաթիվ սահմանափակումների վերացում:
"Նշված եւ դրանց հետ կապված նպաստող գործոններն թույլ են տվել 2021 թվականի հունվար-դեկտեմբերին գրանցել Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 5,8 տոկոս աճ։  Պաշտոնական վիճակագրական տվյալների համաձայն ՝ ընթացիկ տարում արդյունաբերական արտադրանքի արտադրության ծավալը կազմել է 2 385 909.7 մլն դրամ ՝ 2020 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 3.3% - ով: Ինչ վերաբերում է 2021 թվականի հունվար-դեկտեմբերին շինարարության ծավալին, ապա 2020 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ այն աճել է 7,4% - ով և կազմել 470 079.0 մլն դրամ: Ըստ պաշտոնական վիճակագրության ՝ ներքին առևտրի շրջանառությունը 2021 թվականի հունվար-դեկտեմբերին կազմել է 3 390 983.2 մլն դրամ (աճը ՝ 7.5%): Ընդ որում, ծառայությունների ոլորտի ծավալը (առանց առևտրի հաշվառման) 2021 թվականի հունվար-դեկտեմբերին կազմել է 1 879 261.1 մլն դրամ, ինչը 7.8%-ով բարձր է 2020 թվականի հունվար - դեկտեմբերի ցուցանիշից", - նշել է Մանասերյանը, հիշեցնելով, որ Հայաստանի տնտեսական աճը պետբյուջեում 2021 թվականի համար նախատեսված էր 3,2% - ի չափով, իսկ գնաճը դրված է 4% - ի (±1,5%) մակարդակում:
ՀՀ կենտրոնական բանկն ակնկալում էր, որ 2021 թվականի արդյունքներով Հայաստանի տնտեսության աճը կկազմի 4,2 տոկոս, իսկ 2022 թվականին ՝ 5,3 տոկոս: Կարեւոր է նաեւ անդրադառնալ նախնական տվյալների համաձայն ' միջազգային կազմակերպությունների կանխատեսումներին: Այսպես, օրինակ, Համաշխարհային բանկը հոկտեմբերին Վերանայել է Հայաստանի ՀՆԱ-ի 2021 թվականի աճի տեմպերի իր ապրիլյան կանխատեսումը 3,4 տոկոսից մինչեւ 6,1 տոկոս ՝ 2022 թվականի համար ակնկալելով 4,8 տոկոս աճ, իսկ 2023 թվականի համար ՝ 5,4 տոկոս: 2021 – ի գնաճի կանխատեսումը 6.3% է, 2022 – ի համար '4.2%, իսկ 2023-ի համար' 4.0%: ԱՄՀ — ն, իր հերթին, դեկտեմբերին կանխատեսել է, որ Հայաստանի տնտեսությունը 2021 թվականին կաճի 5,5 տոկոսով, 2022 թվականին ՝ 5,3 տոկոսով, իսկ 2023 թվականին ՝ 5 տոկոսով: Նման կանխատեսում է արել նաեւ ՎԶԵԲ – ը, որն իր նոյեմբերյան զեկույցում տարածաշրջանային տնտեսական հեռանկարների մասին կանխատեսել է, որ Հայաստանի տնտեսությունը 2021 թվականին կաճի 5 տոկոսով, իսկ 2022 թվականին ՝ 5,3 տոկոսով: Իսկ ԵԱԶԲ-ն ակնկալում է, որ Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2021 թվականին կաճի 4,5 տոկոսով։  ԵՏՀ գնահատականներով ՝ Հայաստանի տնտեսությունը 2021 թվականին պետք է աճեր 4 տոկոսով։  Fitch Ratings վարկանիշային գործակալությունը կանխատեսում է 2021 թվականին Հայաստանի իրական ՀՆԱ-ի աճի վերականգնում մինչև 5,5 տոկոս, 2022 թվականին մինչև 5,3 տոկոս դանդաղում և մինչև 4,7 տոկոս 2023 թվականին: Վերջապես, Standard & Poor ' s-ն ակնկալում է, որ Հայաստանում իրական ՀՆԱ-ն 2021 թվականին կաճի 6,3 տոկոսով եւ 2022 թվականին ՝ 4,6 տոկոսով: (1-482,57 դրամ)։
Նրա խոսքով, տնտեսական ակտիվության աճի վրա դրական ազդեցություն ունեցող արտաքին գործոնների թվում կարելի է նշել հայ-ռուսական հարաբերությունների արդյունավետությունը, որոնք դինամիկ զարգանում են: "Նրանք շարունակում են մնալ ռազմավարական և դաշնակցային` ամրապնդված շատ կարևոր տնտեսական բաղադրիչով ՝ ԵՏՄ — ին մեր համատեղ անդամակցությամբ։  Կարևոր է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների դինամիկան ոչ միայն պահպանվի, այլև ավելի արդյունավետ դառնա, ինչին մեծապես նպաստում է նաև ռուս խաղաղապահների գործունեությունը Արցախում և Հայաստանի հետ սահմանին։  Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները զարգանում են նաև ԵՏՄ շրջանակներում",- նշեց փորձագետը։
Մանասերյանի խոսքով ՝ տեղական արտադրությունը զգալիորեն ակտիվացել է նաեւ թուրքական ապրանքների էբարգոյի պատճառով, որը գործել է 2021 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ դեկտեմբերի 31-ը: "Ճիշտ է, կարճաժամկետ ազդեցությունն այնքան էլ դրական չէր։ Դրական է այն, որ բազմաթիվ նոր նախաձեռնություններ են ի հայտ եկել, սակայն դրանք դեռ չեն հասցրել իրենց ներդրումն ունենալ տնտեսության մեջ, բայց գնաճի վրա որոշակի ազդեցություն, այնուամենայնիվ, կա։  Դա կապված է նրա հետ, որ այլ երկրներից փոխարինող ապրանքներն ավելի թանկ են նստել, քան թուրքական արտադրանքը", - նշել է նա։  Մանասերյանի խոսքով, հայկական շուկայում թուրքական ապրանքների ներկրման արգելքով հայկական արտադրողների համար տարեկան 200 մլն դոլարի չափով լյուֆթ է բացվել:
"Սակայն կառավարությունում որոշվել է չերկարաձգել էմբարգոն, որը գործել է 1 տարի ։  Էմբարգոյի բացասական հետեւանքն էական ազդեցություն է ունեցել գնաճի վրա, ինչը հատկապես ազդել է լայն սպառման ապրանքների վրա", - նշել է փորձագետը։
Ընդ որում, նա կանխատեսել է, որ Հայաստանում տնտեսական իրավիճակը կարող է փոխվել նաև գնաճի միտումների և գների աճի, գազի, էլեկտրաէներգիայի և ջրի սակագների բարձրացման պատճառով: "Կառավարությունը փորձում էր մեղմել իրավիճակը մեկ տարի շարունակ բիզնեսի համար վարկերի սուբսիդավորման միջոցով։ Սակայն դա իրավիճակից դուրս գալու ելք չէ։  Հայաստանի Կենտրոնական բանկի խորհրդի նիստերում ամբողջ 2021 թվականին եւ այս տարվա սկզբին որոշվեց բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը ամեն անգամ 0,25 կետով եւ այսօր այն կազմում է 8 տոկոս", - նկատել է Մանասերյանը:
Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ սուբսիդավորումը ամենապարզ մեթոդն է, պետությունը կարող է անմիջականորեն իրականացնել բազմաթիվ նախագծեր։  "Մենք դեմ չենք, որ բանկերը փող աշխատեն։ Սակայն ճգնաժամային իրավիճակներում, վարկերի գրավչության նվազեցման և փողի թանկացման դեպքում, պետությունն ինքը կարող է շատ բան անել իր գործակալությունների, կառույցների և տեղական մարմինների միջոցով։ Սուբսիդավորման պարզունակ մեթոդները հազիվ թե փրկեն տնտեսությունը", - նկատեց փորձագետը։  Նրա խոսքով, կարեւոր է նաեւ թիրախավորել տնտեսության գերակա ուղղությունները, լոկոմոտիվները եւ ուշադրությունը եւ ռեսուրսները կենտրոնացնել այնպիսի ոլորտների զարգացման վրա, որոնք կարող են իրենց ետեւից քաշել նաեւ մնացած ոլորտները:

Экономика Армении демонстрирует признаки оживления, но в силу тотального повышения цен ситуация может измениться: Манасерян
В условиях политэкономической турбулентности экономика Армении демонстрирует признаки оживления после прошлогоднего сокрушительного почти восьмипроцентного спада. Об этом на состоявшейся сегодня пресс-конференции заявил руководитель исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян, представляя седьмое ежегодное экономическое исследование Евразийского экспертного клуба на тему «Экономика Армении в 2021 году в контексте членства страны в ЕАЭС».
По его словам, экономическому росту способствовали четыре фактора:
— профессионализм, последовательность и целенаправленность представителей частного сектора разных отраслей в реализации своих бизнес планов;
— членство Армении в ЕАЭС и благоприятные условия для реализации национальных конкурентных преимуществ на рынках России, Белоруси, Казахстана и Киргызстана;
— эмбарго на импортируемые из Турции товары, что активизировало политику импортозамещения и развития местного производства;
— снятие многих ограничений, инициированных правительством в период пандемии в 2020 году.
«Указанные и связанные с ними способствующие факторы и явления позволили зарегистрировать в январе-декабре 2021 года рост показателя экономической активности Армении на 5,8%. Согласно официальным статистическим данным, за текущий год объем производства промышленной продукции составил 2 385 909.7 млн. драмов, увеличившись на 3,3% по сравнению с аналогичным периодом 2020 года. Что касается объема строительства за январь-декабрь 2021 года, то по сравнению с аналогичным периодом 2020 года он вырос на 7,4% и составил 470 079.0 млн. драмов. Согласно официальной статистике, оборот внутренней торговли за январь-декабрь 2021 года составил 3 390 983.2 млн. драмов (рост 7,5%). При этом объем сферы услуг (без учета торговли) за январь-декабрь 2021 года составил 1 879 261.1 млн. драмов, что на 7,8% выше показателя за январь-декабрь 2020 года»,- привел данные Манасерян, напомним, что экономический рост Армении в госбюджете на 2021 год был предусмотрен в размере 3,2%, а инфляция заложена на уровне 4% (±1,5%).
Центральный банк РА ожидал, что по итогам 2021 года рост экономики Армении составит 4,2%, а в 2022 году — 5,3%. Важно также обратиться к предварительным прогнозам международных организаций. Так, например, Всемирный Банк в октябре пересмотрел свой апрельский прогноз темпов роста ВВП Армении на 2021 год с 3,4% до 6,1%, на 2022 год ожидая рост на 4,8%, а на 2023 год – на 5,4%. Прогноз по инфляции на 2021 год составляет 6.3%, на 2022 год – 4.2%, а на 2023 год – 4.0%. МВФ, в свою очередь, в декабре спрогнозировал, что экономика Армении вырастет на 5,5% в 2021 году, в 2022 году — на 5,3%, а в 2023 – на 5%. Подобный прогноз был сделан и ЕБРР, который в своем ноябрьском докладе о региональных экономических перспективах спрогнозировал, что экономика Армении в 2021 году вырастет на 5%, а в 2022 году – на 5,3%. А ЕАБР ожидает, что ВВП Армении в 2021 году вырастет на 4,5%. По оценкам ЕЭК, экономика Армении в 2021 году должна была вырасти на 4%. Рейтинговое агентство Fitch Ratings прогнозирует восстановление роста реального ВВП Армении до 5,5% в 2021 году, замедление до 5,3% в 2022 году и до 4,7% в 2023 году. Наконец, Standard & Poor’s ожидает, что реальный ВВП в Армении вырастет на 6,3% в 2021 году и на 4,6% в 2022 году. ($1 — 482,57 драма).
По его словам, в числе внешних факторов, положительно влияющих на рост экономической активности, можно отметить эффективность армяно-российских отношений, которые динамично развиваются. «Они продолжают оставаться стратегическими и союзническими и скреплены очень важным экономическим компонентом — нашим совместным членством в ЕАЭС. Важно, чтобы динамика отношений между Арменией и Россией не только сохранилась, но и стала более эффективной, чему значительно способствует также деятельность российских миротворцев в Арцахе и на границе с Арменией. Отношение с Россией развиваются также в рамках ЕАЭС»,- отметил эксперт.
По словам Манасеряна, местное производство заметно активизировалось также из-за эбарго на турецкие товары, которое действовало с 1 января по 31 декабря 2021 года. «Правда, краткосрочное воздействие было не очень позитивным. Положительно то, что появилось множество новых инициатив, однако они еще не успели внести свой вклад в экономику, но некоторое влияние на инфляцию все же имеется. Это связано с тем, что замещающие товары из других стран в среднем обошлись дороже, чем аналогичная турецкая продукция»,- отметил он. По его словам, с запретом на импорт турецких товаров в Армению на отечественном рынке открывалась ниша для армянских производителей в размере 200 млн. долларов в год.
«Однако в правительстве было решено не продлевать эмбарго, которое действовало в течение 1 года. Отрицательным последствием эмбарго стало существенное воздействие на инфляцию, что особенно сказалось на товарах широкого потребления»,- отметил эксперт.
При этом он спрогнозировал, что экономическая ситуация в Армении может измениться и к худшему из-за инфляционных тенденций и роста цен, повышения тарифов на газ, электроэнергию и воду. «Правительство пыталось смягчить ситуацию на протяжение года путем субсидирования кредитов для бизнеса. Однако это не является ключом к выходу из ситуации. На заседаниях Совета Центрального банка Армении на протяжения всего 2021 года и в начале наступившего года были приняты решения поднять ставку рефинансирования каждый раз на 0,25 п.п. и сегодня она составляет 8%»,- заметил Манасерян.
При этом он подчеркнул, что субсидирование — это самый примитивный метод, государство может напрямую реализовать многие проекты. «Мы не против того, чтобы банки зарабатывали деньги. Однако в кризисных ситуациях, при условии снижении привлекательности кредитов и подорожания денег, государство может само многое сделать через свои агентства, структуры и местные органы. Примитивные методы субсидирования вряд ли спасут экономику»,- заметил эксперт. По его словам, важно также таргетировать приоритетные направления, локомотивы экономики и концентрировать внимание и ресурсы на развитие таких отраслей, которые могут потянуть за собой и остальные сферы.