Հայաստանի, Ղազախստանի եւ Հոնկոնգի բանկերը կարգելափակեն սերվերների վճարումը ՌԴ իրավաբանական անձանց համար
Հայկական, ղազախական եւ հոնկոնգյան բանկերը, պատժամիջոցների պատճառով, սկսել են արգելափակել սերվերների, միկրոսխեմաների, պրոցեսորների, հեռահաղորդակցային սարքավորումների եւ այլ էլեկտրոնիկայի վճարումը Ռուսաստանի իրավաբանական անձանց համար։ Այս մասին գրել է «Коммерсантъ»-ը։
Միտումը նկատվում է ԱՄՆ պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթից հետո, որը նախատեսում է սամանափակումներ այն բանկերի նկատմամբ, որոնք համագործակցում են ՌԴ-ի հետ։ Սահմանափակումները վերաբերում են այդ թվում դրամական միջոցների, ապրանքների կամ ծառայությունների ցանկացած տրամադրմանը հօգուտ արգելափակված անձի։
Պարբերականի զրուցակիցը նշել է, որ այժմ տեղի ընկերությունները ստիպված են էլեկտրոնիկայի արտադրության համար անհրաժեշտ բաղադրիչները ներկրել ТН ВЭД «այլընտրանքային» կոդերի ներքո։ Բացի այդ, տեխնիկան կարող է մատակարարվել արդեն հավաքված վիճակում։
«Ъ»-ի մեկ այլ աղբյուր տեղեկացրել է, որ վճարումն արգելվում է նաեւ վերջին սերնդի հեռահաղորդակցային սարքավորումների եւ սերվերների համար։ ԿԲ-ում պարզաբանել են, որ «կոնկրետ օտարերկրյա բանկերի կոմպլեանս-արարողակարգերը կախված են իրենց ներքին քաղաքականությունից եւ տարբեր շրջաններում կարող են բնութագրվել կոշտության տարբեր աստիճանով»։

«Коммерсантъ»: Банки Армении, Казахстана и Гонконга начали блокировать оплату за серверы и процессоры для юрлиц из РФ
Армянские, казахские и гонконгские банки из-за риска санкций начали блокировать оплату по товарной номенклатуре за серверы, микросхемы, процессоры, телекоммуникационное оборудование и другую электронику для юрлиц из России. Об этом пишет «Коммерсантъ».
Тенденция наблюдается после введения десятого пакета санкций США, который предусматривает возможность введения ограничительных мер в отношении банков, сотрудничающих с РФ. Ограничения касаются в том числе любого предоставления денежных средств, товаров или услуг в пользу заблокированного лица или от такого лица.
Собеседник издания заявил, что теперь местным компаниям придется ввозить компоненты для произвосдтва электроники под «альтернативными» кодами ТН ВЭД. Кроме того, техника может поставляться в сборе.
Другой источник «Ъ» сообщил, что блокировка оплаты происходит и по поставкам телеком-оборудования последнего поколения, а также СХД и серверов. В ЦБ пояснили, что «комплаенс-процедуры конкретных зарубежных банков зависят от их внутренней политики и в разные периоды могут характеризоваться разной степенью жесткости».