Հայաստանի և ԵԱՏՄ երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է 80% - ով, ցուցանիշը կարող է աճել մինչև 100%. կանխատեսում
Հայաստանում գործարար ակտիվության ցուցանիշի 10 տոկոս աճ է սպասվում։ Այս մասին "Ռուս-հայկական ռազմավարական միության արդիական հարցերը" հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտարարել է տնտեսական գիտությունների դոկտոր, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Թաթուլ Մանասերյանը։
Նրա խոսքով ՝ այս տպավորիչ ցուցանիշը մեծապես պայմանավորված է 250-300 հազար ռուսաստանցիների Հայաստան տեղափոխմամբ եւ նրանց կողմից ՀՀ-ում բիզնես ստեղծմամբ։ Փորձագետը նշեց, որ այս փաստը մեծապես ազդել է երկրի տնտեսական ակտիվության վրա, հատկապես ՏՏ, զբոսաշրջության և ծառայությունների ոլորտներում:
Նա նաև հավելել է, որ Հայաստանը ռուսաստանցիների համար երկրորդ ամենագրավիչ զբոսաշրջային ուղղությունն է։ Մանասերյանը նաև նշել է, որ անցած տարվա արդյունքներով աճել են նաև մասնավոր տրանսֆերտների ծավալները, որոնցից ավելի քան 60 տոկոսը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին։ Նրա խոսքով ՝ տրանսֆերտների ընդհանուր ծավալը հասել է 4 մլրդ դոլարի։ Այդ միջոցները հիմնականում ուղղվել են բանկային հատվածին, ինչն էլ իր հերթին դրական է ազդել գործարար ակտիվության ցուցանիշի վրա։ "Ավելի քան 80 տոկոսով աճել են Հայաստանի և ԵՏՄ մյուս երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալները։
Սրանք դեռ ամբողջական տվյալները չեն, մենք ակնկալում ենք, որ 2022 թվականի արդյունքներով աճը կհասնի 100 տոկոսի", - ասել է Մանասերյանը։ Նրա կանխատեսումներով ՝ ներկայիս դրական միտումների պահպանման դեպքում ընթացիկ տարվա արդյունքներով տնտեսական ակտիվության աճը կկազմի 5-7 տոկոս։

Товарооборот между Арменией и странами ЕАЭС возрос на 80%, показатель может возрасти до 100%: прогноз
В Армении ожидается 10%-ый рост показателя деловой активности. Об этом в ходе телемоста «Актуальные вопросы российско-армянского стратегического союза» заявил доктор экономических наук, член Евразийского экспертного клуба Татул Манасерян. По его словам, этот впечатляющий показатель во многом обусловлен релокацией 250-300 тыс россиян в Армению и созданием ими бизнеса в РА.
Эксперт отметил, что сей факт сильно повлиял на экономическую активность в стране, особенно в сферах ИТ, туризм и услуг. Он также добавил, что Армения является вторым самым популярным туристическим направлением для россиян. Манасерян также отметил, что, по итогам прошлого года, возросли и объемы частных трансфертов, из коих более 60% приходится на Россию. По его словам, общий объем трансфертов достиг 4 млрд долларов.
Эти средства в основном пошли в банковский сектор, что, в свою очередь, позитивно повлияло на показатель деловой активности. «Более чем на 80% возросли объемы товарооборота между Арменией и другими странами ЕАЭС. Это еще неполные данные, мы ожидаем, что рост по итогам 2022 года дойдет до 100%», - заявил Манасерян. По его прогнозам, при сохранении нынешних положительных тенденций рост экономической активности по итогам текущего года составит от 5-7%.