Հայաստանի անվտանգության հարցում մեր գլխավոր ռազմավարական դաշնակցի ՝ Ռուսաստանի դերը մեր հանրության աչքում խիստ սասանվել է. սոցիոլոգ
Ակնհայտ է, որ Հայաստանի կողմնորոշումը դեպի ՆԱՏՕ նշանակում է նրա անցումը Թուրքիայի պրոտեկտորատի տակ։  Երկրի ներկայիս քաղաքական էլիտան փաստորեն երկիրը տանում է այդ ուղղությամբ։  «Հայ-ռուսական հարաբերությունները եվրասիական ինտեգրման համատեքստում արդի փուլում» թեմայով մամուլի ասուլիսի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց սոցիոլոգիական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Գևորգ Պողոսյանը:
Ընդ որում, Պողոսյանի կարծիքով, Հայաստանի բնակչությունը կողմնորոշված է դեպի Ռուսաստան։ «Ժողովուրդը համոզված է, որ մեր անվտանգությունն այսօր, ինչպես 100 տարի առաջ, կախված է Ռուսաստանից։ 2018 թվականից սկսած՝ «թավշյա» հեղափոխությունից և 44-օրյա պարտված պատերազմից հետո պարզ դարձավ, որ Ռուսաստանի հետ ռազմավարական գործընկերությունը լուրջ վերանայման կարիք ունի։ Դա կարող է լինել նոր միություն և ռազմական գործընկերության պայմանագիր։ Դա կարող է լինել Հայաստանում ՌԴ ռազմական կոնտինգենտի ավելացում։ Պետք է կոնկրետ քայլեր անել այդ ուղղությամբ», - վստահեցրեց սոցիոլոգը։
Նրա խոսքով ՝ վերջին 5 տարիների ընթացքում իրականացված բազմաթիվ սոցիոլոգիական հարցումները և ուսումնասիրությունները վկայում են մեր երկրների բնակչության դրական վերաբերմունքի մասին Եվրասիական ինտեգրման և ինտեգրացիոն գործընթացների նկատմամբ: «Այսպես, օրինակ, 2018 թվականին Հայաստանի անդամակցությունը ԵՏՄ-ին դրական է գնահատել հարցվածների 79 տոկոսը։ 2019-ին մեր բնակչության երկու երրորդը (74%) աջակցում էր ինտեգրմանը: Եվրասիական միությանը միանալու Հայաստանի որոշումը ցույց տվեց իր հեռանկարային լինելը և նույնիսկ կարճ ժամանակահատվածում տվեց շոշափելի արդյունքներ", - ընդգծեց Պողոսյանը։
Նրա խոսքով ՝ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության 5 տարիների ընթացքում տնտեսական ոլորտում դրական դինամիկան ակնհայտ է։ «Եվրասիական ուղղությամբ Հայաստանի արտահանման ցուցանիշները կրկնապատկվել են։ Այսպես, տարեկան Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների 40% - ը Ռուսաստանից էին։ Իսկ մեր աշխատանքային միգրանտների 85 տոկոսն աշխատում է ԵԱՏՄ-ում, մեծամասնությունը ՝ Ռուսաստանում։ Հայաստան միգրանտների դրամական փոխանցումների տարեկան ծավալը կազմել է մոտ 1,8 մլրդ դոլար, որը կազմել է հանրապետության ՀՆԱ-ի 15% - ը։ Սակայն, ըստ տնտեսագետների, համավարակի և ղարաբաղյան վերջին պատերազմի կորուստների պայմաններում նկատվել է տնտեսության զգալի դանդաղում և ներդրումների կրճատում։ Եվրասիական ինտեգրման նկատմամբ դրական վերաբերմունքը սահուն կերպով նվազել է նրա մեջ մտնող 5 պետությունների շրջանում։  Հարցումները վկայում են, որ մարդիկ պարզապես կորցնում են հետաքրքրությունը նրա նկատմամբ։ Աջակցության բավականին բարձր մակարդակը փաստացի հանրային վստահության ավանսն էր ՝ պայմանավորված ինտեգրումից բարձր ակնկալիքներով։ Ընդհանուր առմամբ, ԵԱՏՄ երկրներում իներցիոն տրամադրություններ են նկատվում։ Մարդիկ կարծում են, որ առաջիկա տարիներին ոչինչ չի փոխվի, ինչը հանգեցնում է տրամադրությունների բացասական դինամիկայի։ Բայց, այնուամենայնիվ, ԵԱՏՄ-ին հավատացողների բաժինը նկատելիորեն գերազանցում է անտարբեր կամ բացասաբար վերաբերվողների բաժնին։  Անհրաժեշտ է մշտապես պահպանել բնակչության վստահությունն ու հետաքրքրությունը, պարզաբանել ինտեգրման իրական հաջողությունները։ Ինտեգրման դրական պտուղները պետք է ամրապնդվեն կոնկրետ գործերով։ Հակառակ դեպքում բնակչության հետաքրքրությունը կարող է մարել, իսկ հիասթափությունը՝ աճել։ Իհարկե, ընդհանուր պատմական անցյալը և դրա մասին խնամքով պահպանվող հիշողությունը ամուր հիմք են ծառայում եվրասիական ինտեգրման զարգացման համար», - բացատրեց փորձագետը։
Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է, որ տնտեսական ինտեգրման առկա աստիճանը դեռևս բավարար չէ ԵԱՏՄ-ի լիարժեք գործունեության համար: «Բացի այդ, կա նաև տնտեսական հետամնացության խնդիր, որին ԵԱՏՄ-ն, մեր կարծիքով, բավարար ուշադրություն չի դարձնում։  Այժմ ճիշտ ժամանակն է մտածել ԵԱՏՄ-ի ռազմավարական ինքնավարության ամրապնդման միջոցների մասին։ Վերանայել և նորովի գնահատել հետպատերազմյան աշխարհի բոլորովին նոր աշխարհաքաղաքական իրողություններում եվրասիականության զարգացման հեռանկարները, ուղղություններն ու ռազմավարությունները: Ընդհանուր առմամբ, անհրաժեշտ է անցնել ինտեգրման պրո-ակտիվ ռազմավարության։ Գնալ Ինտեգրատիվ միտումների ակտիվ ձևավորման ճանապարհով, այլ ոչ թե արձագանքել դրսից ծագող և պարտադրվող մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին: Մարդիկ ցանկանում են տեսնել ինտեգրման իրական արդյունքները։ Դանդաղությունն ու անվճռականությունն այստեղ խաթարում են գործընկերների վստահությունը», - խորհուրդ տվեց Պողոսյանը։
Միևնույն ժամանակ, նրա խոսքով, մեր երկրների ժողովուրդները Ռուսաստանից ակնկալում են ավելի վճռական և հետևողական գործողություններ: «30 տարվա ընթացքում անցկացված գրեթե բոլոր սոցիոլոգիական հարցումներում Ռուսաստանը մշտապես զբաղեցրել է առաջին տեղը Հայաստանի բարեկամ երկրների շարքում։ Անցյալ ուսումնասիրություններում Ռուսաստանը որպես այդպիսին նշողների տոկոսը շատ ավելի մեծ էր (75-80%): Սակայն վերջին 2-3 տարում Ռուսաստանը առաջին տեղում նշողների մասնաբաժինը նկատելիորեն նվազել է։ Ընդ որում ՝ նվազումը տեղի է ունեցել Իրանի (32,7%), Ֆրանսիայի (25,2%) և ԱՄՆ-ի (23,0%) մասնաբաժնի ավելացման հաշվին։ Վերջին հարցումները ցույց են տվել, որ հայերի 40%-ը ռազմաքաղաքական օգնություն է ակնկալում Իրանից, 34% - ը ՝ Ֆրանսիայից, 30% - ը ՝ Ռուսաստանից: Ստացվում է, որ Հայաստանի անվտանգության հարցում մեր գլխավոր ռազմավարական դաշնակցի ՝ Ռուսաստանի դերը մեր հանրության աչքում խիստ սասանվել է։ Նկատենք, որ Ռուսաստանում նույնպես վերջին շրջանում Հայաստանի նկատմամբ վերաբերմունքը դեպի լավը չի փոխվում», - մանրամասնեց սոցիոլոգը։
Ընդ որում, նա նշել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանի ամենախոշոր տնտեսական գործընկերն է, իսկ մշակութային եւ պատմական առումով հայ-ռուսական ավանդական հարաբերություններն իրենց հավասարը չունեն։
Նրա խոսքով, Հայաստանում Արեւմուտքի օրինակով նույնպես նկատվում է տարբեր հակառուսական հրապարակումների աճ սոցիալական ցանցերում եւ որոշ ԶԼՄ-ներում, ինչպես նաեւ արեւմտամետ կողմնորոշում ունեցող քաղաքացիական հասարակության կողմից որոշակի ակցիաներ: «Փաստացի, զանգվածային աշխատանք է տարվում բնակչության հասարակական կարծիքը վերաձևակերպելու և ազգային ինքնությունը փոխելու ուղղությամբ։ Քաղաքական ղեկավարությունը բացահայտ ջանքեր է գործադրում Հանրապետության աշխարհաքաղաքական կողմնորոշումը Ռուսաստանից դեպի արևմուտք փոխելու համար։  Ժամանակակից պայմաններում գործնականում դա նշանակում է Ռուսաստանի դուրս մղում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանից՝ ի շահ Թուրքիայի ազդեցության անվերահսկելի ուժեղացման։ Հանրապետության բնակչության ճնշող մեծամասնությունը համաձայն չէ դրա հետ, ուստի հարցվածների մեծ մասը կարծում է, որ Հայաստանն այսօր սխալ ուղղությամբ է շարժվում»,- վստահեցրեց Պողոսյանը։
Նրա պնդմամբ ՝ հայ հասարակության և քաղաքական իշխանության տեսակետները տրամագծորեն հակադիր քաղաքական կողմնորոշումներ են դրսևորում և լուրջ անհամապատասխանություններ են պարունակում: «Ընդհանուր առմամբ, դա խոսում է այն մասին, որ ժամանակակից հայ հասարակությունը բավականին ռացիոնալ է գնահատում ԱՊՀ, ՀԱՊԿ և ԵԱՏՄ կազմում զարգացման հեռանկարները։ Կամ այն ինտեգրացիոն տնտեսա-քաղաքական միություններին, որոնց Հայաստանը միացել է տարիներ առաջ, և որոնց անդամակցության շնորհիվ հնարավորություն է ստացել արդյունավետորեն զարգացնել իր տնտեսությունը և ապահովել բնակչության անվտանգությունը։ Ուզում է Հայաստանի կառավարությունը, թե ոչ, բայց պետք է հաշվի նստել սեփական բնակչության կարծիքի հետ, եթե այն հավատարիմ է մնում ժողովրդավարության արժեքներին», - եզրափակեց նա։

В вопросе безопасности Армении роль нашего главного стратегического союзника – России, в глазах нашей общественности сильно пошатнулась: социолог
Очевидно, что ориентация Армении на НАТО означает ее переход под протекторат Турции. Нынешняя политическая элита страны фактически ведет страну к этому. Такое мнение на пресс-конференции на тему «Армяно-российские отношения в контексте евразийской интеграции на современном этапе» выразил доктор социологических наук, профессор, член Евразийского экспертного клуба Геворг Погосян.
При этом, по мнению Погосяна, население Армении ориентировано в сторону России. «Оно убеждено, что безопасность народа сегодня, как и 100 лет назад, зависит от России. Начиная с 2018 года, после «бархатной» революции и проигранной 44-дневной войны, стало ясно, что стратегическое партнерство с Россией нуждается в серьезном пересмотре. Это может быть новый союз и договор о военном партнерстве; это может быть увеличение военного контингента РФ в Армении. Необходимо сделать конкретные шаги в этом направлении»,- заверил социолог.
По его словам, многочисленные социологические опросы и исследования, проведенные за последние 5 лет, свидетельствуют о положительном отношении населения наших стран к евразийской интеграции и интеграционным процессам. «Так, к примеру, в 2018 г. присоединение Армении к ЕАЭС положительно оценили 79% опрошенных. В 2019 году две трети (74%) нашего населения поддерживали интеграцию. Решение Армении присоединиться к Евразийскому союзу показало свою перспективность, и даже за короткий срок дало ощутимые результаты»,- подчеркнул Погосян.
По его словам, положительная динамика в экономической сфере за 5 лет членства Армении в ЕАЭС очевидна. «Экспортные показатели Армении в евразийском направлении увеличились вдвое. Так, 40% туристов, ежегодно посещавших Армению, были из России. А 85% наших трудовых мигрантов работают в ЕАЭС, большинство в России. Ежегодный объем денежных переводов мигрантов в Армению был около $1,8 млрд., что составляло 15% ВВП республики. Но по мнению экономистов, в условиях пандемии и потерь в последней Карабахской войне, наблюдалось существенное замедление экономики и сокращение инвестиций. Позитивное отношение к евразийской интеграции плавно снижалось среди 5-ти входящих в него государств. Опросы свидетельствуют, что люди просто теряют к ней интерес. Довольно высокий уровень поддержки был фактически авансом общественного доверия, обусловленного завышенными ожиданиями от интеграции. В целом в странах ЕАЭС наблюдаются инерционные настроения; люди считают, что в ближайшие годы ничего не изменится, что приводит к отрицательной динамике настроений. Но все же доля тех, кто верит в ЕАЭС, заметно превышает долю относящихся к нему безразлично или отрицательно. Необходимо постоянно поддерживать доверие и интерес населения, разъяснять реальные успехи интеграции. Позитивные плоды интеграции должны подкрепляться конкретными делами. Иначе интерес населения может угасать, а разочарование расти. Конечно, общее историческое прошлое и бережно сохраняемая память о нем служат прочным фундаментом для развития Евразийской интеграции»,- объяснил эксперт.
При этом он подчеркнул, что существующая степень экономической интеграции еще недостаточна для полноценного функционирования ЕЭАС. «Кроме этого, существует также проблема экономического отставания, которой ЕАЭС, на наш взгляд, не уделяет достаточного внимания. Сейчас самое время подумать о мерах укрепления стратегической автономии ЕАЭС. Пересмотреть и по-новому оценить перспективы, направления и стратегии развития Евразийства в совершенно новых геополитических реалиях послевоенного мира. В целом необходимо перейти на про-активную стратегию интеграции. Идти путем активного формирования интегративных тенденций, а не реагировать на возникающие и навязываемые извне вызовы и угрозы. Люди хотят видеть реальные результаты интеграции. Медлительность и нерешительность здесь подрывает доверие партнеров»,- посоветовал Погосян.
Вместе с тем, по его словам, народы наших стран ожидают от России более решительных и последовательных действий. «Практически во всех проведенных за 30 лет, социологических опросах, Россия неизменно занимала первое место среди дружеских Армении стран. В прошлых исследованиях процент отметивших Россию в качестве таковой был намного больше (75-80%). Однако за последние 2-3 года доля отметивших Россию на первом месте заметно снизилась. Причем снижение произошло за счет повышения доли Ирана (32,7%), Франции (25,2%) и США (23,0%). Недавние опросы показали, что 40% армян ожидают военно-политическую помощь от Ирана; 34% - от Франции, и 30% - от России. Получается, что в вопросе безопасности Армении роль нашего главного стратегического союзника – России, в глазах нашей общественности сильно пошатнулась. Заметим, что в России тоже в последнее время отношение к Армении меняется не в лучшую сторону»,- детализировал социолог.
При этом, заметил он, Россия является самым крупным экономическим партнером Армении, а в культурном и историческом и плане традиционные армяно-российские отношения не имеют себе равных.
По его словам, в Армении наравне по примеру Запада тоже наблюдается рост различных антироссийских публикаций в социальных сетях и некоторых СМИ, а также определенные акции со стороны гражданского общества прозападной ориентации. «Фактически ведется массовая работа по переформатированию общественного мнения населения и изменению национальной идентичности. Политическое руководство прикладывает откровенные усилия по смене геополитической ориентации республики с России на Запад. В современных условиях на деле это означает вытеснение России из региона Южного Кавказа в угоду бесконтрольному усилению влияния Турции. Подавляющее большинство населения республики несогласно с этим, поэтому  большинство опрошенных считает, что Армения сегодня двигается в неправильном направлении»,- заверил Погосян.
По его утверждению, взгляды армянского общества и политической власти демонстрируют диаметрально противоположные политические ориентации и содержат серьезные расхождения. «В целом, это говорит о том, что современное армянское общество достаточно рационально оценивает перспективы развития в составе СНГ, ОДКБ и ЕАЭС.  Или тех интеграционных политико-экономических союзов, к которым Армения присоединилась много лет назад, и благодаря членству в которых получила возможность эффективно развивать свою экономику и обеспечивать безопасность населения. Хочет армянское правительство или нет, но придется считаться с мнением собственного населения, если оно сохраняет верность ценностям демократии»,- резюмировал он.