ԵԱՏՄ երկրների ՀՆԱ-ի աճը 2022 թվականին 3.1 տոկոս կկազմի
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կանխատեսումների համաձայն՝ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներում ՀՆԱ-ի աճը 2022 թվականին 3.1 տոկոս կկազմi։ Այս մասին չորեքշաբթի ճեպազրույցում հայտարարել է ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահի օգնական Իյա Մալկինան, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Չնայած ԵԱՏՄ-ի տնտեսությունները նախորդ տարի բավականին ակտիվ վերականգնվում էին եւ հասան նախահամավարակային մակարդակին, այս տարի հանձնաժողովի փորձագետներն այդ աճի դանդաղում են կանխատեսում։ Ակնկալվում է, որ միության ՀՆԱ-ի աճը 2022 թվականին կկազմի 3.1 տոկոս: Դա վերականգնման աճի ավարտի, հարկաբյուջետային խթանման միջոցների աստիճանական կրճատման եւ երկրների դրամավարկային քաղաքականության խստացման հետեւանք կլինի»,- ասել է նա։
Միության երկրների տնտեսական աճի վրա միջնաժամկետ հեռանկարում բացասաբար կազդի նաեւ ներդրումային ակտիվության ցածր մակարդակը, ասել է Մալկինան։ Բացի այդ, ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների համար «գնաճային ռիսկերը բարձր են մնում՝ պարենային ապրանքների եւ հումքի համաշխարհային գների աճի, խթանող հարկաբյուջետային միջոցների երկարաձգման եւ ազգային արժույթների արժեզրկման պատճառով»։ Ըստ ԵՏՀ պաշտոնական ներկայացուցչի՝ ԵԱՏՄ երկրներում միջին տարեկան գնաճը 2021 թվականի վերջին 6.1 տոկոս (2020 թվականին գնաճը 3.9 տոկոս էր կազմել) է գնահատվում:

ЕЭК: Рост ВВП стран ЕАЭС в 2022 году составит 3,1%
Рост ВВП стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) в 2022 году по оценке Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) составит 3,1%. Об этом на брифинге в среду заявила помощник председателя коллегии ЕЭК Ия Малкина, передает ТАСС.
«Хотя экономики ЕАЭС достаточно активно восстанавливались в прошлом году и вышли на допандемийный уровень, в текущем году эксперты комиссии прогнозируют замедление этого роста. Ожидается, что прирост ВВП союза в 2022 году составит 3,1%. Это станет следствием завершения восстановительного роста, постепенного сокращения стимулирующих мер бюджетно-налоговой политики и ужесточения денежно-кредитной политики стран», - сообщила она.
Также на экономическом росте стран союза в среднесрочном периоде негативно скажется низкий уровень инвестиционной активности, указала Малкина. Кроме того, для всех стран - членов ЕАЭС остаются высокими «инфляционные риски в связи с ростом мировых цен на продовольственные товары и сырье, пролонгацией действия стимулирующих фискальных мер и ослаблением курсов национальных валют». По словам официального представителя ЕЭК, среднегодовая инфляция в странах ЕАЭС по итогам 2021 года оценивается в 6,1% (в 2020 году инфляция составила 3,9%).
Помимо этого, для всех стран - участниц союза сохраняются достаточно высокие риски новых волн распространения COVID-19 и возможных потрясениях на мировых финансовых рынках в связи ужесточением денежно-кредитной политики ведущими странами мира, добавила Малкина.