Ձվի դեֆիցիտի հետքերով. ՏՄՊՊՀ-ն կիրառվել է տուգանք ընդհանուր 42,6 մլն դրամի չափով
Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի որոշմամբ «Արաքս թռչնաֆաբրիկա» փակ բաժնետիրական, «Արզնու տոհմային ԹՏԽ» բաց բաժնետիրական, «Աշտարակ Ձու» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների նկատմամբ կիրառվել է տուգանք ընդհանուր շուրջ 42,6 մլն դրամի չափով: Այս մասին ասված է Հանձնաժողովի որոշման մեջ:
Ինչպես հայտնում են ՏՄՊՊՀ-ի մամուլի ծառայությունից, վարչական վարույթի շրջանակում հաստատվել է «Հավի ձու կճեպով» ապրանքային շուկայում «Արաքս թռչնաֆաբրիկա», «Արզնու տոհմային ԹՏԽ» և «Աշտարակ Ձու» ընկերությունների գերիշխող դիրքի առկայությունը: Գործի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննարկման արդյունքում պարզվել է, որ 2021 թվականի մարտ ամսվա ընթացքում նշված ընկերությունները ոչ միայն ուղղակիորեն են բարձրացրել հավի ձվի իրացման գինը, այլև իրենց կողմից իրացվող ապրանքատեսականու այնպիսի փոփոխություններ են իրականացրել, որոնք այլ եղանակներով ևս հանգեցրել են հավի ձվի իրացման գների բարձրացման:
Օրինակ, ընկերությունները նշված ժամանակահատվածում զգալի կերպով կրճատել են հատով իրացվող ձվի քանակները՝ ավելացնելով տուփերով իրացվողների քանակները, որոնց իրացման գինն ավելի բարձր է:
Ընկերությունների նշված վարքագիծը Հանձնաժողովի որոշմամբ որակվել է վերջիններիս կողմից գնի չհիմնավորված բարձրացմամբ գերիշխող դիրքի չարաշահում:
Տեղեկացնում ենք, որ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի որոշմամբ հարուցված վարչական վարույթը «Լուսակերտ», «Լուսակերտի «էլիտ», «Գնթունիք» և «Վարիանտ գրուպ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասով կարճվել է:
Հիշեցնում ենք, որ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը 2021 թվականի մարտ ամսվա ընթացքում ուսումնասիրել և արձանագրել էր խոշոր առևտրային ցանցերում և այլ վաճառակետերում նկատվող հավի ձվի պակասուրդի, իսկ առկայության դեպքում՝ զգալի բարձր գներով իրացվելու վերաբերյալ հարցը և 2021 թվականի մարտի 30-ի որոշմամբ 7 ընկերության կողմից «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» օրենքի հնարավոր խախտումների վերաբերյալ հարուցել էր վարչական վարույթ:

По следам дефицита яиц: ГКЗЭК Армении оштрафовал птицеводов на 42,6 млн драмов
Решением Комиссии по защите конкуренции в отношении ЗАО «Птицефабрика Аракс», ОАО «Арзнийская племенная птицефабрика», ООО «Аштарак Дзу» применен штраф в размере 42,6 млн драмов. Как сообщает пресс-служба ГКЗЭК, в рамках административного производства было утверждено доминирующее положение на товарном рынке «яйца куриные со скорлупой» компаниями «Птицефабрика Аракс», «Племенная птицефабрика Арзни» и «Аштарак Дзу».
В результате всестороннего, полного и объективного изучения ситуации на рынке яиц выяснилось, что в течение марта 2021 года указанные компании не только непосредственно повысили цену на куриные яйца, но и внесли такие изменения в поставки данного товара, которые привели к повышению цен на вторичном рынке. Например, компании в указанный период значительно сократили количество поштучно реализуемых яиц, увеличив поставки упакованных яиц, цена которых выше. Указанное поведение компаний решением Комиссии квалифицировано как «злоупотребление ими доминирующим положением с необоснованным повышением цен».
Комиссия сообщает, что возбужденное ранее административное производство в отношении компаний «Лусакерт», «Лусакерт элит», «Гнтуник» и «Вариант групп» прекращено. Напомним, что Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) в марте 2021 года рассмотрела вопрос о дефиците куриных яиц в крупных торговых сетях и других торговых точках, а при их наличии - о реализации по значительным высоким ценам. По факту возможного нарушения закона «О защите экономической конкуренции» ГКЗЭК в отношении 7 компаний возбудила административное производство.