Հայկական տնտեսությունը 2024թ. կարող է արձանագրել 7% և ավելի աճ․ Արամ Սաֆարյան
Եվրասիական փորձագիտական ակումբը տասներորդ անգամ անընդմեջ ամենամյա տնտեսագիտական հետազոտություն է իրականացրել Հայաստանի տնտեսության վիճակի մասին ԵԱՏՄ-ում մեր երկրի անդամության համատեքստում:
«Միանգամից նշենք, որ մեր առաջատար մասնագետների (պրոֆ. Թաթուլ Մանասերյանի և պրոֆ. Աշոտ Թավադյանի) կանխատեսումները տնտեսական ակտվության ցուցանիշի աճի մասին վերջին երկու տարում արդարացել են ամբողջովին և դա օգնում է մեզ շարունակել մեր հետազոտությունները և կանխատեսումներ անել մեր երկրի օգուտների և շահի մասին եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացին մասնակցությունից»,- մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Երևանի պետական համալսարանի Ռուսաստանյան հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանը։
Ըստ նրա՝ 2023 թ. Հայաստանի տնտեսությունը ցույց է տվել զարգացման շատ բարձր տեմպեր: Հայաստանը երկրորդ տարին անընդմեջ ԵԱՏՄ-ում առաջատարն է երեկրի տնտեսական զարգացման հիմնական ցուցանիշների գծով: Հայաստանում արձանագրվել է տնտեսական ակտիվության աճ 9,4%-ով: Համախառն ներքին արդյունքը աճել է 8,5%-ով: Հայաստանը դարձել է Հարավային Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի մեծ տարածաշրջանում բացարձակ առաջատար վենչուրային ներդրումների ներգրավվման գծով: Տարվա ընթացքում արդյունաբերական արտադրության ծավալը աճել է 4,1%-ով, շինարարության ծավալները մեծացել են 14,8%-ով: Ներքին առևտրի շրջանառությունը աճել է 25,7%: Ծառայությունների ոլորտի ծավալը աճել է 10,3%: «Կարևոր է նշել, որ գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրությունը կրճատվել է 0,3%-ով և դա այն դեպքում, երբ գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման ծավալները շարունակում են աճել: Ակնհայտ է, որ հարկավոր են պետության աջակցության լրացուցիչ միջոցներ, որպեսզի Հայաստանի գյուղատնտեսությունը դրվի կայուն, առաջանցիկ զարգացման ուղու վրա»,- ընդգծեց վերլուծաբանը:
Ըստ նրա՝ նշանակալից ծավալներով մեծացել են մեր երկրի արտահանումն ու ներկրումը, արտաքին առևտրաշրջանառությունը: Արտահանումը աճել է 55,3%-ով: Ներկրումն աճել է 40,2%-ով: Վերջին երկու տարում Հայաստանի արտահանումն աճել է 2,8 անգամ, իսկ ներկրումն աճել է 2,3 անգամ:
«Ռուսաստանին է բաժին ընկնում հայկական արտահանման 40,6%: Եթե մինչև 2020թ. մեր երկրի արտահանման գլխավոր ապրանքը կոնյակն էր, ապա այժմ արտահանումը շատ ավելի դիվերսիֆիկացված է: Հետաքրքիր է, որ Հայաստանի արտահանման 34,4% այս տարի բաժին է ընկել Արաբական միացյալ էմիրություններին և Հոնկոնգին: Վերջին երկու տարում տեղի է ունեցել այդ երկու ուղղությամբ արտահանման 35-անգամյա աճ: Սա հնարավոր է դարձել Ռուսաստանից ոսկու և թանկարժեք քարերի վերաարտահանման հաշվին: Դեպի Ռուսաստան արտահանվում է գլխավորապես պատրաստի արտադրանք, որը արտադրված է մեր երկրում: Շատ կարևոր է, որպեսզի Հայաստանում կառավարության և բիզնես հատվածի համատեղ ջանքերով իրականացվեն միջոցառումներ արդյունաբերական ներուժի հզորացման ուղղությամբ, ինչը կողմնորոշված կլինի դեպի արտահանում, առաջին հերթին ԵԱՏՄ ուղղությամբ: Անցյալ տնտեսական տարին ցույց տվեց, որ արտաքին առևտրական շրջանառության տպավորիչ աճը մեծապես պայմանավորված է դեպի Ռուսաստան հեռախոսների, ավտոմեքենաների, տեխնիկայի և սարքավորումների և վերաարտահանմամբ, և հետո միայն քիմիական արտադրանքի, պլասմասաների, ապակու, ագրոարդյունաբերական արտադրանքի և հայկական արտադրության այլ ապրանքների արտահանմամբ: Հասկանալի է, որ սա արդյունք է գլոբալ անկայուն քաղաքական-տնտեսական վիճակի և սրա հետ հույս կապել երկարաժամկետ կտրվածքով չարժե: Սակայն կան ռուսական և արևմտյան փորձագիտական եզրակացություններ այն մասին, որ միջնաժամկետ հեռանկարում գլոբալ Արևմուտքի և Ռուսաստանի հարաբերությունները չեն փոխվելու և մոտակա 2-3 տարին առկա իրավիճակը կպահպանվի: Դա մի ժամանակ է, որ հայկական բիզնեսը, մի կողմից, հարմարվի առկա գլոբալ և տարածաշրջանային իրողություններին, իսկ մյուս կողմից, օգտագործի այդ հնարավորությունը սեփական արտահանման ներուժի մեծացման համար, առաջին հերթին, պատրաստի արտադրանքի արտադրության»,- վերլուծեց փորձագետը:
Նա նկատեց, որ 2023թ. Ռուսաստանը ցույց է տվել տնտեսական ակտիվության 3,5%-անոց աճ: Աշխարհի առաջատար վարկանիշային գործակալությունների կանխատեսմամբ Ռուսաստանի տնտեսությունը 2024թ. կաճի ևս 2,5%-ով: «Սա նշանակում է, որ ռուսաստանյան շուկան շարունակելու է մնալ չափազանց գրավիչ բարեկամ երկրների բիզնեսի համար: Հայկական տնտեսությունը, հույս դնելով սեփական արտահանման ներուժը զարգացնելու վրա, մեծացնելով զբոսաշրջությունը և այլ ոլորտներ ու գործոններ, կարող է արձանագրել 2024թ. 7% և ավելի աճ»,- փաստեց Սաֆարյանը:
Նա նաև նկատեց, որ Հայաստան ուղարկվող ուղիղ տրանսֆերտների 67% 2023 թ. եղել է Ռուսաստանից և միայն 12% ԱՄՆ-ից: «Միաժամանակ կարևոր է հասկանալ, որ անցած տարվա երկրորդ կեսին մուտք գործող տրանսֆերտների ծավալը շեշտակիորեն պակասել է և դա թույլ է տալիս կանխատեսում անել այն մասին, որ 2024թ. տրանսֆերտների ծավալը կարող է նվազել մինչև 15%»,- արձանագրեց փորձագետը:
Ըստ նրա՝ շատ դինամիկ զարգացում է ապրում Հայաստանի զբոսաշրջային ոլորտը: 2,3 մլն. արտասահմանյան զբոսաշրջիկների 50% Ռուսաստանի քաղաքացիներ են: «Պետք է նշել, որ 2024թ. զբոսաշրջության ծավալները կարող են էլ ավելի մեծանալ: Զբոսաշրջիկների զանգվածային հոսքի նոր ուղղություններ են յուրացվում Հնդկաստանից, Չինաստանից, Ֆիլիպիններից, Հարավային Կորեայից և Մեծ Եվրասիայի որոշ այլ երկրներից»,- նկատեց նա:
Միևնույն ժամանակ, ըստ Սաֆարյանի, տարվա ընթացքում նկատվել է արտահանման և ներկրման կառուցվածքի վատթարացում։
«ԵԱՏՄ երկրների փորձագիտական մշակումները թույլ են տալիս հաստատել, որ եվրասիական հնգյակի երկրների արտաքին առևտրական շրջանառությունը կշարունակի աճել 2025թ. առաջին կեսին: Այնուհետև կանխատեսվում է այդ ցուցանիշների որոշ անկում: Այս ամենից ակնհայտ է դառնում, որ 2023թ. հայ-ռուսական տնտեսական զարգացումը անվիճելիորեն և ակնհայտորեն փաստարկ է հանդիսանում հայ-ռուսական համագործակցության զարգացման համար բոլոր ոլորտներում: Հայկական արտահանման հետագա դիվերսիֆիկացումը, այդ գործընթացում նոր գործընկերների ընդգրկումը չի կարող փոխարինել տեսանելի հեռանկարում Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ մյուս անդամ-երկրների հետ համագործակցությանը»,- ընդգծեց Սաֆարյանը:
Եվրասիական փորձագիտական ակումբը ծրագրում է մինչև աշուն հայերեն և ռուսերեն լեզուներով հրատարակել «Հայաստանը և Մեծ եվրասիական գործընկերությունը» գիրքը Երևանի պետական համալսարանի և Հաղորդակցությունների զարգացման ազգային հետազոտական ինստիտուտի համատեղ ջանքերով:
«Գիտական հոդվածների այդ ժողովածուում հայ և ռուսաստանցի մասնագետները կվերլուծեն եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացի ժամանակակից վիճակը և կկանխատեսեն նրա տեսանելի հեռանկարները: Երկրորդ կիսամյակում մենք ծրագրում ենք նաև Երևանի պետական համալսարանում անցկացնել արդեն երկրորդ միջազգային կոնֆերանս Ռուսաստանից, Ղազախստանից, Բելառուսից և Ղրղզստանից ժամանած առաջատար գիտնականների և փորձագետների և մեր երկրի հայտնի մասնագետների մասնակցությամբ: Այս կոնֆերանսը կդառնա Հայաստանի գիտական կյանքում նշանակալից իրադարձություն: Եվ վերջում կուզենայինք ընդգծել, որ մենք պատրաստվում ենք Եվրասիական փորձագիտական ակումբի հաջորդ մամուլի ասուլիսին այս տարվա օգօստոսին, որտեղ կանենք ավելի հիմնավոր կանխատեսումներ 2024թ. հայկական տնտեսության զարգացման վերաբերյալ»,- եզրափակեց Սաֆարյանը:

Армянская экономика может зарегистрировать в 2024 году рост в размере 7% и больше: Арам Сафарян
Евразийский экспертный клуб в десятый раз провел ежегодное экономическое исследование о состоянии экономики Армении в контексте членства страны в ЕАЭС.
«Хочется сразу отметить, что прогнозы наших ведущих специалистов (профессора Татула Манасеряна и профессора Ашота Тавадяна) о росте индекса экономической активности в предыдущие два года оправдались полностью и это помогает нам продолжать наши исследования и делать прогнозы о пользе и выгоде нашей страны от участия в евразийском интеграционном процессе»,- заявил на пресс-конференции на тему «Экономика Армении в 2023 году в контексте членства страны в ЕАЭС» Директор Центра российских исследований ЕГУ, координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян.
По его словам, в 2023 году экономика Армении показала очень высокие темпы развития. Армения во второй раз подряд лидировала в ЕАЭС по основным показателям экономического развития страны. В республике зарегистрирован рост экономической активности на 9,4%. Валовый внутренний продукт вырос на 8,5%.
Сафарян также заметил, что Армения стала абсолютным лидером в большом регионе Южного Кавказа и Центральной Азии по привлечению венчурных инвестиций.
«В течении года объем промышленного производства вырос на 4,1%, объем строительства вырос на 14,8%. Оборот внутренней торговли вырос на 25,7%. Объем сферы услуг вырос на 10,3%. Важно отметить, что производство сельскохозяйственной продукции сократилось на 0,3% и это при том, что объемы экспорта сельхозпродукции продолжают расти. Очевидно, что необходимы дополнительные меры поддержки государства для того, чтобы поставить сельское хозяйство Армении нa путь стабильного опережающего развития»,- подчеркнул эксперт .
По его словам, в значительных объемах выросли экспорт и импорт нашей страны. Значительно вырос внешнеторговый оборот Армении. Экспорт вырос на 55,3%. Импорт увеличился на 40,2%. За последние два года экспорт Армении вырос в 2,8 раза, а импорт в 2,3 раза.
«Россия продолжает быть ведущим экономическим партнером Армении. ЕАЭС уверенно занимает лидирующую роль в списке внешнеторговых партнеров нашей страны. На долю России приходится 40,6% армянского экспорта. Если до 2020 года главным продуктом экспорта страны был коньяк, то сейчас экспорт намного диверсифицирован. Интересно, что 34,4% экспорта Армении в этом году пришлось на ОАЭ и Гонконг. За последние два года отмечен 35-кратный рост экспорта в эти два направления. Это стало реальностью за счет реэкспорта золота и драгоценных камней из России. В Россию экспортируется в основном готовая продукция, произведенная в нашей стране. Очень важно, чтобы в нашей стране совместными усилиями правительства и безнес-сектора осуществлялись меры по усилению промышленного потенциала, ориентированного на экспорт, в первую очередь, в направлении ЕАЭС. Прошлый экономический год показал, что внушающий рост внешнеторгового оборота обусловлен в значительной мере реэкспортом в Россию телефонов, автомобилей, техникой и приборов, и только потом химической продукции, пластмассы, стекла, агропромышленного производства и других продуктов армянского производства. Понятно, что это является результатом нестабильного глобального политико-экономического положения и рассчитывать на подобный успех в долговременном разрезе не стоит. Однако есть российские и западные экспертные заключения о том, что в среднесрочной перспективе изменений в отношениях глобального Запада и России не будет и в ближайшие два-три года существующая ситуация сохранится»,- проанализировал эксперт.
По его словам, это есть время можно использовать для того, чтобы армянский бизнес, с одной стороны, приспособился к существующим глобальным и региональным реалиям, с другой стороны, использовал это время для наращивания собственного экспортного потенциала, и особенно, производства готовой продукции.
«В 2023 году Россия показала рост экономической активности в 3,5%. По прогнозам ведущих рейтинговых агентств мира, российская экономика в 2024 году вырастит на 2,5%. Это означает, что российский рынок будет продолжать оставаться чрезвычайно привлекательным для бизнеса дружественных стран. Армянская экономика, рассчитывая на развитие своего экспортного потенциала, туризма и других сфер может зарегистрировать в 2024 году рост в размере 7% и больше»,- отметил он.
По словам Сафаряна, 67% прямых трансфертов, направленных в Армению по банковской системе, в 2023 году поступили из России, и только 11% из США. Одновременно важно понимать, что во втором полугодии объем поступающих трансфертов резко снизился. Согласно этой статистике, в 2024 году объемы трансфертов могут снизиться на 15%.
«Очень динамично развивается туристическая сфера Армении. Из 2,3 млн. туристов 50% являются гражданами России. Важно понимать, что объемы туризма в 2024 году могут вырасти еще больше. Осваиваются новые направления массового притока туристов из Индии, Китая, Филлипин, Южной Кореи и некоторых других стран Большой Евразии»,- отметил эксперт.
При этом, подчеркнул он, в течение года наметились ухудшения структуры экспорта и импорта. «Из всего сказанного становится очевидным, что армяно-российское экономическое развитие в 2023 году является бесспорным и очевидным аргументом для развития российско-армянского сотрудничества во всех сферах. Диверсификация армянского экспорта, вовлечение новых партнеров в этот процесс не может заменить в обозримой перспективе сотрудничество с Россией и другими партнерами по ЕАЭС»,- заметил Сафарян.
Евразийский экспертный клуб совместно с Ереванским государственным университетом и Национальным исследовательским институтом развития коммуникаций к 10-летию ЕАЭС и в связи с председательством в нем нашей страны надеется до лета издать книгу «Армения и Большое евразийское партнерство».
«В этом сборнике научных статей армянские и российские специалисты будут анализировать и прогнозировать современное состояние евразийского интеграционного процесса и его обозримые перспективы. Во втором полугодии мы планируем провести вторую международную конференцию в Ереванском государственном университете с участием известных ученых и экспертов из России, Казахстана, Беларуси, Кыргызстана и нашей страны. Уверены, что эта конференция станет значительным событием в научной жизни Армении. И в конце, хотелось бы подчеркнуть, что мы готовимся к следующей пресс-конференции Евразийского экспертного клуба в августе этого года, где мы будем делать более обоснованные прогнозы о развитии армянской экономики в 2024 года»,- резюмировал Сафарян.