Ադրբեջանում և ՀՀ-ում ստեղծված իրավիճակը նոր երկաթուղային միջանցքի գործարկման նախադրյալներ է ստեղծում. Բժանիա
Իրավիճակն Ադրբեջանում և Հայաստանում նոր երկաթուղային միջանցքի գործարկման անհրաժեշտություն և նախադրյալներ է ստեղծում։ Այս մասին հայտարարել է Աբխազիայի նախագահ Ասլան Բժանիան՝ մեկնաբանելով Վրաստանի օկուպացված տարածքով երկաթուղային տարանցման գործարկման հնարավորությունը։
«Դաղստանով այլընտրանքային հնարավորություն է ստեղծվում՝ այնտեղ երկաթուղի կա։ Աբխազիան կարող է ինտեգրվել այս պատմությանը, եթե մենք պատրաստակամություն ցուցաբերենք, եթե վրացական կողմը պատրաստակամություն ցուցաբերի։ Սա համապատասխանում է մեր շահերին»,- ասաց նա:
Բժանիան ասաց, որ վերջերս «Ռուսական երկաթուղիների» (Ռուսական երկաթուղիների հոլդինգ) մասնագետների խումբը երկրորդ անգամ այցելեց Աբխազիա. նրանք ստուգեցին այն հատվածը, որով անցնում է երկաթուղու Օչամչիրայի գիծը. այս ենթակառուցվածքն այսօր մասամբ քանդված է և անմխիթար վիճակում:
«Այս ամենը հնարավոր է շտկել»,- նշեց նա։
Ասլան Բժանիան նշել է, որ ռուսական հանձնաժողովը սկսել է հաշվարկներ՝ պարզելու համար, թե որքան կարող է արժենալ վրացական երկաթուղու այս հատվածի վերականգնումը։

Бжания: Ситуация в Азербайджане и Армении создает предпосылки для запуска нового железнодорожного коридора
Ситуация в Азербайджане и Армении создает необходимость и предпосылки для запуска нового железнодорожного коридора. Об этом заявил президент Абхазии Аслан Бжания, прокомментировав возможность запуска железнодорожного транзита через оккупированную территорию Грузии.
«Возникает альтернативная возможность через Дагестан — там есть железная дорога. Абхазия может быть в эту историю интегрирована, если мы проявим готовность, если готовность проявит грузинская сторона. Это соответствует нашим интересам», — заявил он.
Бжания сообщил, что недавно в Абхазии во второй раз побывала группа специалистов из РЖД (холдинг «Российские железные дороги») — они осмотрели участок, по которому проходит Очамчирская линия железной дороги — эта инфраструктура сегодня находится частично в разрушенном и аварийном состоянии.
«Все это возможно исправить», — отметил он.
Аслан Бжания отметил, что российская комиссия приступила к подсчету, чтобы выяснить, во сколько может обойтись восстановление этого участка железной дороги Грузии.