Թուրքիան և Ադրբեջանը Արցախում շարունակում են 1915-ին սկսված Ցեղասպանությանը․ թուրք լրագրողը՝ Բաքվի և Անկարայի ռազմական հանցագործությունների մասին
4 ամիս շարունակ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը ենթարկվում են պաշարման միջոցով սովի, ինչը միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր Թոմ Դանենբաումի բնորոշմամբ պատերազմական հանցագործություն է։ Այս մասին Providence.com պարբերականում գրել է ժամանակավորապես Իսրայելում բնակվող թուրք լրագրող Ուզեյ Բուլութը։
«Նրանք ապօրինի շրջափակման զոհեր են՝ դատապարտված սովի և տառապանքների Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից։ 2022 թվի նոյեմբերի 12-ից մինչև 2023 թվականի ապրիլի 28-ը ադրբեջանական այսպես կոչված «էկո-ակտիվիստները» փակել էին Արցախը արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհը՝ փորձելով ստիպել տեղի հայերին արտագաղթել իրենց բնօրրանից»,- գրում է թուրք լրագրողը։
Նա նշում է, որ իրավիճակը ավելի վատթարացավ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում ապօրինի մաքսակետ դնելուց հետո, իսկ Ստեփանակերտի մատույցներում «էկո-ակտիվիստներին» փոխարինեցին ադրբեջանական զինվորականները՝ այդպիսով կրկնապատկելով և պաշտոնական բնույթ տալով Արցախի շրջափակմանը։
«Այս պայմաններում Արցախի 120,000 հայերը զրկված են ամեն ինչից՝ սնունդից, դեղորայքից, վառելիքից։ Իսկ նվազագույն պաշարները ապահովվում են ռուս խաղաղապահների և Կարմիր Խաչի կոմիտեի միջոցով։ Լեմկինի անվան «Ցեղասպանությունների կանխարգելման» Ինստիտուտը Ադրբեջանին մի քանի անգամ զգուշացրել է «Կարմիր ցեղասպանության» մասին՝ նշելով, որ Արցախի շրջափակումը դրա մի մասն է և այն աջակցություն է ստանում նաև Թուրքիայի կողմից։ Այս ամենի պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանական պետությունը նախագահ Ալիևի գլխավորությամբ»,- գրում է թուրք լրագրողը։
Նա նշում է, որ ամենա խոցելի խմբում հայտնվել են, կանայք՝ հատկապես հղի, երեխաները և ծերերը։ Այս թիրախային խմբերը ստեղծված վատթար պայմաններից առավել հաճախ են հիվանդանում։ Բուլութը ընդգծում է, որ բնակիչները զրկված են տարրական բուժօգնություն ստանալու հնարավորությունից։
Նա նաև նշում է, որ ապօրինի շրջափակումը վատթարացրել է Արցախի տնտեսական իրավիճակը, բերել մասսայական գործազրկության։ Ըստ թուրք լրագրողի՝ Ադրբեջանը արցախցիների տառապանքները էլ ավելի սաստկացնելու համար անջատել է հոսանքը և գազը, թիրախավորելով խաղաղ գյուղացիներին, չի թողնում իրականացնել հողամշակման աշխատանքներ։ «Այդպիսով Ադրբեջանը երկու ելք է թողնում Արցախի հայերին՝ մահանալ կամ հանձնվել»,- շեշտում է Բուլութը։
Նա նաև անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի ռազմական հանցագործություններին՝ խաղաղ բնակչության մասսայական սպանություններին, կտտանքներին, մշակութային կոթողների և սրբավայրերի ոչնչացմանը, հիվանդանոցների և այլ քաղաքացիական օբյեկտների ռմբակոծմանը, անտառների ախտահարմանը ֆոսֆորային արգելված զենքով։ Եվ այս ամենը, ինչպես նշում է թուրք լրագրողը, Ադրբեջանը անում էր Թուրքիայի լիակատար աջակցության ներքո։
«Այսպիսով՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը միասին փորձում են ավարտին հասցնել դեռևս 1915 թվականին սկսված հայոց ցեղասպանության և հայերի բնաջնջման գործընթացը»,- ընդգծում է Բուլութը՝ հիշեցնելով, որ Ցեղասպանության ժամանակ թուրքական յաթաղանի զոհ դարձան 1,5 մլն հայեր։
Նա նշում է, որ այս ամենով հանդերձ Ադրբեջանը ոտնահարում է Լաչինի միջանցքը բացելու Միջազգային դատարանի որոշումը։ «Իսկ միջազգային հանրությունը շարունակում է «հորանջելով» հետևել հայոց ցեղասպանության նոր ալիքին»,- զայրույթով ընդգծում է թուրք լրագրողը՝ կոչ անելով Բայդենի վարչակազմին վերջ դնել այս անմարդկային գործընթացին՝ Ադրբեջանի նկատմամբ սանկցիաներ կիրառելով։

Турция и Азербайджан в Арцахе продолжают геноцид, начатый в 1915 году: турецкий журналист о военных преступлениях Баку и Анкары
В течение 4 месяцев армяне Нагорного Карабаха подвергаются осадному голоду, что, по определению профессора международного права Тома Даненбаума, является военным преступлением. Об этом в издании Providence.com написала временно проживающая в Израиле турецкий журналист Узей Булут.
«Они являются жертвами незаконной блокады, обреченными на голод и страдания со стороны руководства Азербайджана. С 12 ноября 2022 года по 28 апреля 2023 года так называемые «эко-активисты» Азербайджана перекрыли единственный путь, связывающий Арцах с внешним миром, пытаясь заставить местных армян эмигрировать со своей колыбели», - пишет турецкий журналист.
Она отмечает, что ситуация ухудшилась после того, как Азербайджан незаконно установил таможенный пункт в Лачинском коридоре, а на подступах к Степанакерту «эко-активистов» сменили азербайджанские военные, тем самым удвоив и придав официальный характер блокаде Арцаха. «В этих условиях 120 000 армян Арцаха лишены всего: еды, лекарств, топлива. А минимальные запасы обеспечиваются российскими миротворцами и Комитетом Красного Креста. Институт «Предотвращения геноцидов» имени Лемкина несколько раз предупреждал Азербайджан о «красном геноциде», отмечая, что блокада Арцаха является ее частью и она получает поддержку со стороны Турции. Ответственность за все это несет Азербайджанское государство во главе с президентом Алиевым», - пишет турецкий журналист.
Она отмечает, что в наиболее уязвимую группу попали женщины, особенно беременные, дети и старики. Эти целевые группы чаще болеют из-за плохих условий. Булут подчеркивает, что жители Арцаха лишены возможности получить даже базовую медицинскую помощь.
Она также отмечает, что незаконная блокада ухудшила экономическую ситуацию в Арцахе, привела к массовой безработице. По словам турецкого журналиста, Азербайджан, чтобы еще больше усилить страдания арцахцев, отключил электричество и газ, нацеливается на мирных крестьян, не позволяя им осуществлять сельхозработы. «Таким образом, Азербайджан оставляет армянам Арцаха два выхода: умереть или сдаться», - подчеркивает Булут.
Она также коснулась военных преступлений Азербайджана во время 44-дневной войны - массовых убийств мирного населения, пыток, уничтожения памятников культуры и святынь, бомбардировок больниц и других гражданских объектов, поражения лесов запрещенным фосфорным оружием. И все это, как отмечает турецкий журналист, Азербайджан делал при полной поддержке Турции. «Таким образом, Турция и Азербайджан вместе пытаются довести до конца начавшийся еще в 1915 году геноцида армян»,- подчеркивает Булут, напоминая, что во время геноцида жертвами турецкого ятагана стали 1,5 миллиона армян.
При этом она отмечает, что Азербайджан нарушает решение Международного суда об открытии Лачинского коридора. «А международное сообщество продолжает праздно следить за новой волной Геноцида армян», - с возмущением подчеркивает турецкий журналист, призывая администрацию Байдена положить конец этому бесчеловечному процессу, применив санкции в отношении Азербайджана.