Մեր ճամփան անշեղ է, մեր կամքը՝ ավելի ու ավելի ամուր․ Արցախի նախագահի ուղերձը անկախության հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրվա առթիվ։ Ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է․
«Թանկագի ՛ ն հայրենակիցներ
Այսօր ԼՂՀ պետական անկախության մասին հանրաքվեի և Սահմանադրության օրն է: Թե՛ 1991 թվականին և թե՛ 2006-ին տեղի ունեցած հանրաքվեների միջոցով մեր ժողովուրդը մեկ անգամ ևս հաստատել է սեփական հողի վրա ապրելու և արարելու, հայրենի երկիրը շենացնելու և զորացնելու իր կամքն ու վճռականությունը:
Այսօր էլ մեր նպատակներն ու ձգտումները նույնն են, որոշումը՝ անփոփոխ:
Պետականաշինության բարդ ու դժվարին ճանապարհին մենք հաղթահարել ենք բազում փորձություններ ու դժվարություններ, ունեցել ենք անդառնալի կորուստներ, բայց միշտ մնացել ենք անսասան ու անկոտրում, ուժեղ ու հաստատակամ: Ծանրագույն մարտահրավերների առջև ենք կանգնել հատկապես վերջին ամիսներին՝ առերեսվելով անդառնալի ու ցավալի կորուստների, սակայն մեր ճամփան անշեղ է, մեր կամքը՝ ավելի ու ավելի ամուր:
Եվ այսօր էլ, մեր մեջ պահելով անասելի ցավն ու կսկիծը, օր օրի բուժելով արյունահոսող վերքերը, մենք կշարժվենք առաջ, կկառուցենք մեր երազանքի Հայրենիքը, կկերտենք մեր սերունդների ապագան:

Президент Арцаха направил послание в связи с Днем референдума о государственной независимости и Конституции НКР
Президент Арцаха Араик Арутюнян направил послание в связи с Днем референдума о государственной независимости и Конституции НКР.
В послании, в частности, говорится:  «Дорогие соотечественники!
Сегодня мы отмечаем День референдума о государственной независимости и Конституции НКР. Как в 1991 году, так и в 2006 году посредством референдумов наш народ еще раз подтвердил свою волю и решимость жить и созидать на собственной земле, обустраивать и укреплять родную страну.
И сегодня наши цели и стремления одинаковы, решение неизменно.
На сложном и трудном пути государственного строительства мы преодолели множество испытаний и трудностей, понесли невосполнимые потери, но всегда оставались непоколебимыми и несгибаемыми, сильными и решительными. Мы стояли перед тяжелейшими вызовами особенно в последние месяцы, сталкиваясь с необратимыми и болезненными потерями, однако наш путь неуклонен, наша воля все более и более крепка.
И сегодня, сохраняя в себе невыразимую боль и горечь, изо дня в день исцеляя кровоточащие раны, мы будем двигаться вперед, строить Родину нашей мечты, формировать будущее наших поколений.