ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ կայացել է Անվտանգության խորհրդի արտահերթ ընդլայնված նիստ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ մարտի 12-ին կայացել է Անվտանգության խորհրդի արտահերթ ընդլայնված նիստ:
Ինչպես հայտնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, քննարկվել են Հանրապետությունում  ստեղծված  ճգնաժամային իրավիճակը և առկա մարտահրավերները:
Երկրի ղեկավարն իր խոսքում նշել է, որ շրջափակման հարուցած մարտահրավերները շարունակում են գոյություն ունենալ, իսկ մարտի 10-ին Հայաստանից մատակարարվող բնական գազի խողովակաշարի հերթական արգելափակումն Արցախում հումանիտար ճգնաժամի խորացմանն ուղղված հերթական քայլն է:
Նախագահ Հարությունյանը ևս մեկ անգամ միջազգային հանրության ուշադրությունն է հրավիրել Արցախի ժողովրդի 91-օրյա շրջափակման վրա: Նա ընդգծել է, որ Արցախի Հանրապետությունը փորձում է վերացնել 2020թ.-ի պատերազմի ծանր հետևանքները, սակայն այժմ առերեսվել է շրջափակմամբ և ուժի կիրառման սպառնալիքով պայմանավորված նոր ծանր մարտահրավերների:
Հանրապետության նախագահը որոշ հանձնարարականներ է տվել պատկան մարմիններին՝ իրավիճակով պայմանավորված հրատապ ու կարևոր քայլերի իրականացման նպատակով:

Под руководством президента Арцахасостоялось внеочередное заседание Совета безопасности
12 марта под руководством президента Республики Арцах Араика Арутюняна состоялось внеочередное расширенное заседание Совета безопасности.
Были обсуждены создавшаяся в республике кризисная ситуация и существующие вызовы.
В своем выступлении глава государства отметил, что вызовы, возникшие вследствие блокады, все еще существуют, а блокирование 10 марта газопровода, по которому поступает газ из Армении, является очередным шагом по углублению гуманитарного кризиса в Арцахе.
Президент Арутюнян в очередной раз призвал международную общественность обратить внимание на 91-дневную блокаду народа Арцаха.Он подчеркнул, что Республика Арцах пытается оправиться от последствий тяжелой войны 2020 года, но сейчас столкнулась с новыми серьезными вызовами, обусловленными блокадой и применением силы.
Президент республики дал ряд поручений компетентным органам с целью осуществления неотложных и важных мер в связи со сложившейся ситуацией.