Մոսկվան հանդես է գալիս ԼՂ-ում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության հնարավորինս արագ կազմակերպման օգտին
Մոսկվան հանդես է գալիս ԼՂ-ում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության հնարավորինս արագ կազմակերպման օգտին։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի կողմից հայկական հետքը ոչնչացնելու հարցը։
«Մեր սկզբունքային դիրքորոշումն այն է, որ պաշտպանում ենք Լեռնային Ղարաբաղում և հարակից տարածքներում  տարածաշրջաններում մշակութային և կրոնական նշանակության օբյեկտների նկատմամբ զգույշ վերաբերմունքը»,- ասել է Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի զինվորականները հիմնահատակ ոչնչացրել էին Մեխակավանում կառուցված հայկական Սուրբ Զորավոր Աստվածածին եկեղեցին։
Ադրբեջանցի զինվորականները ոչնչացրել են նաև Շուշիում Հայոց ցեղասպանության, Հայրենական պատերազմի և արցախյան առաջին պատերազմի զոհերի հիշատակին նվիրված կոթողը:

Мы подтверждаем важность скорейшей организации миссии ЮНЕСКО в регион: МИД РФ
Россия выступает за скорейшую организацию миссии ЮНЕСКО в зону карабахского конфликта, сказала в ходе брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя вопрос об уничтожении Азербайджаном армянского наследия.
"Наша принципиальная позиция – мы выступаем за бережное отношение к объектам культурного, религиозного значения в Нагорном Карабахе и прилегающим к ним районах. Мы подтверждаем важность скорейшей организации миссии ЮНЕСКО в регион", — сказала Захарова.
По каждому конкретному случаю Москва поддерживает контакт со сторонами, заверила она.
30 марта в телеграм-каналах появилась информация об уничтожении очередного памятника культуры – обелиска, посвященного жертвам Геноцида армян, погибшим в Великой Отечественной и Первой арцахской войнах.