ԼՂ-ում հրադադարի ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել. ՌԴ ՊՆ
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է խնդիրների կատարումը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում։ Այս մասին տեղեկանում ենք Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարության տարածած ահղորդագրությունից:
՛՛Պահպանվում է Բաքվի և Ստեփանակերտի հետ շարունակական փոխգործակցությունը ՝ ուղղված արյունահեղության կանխմանը, անվտանգության ապահովմանը և խաղաղ բնակչության նկատմամբ մարդասիրական իրավունքի նորմերի պահպանմանը։
Հրադադարի ռեժիմի խախտումներ չեն արձանագրվել:
Ի կատարումն ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների՝ Ղարաբաղի զինված կազմավորումների կողմից շարունակվել է սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի հանձնումը ռուս խաղաղապահների վերահսկողության ներքո: Սեպտեմբերի 25-ի դրությամբ հանձնվել է՝ 8 միավոր զրահատեխնիկա, 37 միավոր դաշտային հրետանային հրանոթներ, ՀԿՌՀ-ներ և ականանետեր, ավելի քան 3200 միավոր հրաձգային զենք, հակատանկային միջոցներ և ՁՊՎ, շուրջ 435 հազար զինամթերք։
Ռուս խաղաղապահներն ուղեկցել են Լաչինի միջանցքով Ստեփանակերտից Հայաստան խաղաղ բնակիչներով երեք շարասյուն։
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման վայրում գտնվում է 675 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում ՝ 408 երեխա։ Կազմակերպվել է նրանց տեղավորումը, սնունդը և բժշկական օգնության տրամադրումը՛՛,-ասված է ՌԴ ՊՆ տեղեկագրում:

Нарушений режима прекращения огня не зафиксировано: МО РФ
Российским миротворческим контингентом продолжается выполнение задач на территории Нагорного Карабаха. Поддерживается непрерывное взаимодействие с Баку и Степанакертом, направленное на недопущение кровопролития, обеспечение безопасности и соблюдение норм гуманитарного права в отношении мирного населения. Об этом сообщается в информационном бюллетене Министерства обороны Российской Федерации о деятельности российского миротворческого контингента в зоне нагорно-карабахского конфликта (на 25 сентября 2023 г.).
Нарушений режима прекращения огня не зафиксировано.
Во исполнение достигнутых договоренностей о прекращении боевых действий вооруженными формированиями Карабаха продолжена сдача вооружения и военной техники под контролем российских миротворцев. На 25 сентября сдано: восемь единиц бронетехники, 37 единиц орудий полевой артиллерии, РСЗО и минометов, более 3200 единиц стрелкового оружия, противотанковых средств и ПЗРК, около 435 тыс. боеприпасов.
Российскими миротворцами сопровождено три колонны с мирными жителями из СТЕПАНАКЕРТА в Армению через Лачинский коридор.
В расположении российского миротворческого контингента находятся 675 мирных жителей, в том числе 408 детей. Организовано их размещение, питание и оказание медицинской помощи.