Լեռնային Ղարաբաղի երկրորդ պատերազմից 2 տարի անց Հայաստանն ու Ադրբեջանը մոտ են երրորդի մեկնարկին. ICG
Լեռնային Ղարաբաղի երկրորդ պատերազմից երկու տարի անց Հայաստանն ու Ադրբեջանը անհարմար կերպով մոտեցել են երրորդի սկզբին, ասվում է Միջազգային ճգնաժամային խմբի (ICG) նոր զեկույցում։
«2022 թվականի ընթացքում, նույնիսկ երբ միջնորդները փորձում էին բանակցել համապարփակ խաղաղ համաձայնագրի շուրջ, երեք խոշոր բախումներ՝ վերջինը սեպտեմբերին, ցույց տվեցին իրավիճակի անկայունությունը։ Թեեւ Լեռնային Ղարաբաղի լեռնային անկլավի ապագան մնում է հարեւանների միջեւ հակամարտության կենտրոնում, սեպտեմբերյան մարտերը, որոնք տեղի են ունեցել սահմանների երկայնքով եւ Հայաստանի ներսում, ընդլայնել են մարտադաշտը»,- ասվում է Միջազգային ճգնաժամային խմբի զեկույցում:
Քանի որ Ադրբեջանը ռազմական մեծ առավելություն ունի, իսկ Ռուսաստանը շեղված է Ուկրաինայի պատերազմով, քիչ բան կարող է խանգարել Բաքվին օգտագործել իր առավելությունն այս նոր ճակատում, եթե նա անհամբերություն ցուցաբերի բանակցություններում: Սա կարող է երկու երկրներին կրկին պատերազմի մեջ գցել մարդկային զգալի կորուստներով եւ ի վնաս ողջ Հարավային Կովկասի, ասվում է կազմակերպության զեկույցում։
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին Եվրամիության (ԵՄ) քաղաքացիական մոնիթորինգային նոր առաքելությունը համարձակ եւ հուսադրող քայլ է, որը կօգնի նվազեցնել ռիսկերը։ Որպեսզի առաքելությունը հաջող լինի, անհրաժեշտ է նրան միջոցներ եւ մանդատ տրամադրել»,- կարծում են ICG-ում։
«Սառը պատերազմի ավարտից հետո Հայաստանն ու Ադրբեջանը գտնվում են դաժան հակամարտության մեջ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ, որը Խորհրդային Միության տարիներին Ադրբեջանի մաս է կազմել եւ որտեղ մեծամասամբ էթնիկ հայ բնակչություն է ապրում: Հայկական զորքերը 1990-ականների սկզբին ուժով վերահսկողության տակ են վերցրել անկլավը եւ հարակից յոթ շրջանները, եւ գրեթե 30 տարի այն կառավարվել է Ստեփանակերտ քաղաքում տեղակայված դե ֆակտո իշխանությունների կողմից: Սակայն 2020 թվականի վեցշաբաթյա պատերազմից հետո որի հետեւանքով զոհվեց ավելի քան 7000 զինծառայող, Ադրբեջանը վերականգնեց իր վերահսկողությունը խորհրդային Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի մոտ մեկ երրորդի եւ հարակից յոթ տարածքների մեծ մասի վրա՝ ցույց տալով իր գերազանց ռազմական ներուժը: Ռուսաստանը հրադադարի մասին համաձայնագրի կնքման միջնորդ հանդես եկավ, որպեսզի վերջ դրվի պատերազմին, ինչպես նաեւ քայլեր ձեռնարկեց խաղաղությունը պահպանելու համար: Նա խաղաղապահներ մտցրեց՝ ռազմական գործողությունների վերսկսումը անկլավում եւ նրա շուրջը զսպելու համար, ինչպես նաեւ հայկական կողմից սահմանապահներին զսպելու համար, որպեսզի սահմանին կողմերի միջեւ բախումներ թույլ չտա։ Բայց արդյունքները լավագույն դեպքում անհավասարաչափ են եղել, քանի որ Բաքուն փորձարկում էր իր նոր ուժերը ինչպես բանակցությունների սեղանի շուրջ, այնպես էլ մարտի դաշտում»,- ասվում է զեկույցում:

ICG: Спустя 2 года после второй войны за Нагорный Карабах Армения и Азербайджан приблизились к началу третьей
Спустя два года после второй войны за Нагорный Карабах Армения и Азербайджан неловко приблизились к началу третьей, говорится в новом докладе Международной кризисной группы (ICG).
«В течение 2022 года, даже когда посредники пытались заключить всеобъемлющее мирное соглашение, три крупных столкновения - последнее произошло в сентябре - продемонстрировали неустойчивость ситуации. Хотя будущее горного анклава Нагорный Карабах остается в центре конфликта между соседями, сентябрьские бои, которые проходили вдоль границы стран и внутри Армении, расширили поле боя», - говорится в отчете Международной кризисной группы.
Поскольку Азербайджан обладает большим военным превосходством, а Россия отвлечена войной в Украине, мало что может помешать Баку использовать свое преимущество на этом новом фронте, если он проявит нетерпение в переговорах. Это может снова ввергнуть две страны в войну со значительными человеческими жертвами и в ущерб всему Южному Кавказу, отмечается в отчете организации.
«Новая миссия Европейского Союза (ЕС) по гражданскому мониторингу на границе Армении с Азербайджаном - это смелый и обнадеживающий шаг, который поможет снизить риски. Для успеха миссии необходимо предоставить ей средства и мандат», - считают в ICG.
«С момента окончания холодной войны Армения и Азербайджан находятся в состоянии ожесточенного конфликта из-за Нагорного Карабаха, который в советское время был частью Азербайджана и где проживает большинство этнического армянского населения. Армянские войска силой взяли под контроль анклав и семь прилегающих районов в начале 1990-х годов, и почти 30 лет им управляли де-факто власти, расположенные в городе Степанакерте. Но в 2020 году в результате шестинедельной войны, в которой погибло более 7000 военнослужащих, Азербайджан вернул себе контроль над примерно одной третью советской Нагорно-Карабахской автономной области и большей частью семи прилегающих территорий, продемонстрировав при этом свой превосходный военный потенциал. Россия выступила посредником в заключении соглашения о прекращении огня, чтобы положить конец войне, а также предприняла шаги по поддержанию мира. Она ввела миротворцев для сдерживания возобновления боевых действий в анклаве и вокруг него, а также пограничников с армянской стороны, чтобы не допустить столкновений сторон на границе. Но результаты были в лучшем случае неравномерными, поскольку Баку испытывал свою вновь обретенную силу как за столом переговоров, так и на поле боя», - говорится в отчете.