Լաչինի միջանցքի ապօրինի անցակետից առեւանգված արցախցին 22-ամյա ուսանող Ալեն Սարգսյանն է
Ադրբեջանական կողմը Լաչինի միջանցքում գտնվող ապօրինի անցակետում առևանգել է ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան գնացող Ալեն Նելսոնի Սարգսյանին՝ ծնված 2001թ.:
Առևանգման պատճառների մասին որևէ հավաստի տեղեկություն դեռևս հայտնի չէ: Ալեն Սարգսյանն ուսանող է, ով մեկնում էր Երևան՝ իր ուսումը շարունակելու նպատակով:
Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի ժողովրդի հանդեպ ցեղասպանական քաղաքականությունը՝ հերթական անգամ խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը: Դեպքի վերաբերյալ մանրամասները կհայտնվեն ավելի ուշ:
Նշենք, որ սա Հակարիի ադրբեջանական անօրինական անցակետից Արցախի բնակչի առևանգման երկրորդ դեպքն է։ Ավելի վաղ ադրբեջանցիները Կարմիր խաչի մեքենայից առևանգել էին 60-ամյա Վագիֆ Խաչատրյանին, որը Հայաստան էր գնում բուժման նպատակով։ Օրերս ադրբեջանցիները գերեվարել են Արցախի մեկ այլ տարեց բնակչի Ռաշիդ Բեգլարյանին։

22-летний студент из Арцаха Ален Саргсян похищен с нелегального азербайджанского пропускного пункта в Лачинском коридоре
Азербайджанская сторона на незаконном пропускном пункте в Лачинском коридоре похитила гражданина Арцаха Алена Нельсоновича Саргсяна 2001 года рождения, который в сопровождении российских миротворцев направлялся из Арцаха в Армению. Никаких достоверных сведений о причинах похищения пока не известно. Ален Саргсян - студент, который ехал в Ереван для продолжения учебы.
О подробностях инцидента власти Арцаха сообщат позже. Азербайджан продолжает политику геноцида в отношении народа Арцаха, в очередной раз нарушая нормы международного гуманитарного права.
Отметим, что это второй случай похищения жителя Арцаха с незаконного азербайджанского КПП на мосту Акари. Ранее азербайджанцы похитили из машины Красного Креста 60-летнего Вагифа Хачатряна, который ехал в Армению с целью лечения. На днях азербайджанцы взяли в плен другого пожилого жителя Арцаха - Рашида Бегларяна.