Ադրբեջանական կողմը կրակել է հայկական դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ. տուժել է Թաղավարդ համայնքի բնակիչներից մեկի տունը. Արցախի ՄԻՊ
Սեպտեմբերի 6-ին՝ ժամը 19:30-ի սահմաններում, Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա-Թաղավարդ բնակավայրերի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից ադրբեջանական կողմը կրակել է հայկական դիրքերի և խաղաղ բնակավայրերի ուղղությամբ։ Այս մասին գրել է ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը․
«Արձակված կրակոցների հետևանքով տուժել է Թաղավարդ համայնքի բնակիչներից մեկի տունը։ Տան ուղղությամբ արձակված կրակոցներից 3 գնդակ խոցել են տան պատը, 1 գնդակ՝ ննջասենյակներից մեկի պատուհանը։
Ադրբեջանական կրակոցներից տուժած տանը բնակվում են 6 քաղաքացիական անձինք, որոնցից մեկը՝ անչափահաս երեխա։
Կեսգիշերն անց ադրբեջանական կողմը շարունակել է կրակոցները, որոնց հետևանքով տուժածներ և նյութական վնաս չի արձանագրվել։
Դեպքի վերաբերյալ տեղեկացվել են ռուս խաղաղապահներն ու Արցախի իրավապահ մարմինները։
Խաղաղ բնակավայրերի հարևանությամբ տեղակայված ադրբեջանական դիրքերը անմիջական և իրական սպառնալիք են հանդիսանում Արցախի ժողովրդի կյանքի, առողջության և այլ կենսական իրավունքների համար և խաթարում են այդ բնակավայրերում բնակչության բնականոն կյանքն ու գործունեությունը։
Արձանագրվող դեպքերի առթիվ ադրբեջանական կողմը՝ մասնավորապես միջադեպերի հեղինակները, որևէ պատասխանատվության չեն ենթարկվում, ինչը հիմք է հանդիսանում նման դեպքերի կրկնության համար։
Խիստ օրակարգային է հրադադարի խախտման բոլոր դեպքերի առնչությամբ համապարփակ քննությունը, այդ թվում ռուս խաղաղապահների ներգրավվածությամբ»։

Азербайджанская сторона открыла огонь в направлении Тагаварда, пули попали в дом одного из сельских жителей: Омбудсмен Арцаха
6 сентября, около 19: 30 с позиций, расположенных в направлении населенных пунктов Кармир шука-Тагавард Мартунинского района Республики Арцах, азербайджанская сторона открыла стрельбу в направлении армянских позиций и мирных населенных пунктов. Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян сообщает, что в результате обстрела 3 пули попали в стену одного из домов села, 1 пуля разбила окно спальни дома.
В доме проживают 6 человек, в том числе несовершеннолетний ребенок. В полночь азербайджанская сторона продолжила обстрел. Пострадавших в результате обстрела нет. О данном инциденте были проинформированы российские миротворцы и правоохранительные органы Арцаха. «Расположенные по соседству с мирными населенными пунктами азербайджанские позиции являются прямой и реальной угрозой жизни, здоровью и другим жизненным правам народа Арцаха и подрывают нормальную жизнь и деятельность населения этих населенных пунктов.
Азербайджанская сторона не привлекается к какой-либо ответственности по фактам нарушения режима прекращения огня, в результате чего подобные инциденты носят перманентный характер. Очень актуально всеобъемлющее расследование по всем случаям нарушения режима прекращения огня, в том числе с вовлечением российских миротворцев»,- говорится в заявлении Омбудсмена Арцаха.