Հայաստանի հետ վերամիավորումը յուրաքանչյուր հայի և արցախցու երազանքն է, սակայն դա հնարավոր չէ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից. ԱՀ նախագահի հարցազրույցը France 24-ին
Արցախի իշխանությունների առաջնային խնդիրը 40.000 փախստականների կեցության, կյանքի եւ աշխատանքի համար պայմաններ ստեղծելն է, սակայն Ադրբեջանն ամեն միջոցով՝ հրադադարի խախտումներով, տարատեսակ սադրանքներով, Լաչինի միջանցքը փակելու փորձերով խոչընդոտում է դրան։ Այս մասին France 24-ին տված հարցազրույցում ասել է աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
Պատասխանելով հարցին՝ արդյո՞ք Ֆրանսիայի ԱԺ-ի ընդունած բանաձեւի պահանջը՝ Արցախի ժողովուրդի միջազգային իրավունքով պաշտպանված լինելու մասին համապատասխանում է Հարությունյանի ակնկալիքներին՝ ԱՀ նախագահը նշել է. «Արցախում այսօր խաղաղության երաշխավորը 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության համաձայն ռուսական խաղաղապահ առաքելությունն է, որի մանդատը մինչեւ 2025 թվականն է, սակայն անհրաժեշտ են հավելյալ միջազգային երաշխիքներ՝ հաշվի առնեքով, որ ինքնորոշման իրավունքը եւ անկախությունը Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության միակ երաշխիքն են»։
Անդրադառնալով հաջորդ հարցին առ այն, որ Արցախի չճանաչված լինելու պատճառով Հարությունյանին Ֆրանսիայում ընդունել են քաղաքական շրջանակները, բայց ոչ նախագահ Մակրոնը, ի՞նչ է զգում այդ առնչությամբ ԱՀ առաջնորդը՝ Հարությունյանը նախ ափսոսանք է հայտնել այդ առնչությամբ, ապա հույս հայտնել, որ ապագայում նման հանդիպում կլինի. «Դա մեզ շատ կօգնի»։
Միևնույն ժամանակ ԱՀ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի պատերազմի ժամանակ և հետո ընդունած չորս բանաձևերի համար, որոնցով ճանաչվում է Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը։
Անդրադառնալով վերջին շրջանում օրակարգ բերված Արցախի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ բանակցությունների մասին թեզին՝ Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է, որ Բաքուն չի ցանկանում բանակցել Ստեփանակերտի հետ Արցախի կարգավիճակի մասին. «Ցավում եմ նաև, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև էլ միջազգային մակարդակով բանակցություններ չեն ընթանում Արցախի կարգավիճակի շուրջ»։ Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ երկու երկրների միջև շփումներ կան սոցիալական, հումանիտար հարցերով։
Պատասխանելով հարցին, արդյո՞ք Արցախը համաձայն կլինի «ինքնավարության Ադրբեջանի կազմում»՝ Արայիկ Հարությունյանը նշել է. «Արցախն ապագա չունի Ադրբեջանի կազմում։ Մենք կարող ենք լինել հարեւաններ, սակայն անկախության կարգավիճակը բանակցության առարկա չէ»։ Միևնույն ժամանակ նա հիշեցրել է, որ ԽՍՀՄ փլուզման ժամանակ Արցախի ժողովուրդը կատարել է իր ընտրությունը՝ դա անկախությունն է, եւ այդ իրավունքն ամրագրված է Արցախի Սահմանադրությամբ։
Հաջորդ հարցին առ այն, թե ինչո՞ւ Արցախը չի միավորովում Հայաստանի հետ, Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է. «Հայաստանի հետ վերամիավորումը յուրաքանչյուր հայի եւ արցախցու երազանքն է, սակայն դա հնարավոր չէ միջազգային իրավունքի տեսանկյունից»։

Сожалею, что между Арменией и Азербайджаном на международном уровне не ведутся переговоры о статусе Арцаха: президент НКР в интервью France 24
Первоочередной задачей властей Арцаха является создание условий для проживания 40 тысяч беженцев, однако Азербайджан всеми способами, нарушая режим прекращения огня, различными провокациями, попытками перекрыть Лачинский коридор препятствует этому. Об этом в интервью France 24 заявил находящийся с рабочим визитом во Франции Президент Республики Арцах Араик Арутюнян.
Отвечая на вопрос, соответствует ли требование принятой Национальным Собранием Франции резолюции о защите прав народа Арцаха на основе международных норм ожиданиям Арутюняна, президент Арцаха отметил: «Гарантом мира в Арцахе сегодня, согласно заявлению от 9 ноября 2020 года, является российская миротворческая миссия, мандат которой легитимен до 2025 года, но необходимы дополнительные международные гарантии безопасности народа Арцаха, учитывая, что право на самоопределение и независимость являются единственными гарантиями этого».
На вопрос о том, раздасадован ли Арутюнян тем, что из-за непризнанности Арцаха его приняли политические круги Франции, но не президент Макрон, президент выразил сожаление по этому поводу, при этом надеясь, что в будущем такая встреча состоится: «Это нам очень поможет». В то же время президент Арцаха поблагодарил за четыре резолюции Франции, принятые во время и после войны, которые признают независимость Нагорного Карабаха. Касаясь обсуждаемого в последнее время тезиса о прямых переговорах между Арцахом и Азербайджаном, Араик Арутюнян подчеркнул, что Баку не желает вести переговоры со Степанакертом о статусе Арцаха. «Сожалею также, что между Арменией и Азербайджаном на международном уровне не ведутся переговоры о статусе Арцаха».
При этом он отметил, что между Арцахом и Азербайджаном есть контакты по социальным и гуманитарным вопросам. Отвечая на вопрос о том, согласится ли Арцах на «автономию в составе Азербайджана», Араик Арутюнян отметил: «У Арцаха нет будущего в составе Азербайджана. Мы можем быть соседями, но статус независимости не является предметом переговоров». При этом он напомнил, что во время распада СССР народ Арцаха сделал свой выбор - это независимость, и это право закреплено Конституцией республики.
На следующий вопрос о том, почему Арцах не объединяется с Арменией, Араик Арутюнян подчеркнул: «Воссоединение с Арменией - мечта каждого армянина и арцахца, однако это невозможно с точки зрения международного права».