Ակնկալում ենք, որ ԱԳՆ-ն չի տրվի Թուրքիայի նենգամիտ քաղաքականությանը. ՀՅԴ Հայ դատ
2020 թվականի փետրվարի 10-ին, Ազգային Ժողով-կառավարություն հարց ու պատասխանի ժամանակ, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը արել է հայտարարություններ, որոնք Հայ դատի կենտրոնական խորհրդի մոտ լուրջ մտահոգությունների տեղիք են տվել։
ՀՅԴ Հայ դատի կենտրոնական խորհրդի հայտարարության մեջ նաեւ նշվում է. «Մասնավորապես, նախարարը հայտարարել է. «Թուրքիան միջազգային հանրության ճնշման ներքո հետզհետե պետք է վերադառնա բնականոն գործընթացի, և, նախևառաջ, խոսքը գնում է այն մասին, որ այլևս պատճառ չկա Հայաստանի հանդեպ կիրառելու շրջափակում։ Ինչպես գիտեք շրջափակումը և սահմանների փակվելը թուրքական կողմը պայմանավորում էր Արցախում ստատուս-քվոյի հետ, որը փոխվել է ուժի կիրառման միջոցով, և այլևս Թուրքիան որևէ պատճառ չունի սահմանը փակ պահելու Հայաստանի ուղղությամբ։ Այս պահի դրությամբ որևէ գործընթաց տեղի չի ունենում, բայց Հայաստանը և մեր դիվանագիտությունը գործուն ջանքեր են գործադրելու, որ մեր անմիջական շրջապատը դառնա նպաստավոր մթնոլորտ Հայաստանի անվտանգության ամրապնդման համար։ Կրկնում եմ, որ անվտանգության մթնոլորտն իր մեջ պարունակում է շատ տարրեր»։
Խիստ խնդրահարույց այս հայտարարությունից ուղղակիորեն կարող են բխել հետևյալ հաստատումները.
1)     Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը պատրաստվում է համակերպվել Արցախի Հանրապետության նկատմամբ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կողմից ագրեսիայի կիրառման հետևանքով ձևավորված ստատուս քվոյի հետ՝ Արցախի տարածքի զգալի մասի բռնազավթմանը, բնակչության տեղահանմանն ու էթնիկ զտումներին։ Այս դեպքում Հայաստանի կառավարությունը, ըստ էության, հրաժարվում է Արցախի Հանրապետության անվտանգության երաշխավորի իր պարտականություններից։
2)     Հայաստանի կառավարությունը փաստորեն հավատում է, որ Հայաստան-Թուրքիա միջպետական հարաբերությունների ոլորտում ղարաբաղյան հիմնախնդրից բացի, որևէ այլ կնճռոտ հարց չկա։ Մասնավորապես հիմնավոր կասկած է ձևավորվում առ այն, որ Հայաստանի կառավարությունը պատրաստվում է մոռացության մատնել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և հատուցման հետապնդման քաղաքականությունը, ինչպես նաև Հայաստան-Թուրքիա միջպետական սահմանին առնչվող խնդիրները։
Անհասկանալի է, թե ինչպես է ՀՀ կառավարությունը պատկերացնում Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը, երբ ընդամենն ամիսներ առաջ Թուրքիայի լիակատար և անթաքույց աջակցությամբ մեր հայրենիքի մի հատվածի նկատմամբ կիրառվել է ագրեսիա՝ զուգորդված պատերազմական հանցագործություններով։ Ընդ որում Հայաստանի կառավարության ներկայացուցիչը Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարի մասին խոսում է այն պարագայում, երբ Հայաստանի սահմանների մոտակայքում իրականացվում են թուրք-ադրբեջանական լայնամասշտաբ զորավարժություններ, որոնք համընկնում են Թուրքիայի և Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի հանդեպ հավակնություններ արտահայտող հայտարարություններին։
Նույնիսկ Հայաստանի իշխանությունների հետ սկզբունքային հակադրությունների պայմաններում ՀՅ Դաշնակցության Հայ դատի համաշխարհային ցանցը ոչ միայն քայլ անգամ չնահանջեց Հայաստանի ու Արցախի Հանրապետությունների շահերի պաշտպանության դիրքերից, այլև շարունակում է սերտ փոխգործակցությունը տարբեր պետություններում գործող դեսպանատների և միջազգային կազմակերպություններում գործող ՀՀ ներկայացուցչությունների հետ։
Նախարարի երեկվա հայտարարությունը, սակայն, սպառնում է գաղափարական լրջագույն հակասություն ստեղծել տասնյակ երկրներում և բազմաթիվ կազմակերպություններում հանրային դիվանագիտության գործիքակազմով Հայաստանի շահերը պաշտպանող Հայ դատի ցանցի և հայրենի պետության Արտաքին գործերի նախարարության միջև։
Խնդիրն այն է, որ Թուրքիան չի հրաժարվել Հայաստանի Հանրապետության հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու և ՀՀ-ի ցամաքային շրջափակումը հանելու դիմաց երեսուն տարուց ի վեր առաջ քաշած իր մյուս նախապայմաններից՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի և Հայաստան-Թուրքիա իրավական սահմանի հարցերում ՀՀ կողմից զիջումների պահանջից։ Թուրքիան պահպանում է Հայաստանի ու հայ ժողովրդի նկատմամբ իր թշնամական վերաբերմունքը, ինչը դրսևորվեց 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմում Թուրքիայի բացահայտ մասնակցությամբ և շարունակվում է Թուրքիայի իշխանությունների կողմից Թուրքիայի ներսում և այդ երկրից դուրս կիրառվող հակահայ քայլերով։ Մինչև Թուրքիան հիմնովին չփոխի իր հակահայ քաղաքականությունը, վերջինիս հետ ՀՀ-ի կողմից երկխոսության ցանկացած փորձ Թուրքիայի կողմից օգտագործվելու է իր վերոնշյալ նպատակների իրականացման համար։ Հատկապես Հայոց ցեղասպանության տարելիցի նախօրեին՝ Թուրքիայի համար այն կլինի շահարկման ընձեռված հնարավորություն։
Մեզ համար ՀՀ քաղաքական իշխանության հանցավոր անպատրաստությունը և Հայաստանի կենսական շահերը սպասարկելու անկարողությունը այլևս վաղուց նորություն չեն։ Ակնկալում ենք, սակայն, որ ՀՀ պետական համակարգի դեռևս ամբողջովին չքանդված ինստիտուտներից մեկը՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը կցուցաբերի զգոնություն, չտրվելու համար Թուրքիայի նենգամիտ քաղաքականությանը։ Հայաստանի, ներառյալ Արցախի, անվտանգության ամրապնդման առաջին նախապայմանը Հայաստանի ներսում իրավիճակի հիմնական փոփոխությունն է, ինչը միայն կարող է սկսվել երկիրը պարտության առաջնորդած և ՀՀ վարչապետի պաշտոնից կառչած անձնավորության հեռացումով։ Միայն այդ ժամանակ կարելի է մտածել, խոսել, ծրագրել և գործել այնպես, որպեսզի «մեր անմիջական շրջապատը դառնա նպաստավոր մթնոլորտ Հայաստանի անվտանգության ամրապնդման համար»։

«Ай-Дат» подверг резкой критике министра иностранных дел Армении
10 февраля в парламенте министр иностранных дел РА выступил с заявлением, которое вызвало серьезную обеспокоенность центрального совета офисов «Ай Дата». Об этом говорится в заявлении, распространенном структурой.
«В частности, министр заявил: «Под давлением международного сообщества Турция должна постепенно вернуться к естественному процессу. Речь, частности, о том, что у Турции больше нет причин для продолжения блокады в отношении Армении. Как вы знаете, блокаду и закрытие границ турецкая сторона обуславливала сохранением статус-кво в Арцахе, который, однако, изменился в результате применения силы в отношении Арцаха со стороны азербайджано-турецкого тандема, и у Турции больше нет причин держать границу с Арменией закрытой. На данный момент никаких процессов не происходит, но Армения и наша дипломатия приложат действенные усилия, чтобы наше непосредственное окружение стало более благоприятным в плане укрепления безопасности Армении. Повторяю, что компонент безопасности многослоен». Из этого крайне проблематичного заявления непосредственно могут вытекать следующие выводы:
1) Правительство Республики Армения собирается смириться со статусом-кво, сформировавшимся вследствие применения турецко-азербайджанским тандемом агрессии в отношении Республики Арцах, оккупацией значительной части ее территории, выселением населения и этническими чистками. В этом случае правительство Армении, по сути, отказывается от своих обязанностей гаранта безопасности Республики Арцах.
2) Правительство РА фактически верит, что в сфере межгосударственных отношений Армения-Турция, кроме карабахской проблемы, нет другого проблематичного вопроса.
В частности, формируется обоснованное сомнение в том, что правительство РА собирается предать забвению политику международного признания Геноцида армян и компенсации его последствий, а также проблемы, связанные с межгосударственной границей Армения-Турция. Непонятно, как правительство РА представляет урегулирование отношений Армения-Турция, когда всего несколько месяцев назад при полной и неприкрытой поддержке Анкары в отношении части нашей Родины была применена агрессия, сопряженная с военными преступлениями.
При этом представитель правительства РА говорит о перспективе нормализации отношений с Турцией в том случае, когда вблизи границ Армении проводятся широкомасштабные турецко-азербайджанские учения на фоне заявлений высокопоставленных чиновников Анкары и Баку о претензиях на суверенную территорию Армении. Даже в условиях принципиальных противоречий с властями РА всемирная сеть офисов "Ай Дат" не только не отступила от позиции защиты интересов Республики Армения и Республики Арцах, но и продолжает тесное взаимодействие с действующими в разных государствах посольствами и действующими в международных организациях представительствами РА. Однако вчерашнее заявление министра угрожает создать серьезнейшее идеологическое противоречие между офисами "Ай Дат", защищающими интересы Армении посредством инструментария общественной дипломатии в десятках странах и многочисленных организациях, и Министерством иностранных дел родного государства.
Проблема в том, что Анкара не отказалась от выдвинутых свыше тридцати лет назад предусловий в направлении установления дипломатических отношений с РА и снятия сухопутной блокады - уступок в вопросах международного признания Геноцида армян и правовой границы Армения-Турция. Анкара сохраняет свое враждебное отношение к Армении и армянскому народу, что проявилось в 2020 году в развязанной 27 сентября Азербайджаном войне против Арцаха с явным участием Турции и продолжается реализацией различных антиармянских шагов как внутри этой страны, так и за ее пределами. Пока Турция не изменит свою антиармянскую политику, любая попытка диалога с ней со стороны Армении будет использована Анкарой для дальнейшей реализации антиармянских целей.
Особенно накануне годовщины Геноцида армян Турция использует эти возможности для новых спекуляций. Для нас преступное дилетантство политической власти РА и ее неспособность обслуживать жизненные интересы Армении уже давно не новость. Надеемся, однако, что МИД РА - один из немногих пока еще не полностью разрушенных госинститутов, проявит бдительность и не будет обслуживать интересы Турции. Первым предусловием укрепления безопасности Армении и Арцаха является изменение внутриполитической ситуации в Армении, уход с поста человека, приведшего страну к поражению, но, несмотря на это, цепляющуюся за пост премьер-министра. Только тогда можно будет думать, говорить, планировать и действовать в направлении "улучшения нашего непосредственного окружения в целях укрепления безопасности Армении"».