Հունիսի 22-ին՝ օրվա ընթացքում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման Ասկերանի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների ուղղությամբ խախտել է հրադադարը կիրառելով հրաձգային զենք
Հունիսի 22-ի ժամը 12:50-ից ժամը 22։45- ն ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն շփման Ասկերանի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջանների ուղղությամբ խախտել է հրադադարը կիրառելով հրաձգային զենք։ Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Ինչպես հաղորդել ենք նախորդիվ հրադադարի խախտման հետևանքով հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայող Մհեր Կամոյի Հակոբյանը։
ՊԲ կողմից իբրև թե իրականացվող ինժեներական աշխատանքները խափանելու մասին հերթական կեղծ հաղորդագրությունը տարածելուց հետո ադրբեջանական կողմը հունիսի 22-ի ժամը 13։40-ից ժամը 14։20-ն ընկած ժամանակահատվածում Ճարտար համայնքի հատվածում հրաձգային զենքից կրակ է բացել գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարող տրակտորի ուղղությամբ։

ВС Азербайджана с применением стрелкового оружия нарушили режим прекращения огня в направлении Аскеранского, Мартунинского и Мартакертского районов։ Минобороны Арцаха
В период с 12:50 до 22:45 22 июня ВС Азербайджана с применением стрелкового оружия нарушили режим прекращения огня в направлении Аскеранского, Мартунинского и Мартакертского районов.
Как уже сообщалось, в результате нарушения режима прекращения огня военнослужащий-контрактник Армии обороны Мгер Камоевич Акопян получил огнестрельное ранение.
После распространения очередного ложного сообщения о срыве якобы проводимых Армией обороны фортификационных работ, 22 июня с 13:40 до 14:20 азербайджанская сторона открыла огонь из стрелкового оружия по трактору, выполнявшему сельскохозяйственные работы в районе общины Чартар.
О нарушении режима прекращения огня сообщено командованию РМК. По состоянию на 09:30 23 июня ситуация на линии соприкосновения относительно стабильная.