Արցախի ամբողջ տարածքը զրկված է գազամատակարարումից. ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է մասնագետների հասանելիությունը վթարի վայր․ Արցախի ՄԻՊ
Հայաստանի Հանրապետությունից Արցախ եկող հիմնական գազատարի վնասման հետևանքով Արցախի ամբողջ տարածքը զրկված է գազամատակարարումից։ Այս մասին ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից կատարված ուսումնասիրությունների և իրավապահ մարմինների հետ քննարկումների արդյունքում պարզվել է, որ գազատարը վնասված է այն հատվածում, որը գտնվում է ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության տակ։
«Արցախգազ» ՓԲ ընկերության մասնագետները և իրավապահ մարմինները չեն կարողանում հստակ նշել՝ արդյո՞ք վթարը տեղի է ունեցել տեխնիկական պատճառներով, թե ադրբեջանական կողմի գործողությունների արդյունքում։ Պատճառն այն է, որ ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է և՛ Արցախի իրավապահների, և՛ գազամատակարարող ընկերության մասնագետների հասանելիությունը վթարի վայր։
Այս պահին վերականգնման աշխատանքները ևս չեն իրականացվում ադրբեջանական կողմից հարուցվող խոչընդոտների պատճառով։
Վթարի և գազամատակարարման խնդրի մասին տեղեկացված են Արցախում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ներկայացուցիչները և նրանց կողմից վարվում են բանակցություններ վերականգնման աշխատանքներ սկսելու ուղղությամբ։
Գազամատակարարման վերականգնմանը խոչընդոտելը ադրբեջանական կողմի՝ Արցախում հումանիտար բնագավառում խնդիրներ հարուցելու և բնականոն կյանքը խաթարելու դիտավորության ապացույցն է»։

Вся территория Арцаха лишена газоснабжения․ азербайджанская сторона препятствует доступу на место аварии специалистов газоснабжающей компании։ омбудсмен Арцаха
Из-за повреждения основного газопровода из Республики Армения в Арцах вся территория Арцаха лишена газоснабжения. Об этом сообщил на своей странице в Facebook омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
"В результате исследований, проведенных сотрудниками аппарата защитника прав человека и обсуждений с правоохранительными органами, выяснилось, что газопровод был поврежден в районе, подконтрольном Вооруженным силам Азербайджана. Специалисты ЗАО «Арцахгаз» и правоохранительные органы не могут однозначно сказать, произошла ли авария по техническим причинам или в результате действий азербайджанской стороны", - написал Степанян.
По нго словам, причина в том, что азербайджанская сторона препятствует доступу на место аварии правоохранительных органов Арцаха и специалистов газоснабжающей компании. В настоящий момент работы по реконструкции не ведутся из-за препятствий, созданных азербайджанской стороной.
"Об аварии и проблеме со снабжением газа информированы представители российских миротворческих сил в Арцахе, ведутся переговоры о начале восстановительных работ. Препятствование возобновлению газоснабжения является доказательством намерения азербайджанской стороны создать в Арцахе проблемы в гуманитарной сфере и нарушить нормальную жизнь", - написал Степанян.