Երևանից մեկնարկել է ավտոերթ դեպի Ստեփանակերտ
Դեկտեմբերի 26-ի առավոտյան Հանրապետության հրապարակից մեկնարկել է ավտոերթ դեպի Ստեփանակերտ։ Այս մասին Facebook-ի իր էջում հայտնում է ակցիայի կազմակերպիչ Սամվել Մովսիսյանը:
Ակցիայի նախաձեռնողներն ավելի վաղ հայտարարել էին արցախցի երեխաներին ամանորյա նվերներ հասցնելու պլանների մասին ։ Գորիսում մասնակիցներին կմիանան ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքի փակման արդյունքում Հայաստանի տարածքում մնացած Արցախի բնակիչները:
Ակցիայի մասնակիցները ցանկանում են բանակցություններ վարել ռուս խաղաղապահների հետ և պահանջել ապահովել նրանց անցումը Լաչինի միջանցքով ։ Իրենց "էկոակտիվիստ" անվանող հարյուրավոր ադրբեջանցիներ դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան փակել են Լաչինի միջանցքը, ինչի արդյունքում Արցախը հայտնվել է տոտալ շրջափակման մեջ։ Արցախի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանն ավելի ուշ հայտարարեց, որ "էկոակտիվիստների" մեջ քիչ չեն թուրքական հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչները, այդ թվում ՝ "Գորշ գայլեր"ծայրահեղական կազմակերպության ներկայացուցիչները ։
Ադրբեջանը նաև մի քանի օրով փակել է Արցախ գազամատակարարումը, ինչի կապակցությամբ հանրապետությունում ներդրվել է վառելիքի խնայողության հատուկ ռեժիմ։ Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը դեկտեմբերի 16-ին հայտնել է Հանրապետության գազամատակարարման վերականգնման, ինչպես նաև Լաչինի միջանցքի հնարավոր շուտափույթ բացման մասին: Սակայն միջանցքն առայժմ փակ է մնում։

Из Еревана стартовал автопробег в сторону Степанакерта
Утром 26 декабря с ереванской площади Республики стартовал автопробег в направлении Степанакерта, сообщает на своей странице Facebook организатор акции Самвел Мовсисян.
Инициаторы акции ранее заявили о планах доставить арцахским детям новогодние подарки. К участникам в Горисе присоединятся жители Арцаха, оставшиеся на территории Армении в результате перекрытия азербайджанцами Лачинского коридора.
Участники акции хотят провести переговоры с российскими миротворцами и потребовать обеспечить им проезд по Лачинскому коридору. Сотни азербайджанцев, называющих себя «экоактивистами», утром 12 декабря перекрыли Лачинский коридор, в результате Арцах оказался в тотальной блокаде. И.о. главы МИД Арцаха Давид Бабаян позже заявил, что среди «экоактивистов» немало представителей турецких спецслужб, в том числе экстремистской организации «Серые волки».
Также Азербайджан на несколько дней перекрыл подачу газа в Арцах, в связи с чем в республике был введен особый режим экономии топлива. Госминистр Арцаха Рубен Варданян 16 декабря сообщил о восстановлении газоснабжения республики, , а также о возможном скором открытии Лачинского коридора. Но коридор пока остается закрытым.