Առանց բոլոր հայ գերիների անհապաղ ազատման Հարավային Կովկասում չի կարող լինել որևէ կայուն խաղաղություն․ Բրեդ Շերման
Ալիևը փորձում է սա ներկայացնել որպես քրեական գործ՝ պնդելով, թե էթնիկ զտման իրականացումը նորմա է, իսկ դրան դիմադրելը՝ հանցագործություն։ Բայց եկեք հստակեցնենք․ այս մարդիկ մեղավոր են միայն նրանով, որ հավատացել են Արցախի բնիկ բնակչության արժանապատվության, ինքնավարության և ինքնորոշման իրավունքին։ Այս մասին Կապիտոլիումի բլուրում կայացած մամուլի ասուլիսի ընթացքում, որը նվիրված էր Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների ապօրինի պահման հազարերորդ օրվան, հայտարարել է ԱՄՆ կոնգրեսական, Հայկական հարցերով կոնգրեսական խմբի համանախագահ Բրեդ Շերմանը։
Նա հիշեցրել է, որ Բաքվի ռազմական ագրեսիան 2023 թվականին, որը հաջորդեց իննամսյա խիստ շրջափակմանը, հանգեցրել է ամբողջական էթնիկ զտման՝ ավելի քան 100 հազար բնիկ հայերի բռնի տեղահանությանը այն հողերից, որտեղ նրանց նախնիները ապրել են հազարամյակներ շարունակ։ Միաժամանակ ադրբեջանական ուժերն ապօրինաբար գերեվարել են տասնյակ մարդկանց, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված ղեկավարներին։ Կոնգրեսականը շեշտել է, որ գերիները պարբերաբար ենթարկվում են ծեծի և խոշտանգումների, ինչը փաստագրվել է միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից, իսկ նրանց նկատմամբ դատավարությունները վերածվել են փակ ցուցադրական ֆարսերի՝ ավարտվելով 15 տարվա ազատազրկումից մինչև ցմահ դատապարտմամբ։
«Փետրվարին այսպես կոչված ռազմական դատարանը ցմահ ազատազրկման դատապարտեց Արցախի նախկին ղեկավարներին, այդ թվում՝ նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին և նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին, որը իր առևանգումից ընդամենը մի քանի ամիս առաջ հանդիպել էր ինձ հետ իմ գրասենյակում։ Քիչ անց ավելի քան մեկ տարի մենախցում պահվելուց հետո 20 տարվա ազատազրկման դատապարտեցին նաև նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին։ Իսկ Amnesty International-ում միանգամայն արդարացիորեն այս դատավճիռը անվանել են արդարադատության ծաղրանկար»,– նշել է Բրեդ Շերմանը։
Քաղաքական գործիչը նշել է, որ Ադրբեջանում, որի ազատության մակարդակը իրավապաշտպանների կողմից գնահատվում է ընդամենը 6 միավոր 100-ից, նույնիսկ սեփական քաղաքացիները չեն կարող հույս դնել արդար դատավարության վրա, էլ չասած հայերի մասին, որոնց դեմ տասնամյակներ շարունակ վարվում է այլատյացության պետական քաղաքականություն։ Շերմանը շեշտել է, որ պատանդ պահելու գործելակերպը Բաքուն կիրառել է նաև 2020 թվականի պատերազմից հետո՝ հայ հասարակությանը ահաբեկելու համար, իսկ համացանցում բազմիցս հայտնվել են հայ զինծառայողների արտադատական մահապատիժների սարսափելի կադրեր, որոնք տարածվել են հենց կատարողների կողմից։
Կոնգրեսականի խոսքով՝ ԱՄՆ վարչակազմը պետք է օգտագործի առկա բոլոր գործիքները՝ Բաքվի վրա ճնշում գործադրելու համար։ Նա հայտնել է, որ պատրաստել և Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի հետ համաձայնեցրել է հատուկ ուղղում, որը Վաշինգտոնից պահանջում է վճռական քայլեր ձեռնարկել պահվող անձանց ազատելու համար։
«ԱՄՆ ներկայիս վարչակազմը ձգտում է տարածաշրջանում խաղաղության հասնել։ Բայց իսկական և տևական խաղաղություն չի լինի, քանի դեռ յուրաքանչյուր հայ գերի և քաղբանտարկյալ չի ազատվել ադրբեջանական բանտերից և հնարավորություն չի ստացել վերադառնալու իր ընտանիքի մոտ»,– եզրափակել է Բրեդ Շերմանը։

Конгрессмен США Брэд Шерман: Без немедленного освобождения всех армянских пленных не может быть никакого прочного мира на Южном Кавказе
Алиев пытается представить это как уголовное дело, заявляя, будто осуществление этнической чистки – это норма, а сопротивление ей – преступление. Но давайте проясним: эти люди виновны лишь в том, что верили в право коренного населения Арцаха на достоинство, автономию и самоопределение. Об этом на пресс-конференции на Капитолийском холме, приуроченной к тысячному дню незаконного удержания Азербайджаном армянских военнопленных, заявил конгрессмен США, сопредседатель Армянского кокуса Брэд Шерман.
Он напомнил, что военная агрессия Баку в 2023 году, завершившая девятимесячную жесткую блокаду, привела к тотальной этнической чистке – насильственному исходу более 100 тысяч коренных армян с земель, где их предки жили тысячелетиями. При этом азербайджанские силы незаконно захватили десятки человек, включая демократически избранных руководителей Нагорного Карабаха. Конгрессмен подчеркнул, что пленные подвергаются регулярным избиениям и пыткам, что зафиксировано международными правозащитными организациями, а судебные процессы над ними превращены в закрытые показательные фарсы, завершающиеся приговорами от 15 лет лишения свободы до пожизненного заключения.
«В феврале так называемый военный суд приговорил бывших лидеров Арцаха, в том числе экс-президента Араика Арутюняна и бывшего министра иностранных дел Давида Бабаяна, который встречался со мной в моем офисе всего за несколько месяцев до похищения, к пожизненному заключению. Чуть позже бывшего госминистра Рубена Варданяна приговорили к 20 годам после более чем года содержания в одиночной камере. И в Amnesty International справедливо назвали это судилище пародией на правосудие», – отметил Брэд Шерман.
Политик указал на то, что в Азербайджане, чей уровень свободы оценивается правозащитниками всего в 6 баллов из 100, даже собственные граждане не могут рассчитывать на справедливый суд, не говоря уже об армянах, против которых десятилетиями ведется государственная политика ксенофобии. Шерман подчеркнул, что практика удержания заложников использовалась Баку и после войны 2020 года для терроризирования армянского общества, а в сети не раз появлялись ужасающие кадры внесудебных казней армянских военнослужащих, распространяемые самими же исполнителями.
По словам конгрессмена, администрация США должна задействовать все имеющиеся инструменты для оказания давления на Баку. Он сообщил, что подготовил и согласовал с главой Комитета по иностранным делам Палаты представителей специальную поправку, требующую от Вашингтона решительных действий для освобождения удерживаемых лиц.
«Нынешняя администрация США стремится к достижению мира в регионе. Но никакого подлинного и прочного мира не будет до тех пор, пока каждый армянский пленный и политзаключенный не будет освобожден из азербайджанских тюрем и не получит возможность вернуться к своим семьям», – заключил Брэд Шерман.