Արցախից շատ տեղահանվածներ՝ և՛ մեծահասակներ, և՛ երեխաներ, լիովին հյուծված են. BBC
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների ընդհանուր թիվը մոտ օրերս կարող է հասնել 120 հազարի։ Սա մոտավորապես համապատասխանում է հայկական անկլավի ողջ բնակչությանը։ Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի ներկայացուցիչ Կավիտա Բելանին, գրում է BBC-ն։
Ըստ ՄԱԿ Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի վարչության ներկայացուցչի, հոգնած և վախեցած մարդկանց հսկայական ամբոխ է հավաքվել Հայաստանի գրանցման կենտրոններում, որտեղ ընդունում են փախստականներին, որոնք փաստացի ինը ամիս ապրել են շրջափակման մեջ։
«Մենք պատրաստ ենք ընդունել մինչև 120 հազար մարդու, բայց հիմա, այս փուլում, շատ դժվար է կանխատեսել, թե քանի հոգի կլինեն»,- վստահեցրել է Կավիտա Բելանին՝ պատասխանելով փախստականների թվի մասին հարցին:
Նա նաև պարզաբանել է, որ ի սկզբանե Երևանը ակնկալում էր ընդունել 70-90 հազար փախստական, սակայն այդ թվերը թարմացման կարիք ունեն։
Լեռնային Ղարաբաղից փախստականների ընդհանուր թվի գրեթե մեկ երրորդը երեխաներ են, լրագրողներին հայտնել է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի տարածաշրջանային տնօրեն Ռեգինա դե Դոմինիսիսը։
«Մեզ ամենաշատը մտահոգում է այն, որ [այս երեխաներից] շատերը բաժանվել են իրենց ընտանիքներից», - ավելացրել է նա:
Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի ներկայացուցիչ Հիշամ Դիաբի խոսքով, տեղահանվածներից շատերը՝ և՛ մեծահասակները, և՛ երեխաները, լիովին հյուծված են և հրատապ հոգեբանական աջակցության կարիք ունեն։
«Քիչ չեն այն ընտանիքները, որտեղ երեխաներն այնքան թույլ են, որ նրանք պարզապես կորցնում են գիտակցությունը հենց իրենց ծնողների գրկում», - ասել է նա:
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ղեկավարներից մեկի՝ Կառլոս Մորազանիի խոսքով, ապագայում Կարմիր Խաչը կենտրոնանալու է Ղարաբաղում դեռևս մնացածներին օգնություն տրամադրելու վրա։ Նրանց կուղարկվեն անհատական ​​փաթեթներ, որոնք ներառում են հիմնական սննդամթերք և անձնական հիգիենայի պարագաներ։
«Մենք ակնկալում էինք, որ տարհանման գործընթացը ավելի երկար կտևի», - խոստովանել է նա: «Չնայած այս շաբաթ մենք կարողացանք շատ մարդկանց տարհանել, նրանցից շատերը արդյունքում հայտնվել են անելանելի վիճակում»:

BBC: Многие переселенцы из Арцаха — как взрослые, так и дети — совершенно истощены
Общее число вынужденных переселенцев, спасающихся от азербайджанской армии, установившей контроль над Нагорным Карабахом, может уже в ближайшие дни вырасти до 120 тысяч. Это приблизительно соответствует всему населению армянского анклава. Об этом заявила представитель Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ) Кавита Белани, пишет BBC
По словам представителя УВКБ, в регистрационных центрах Армении, где занимаются приемом беженцев, собрались огромные толпы усталых и напуганных людей, которые девять месяцев фактически прожили в условиях блокады.
«Мы готовы принять до 120 тысяч человек, — заверила Кавита Белани, отвечая на вопрос о количестве беженцев, — но сейчас, на данном этапе, очень сложно предсказать, сколько их будет всего».
Она также уточнила, что первоначально в Ереване рассчитывали на прием 70–90 тысяч беженцев, однако эти цифры необходимо обновить.
Почти треть общего числа беженцев из Нагорного Карабаха составляют дети, сообщила журналистам региональный директор ЮНИСЕФ Регина де Доминицис.
«Больше всего мы обеспокоены тем, что многие [из этих детей] были разлучены со своими семьями», — добавила она.
По словам представителя Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца Хишама Диаба, многие переселенцы — как взрослые, так и дети — совершенно истощены, и им в срочном порядке необходима поддержка психологов.
«Нередко прибывают семьи, где дети ослабли настолько, что они просто теряют сознание прямо на руках у родителей», — рассказал он.
По словам одного из руководителей Международного комитета Красного Креста Карлоса Мораццани, в дальнейшем Красный Крест сосредоточится на оказании помощи тем, кто все еще остается в Карабахе. Им будут направлены индивидуальные наборы, в которые входят основные продукты питания и предметы личной гигиены.
«Мы рассчитывали, что процесс эвакуации займет больше времени, — признался он. - Хотя эвакуировать на этой неделе нам удалось очень много людей, многие из них оказались в результате в затруднительном положении».