Բացարձակապես անընդունելի է որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում. Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ կապված ադրբեջանական կողմից այսօր զինադադարը կրկին խախտելու հետ:
՛՛Այսօր՝ հունվարի 10-ին ադրբեջանական կողմը կրկին կոպտորեն խախտել է զինադադարի ռեժիմը՝ թիրախավորելով Արցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա-Թաղավարդ և Ասկերանի շրջանի Նախիջևանիկ համայնքների քաղաքացիներին և քաղաքացիական օբյեկտները։
Նման գործողություններն Ադրբեջանում պետական մակարդակով վարվող հայատյաց և նացիստական քաղաքականության դրսևորումներ են, որոնք ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ Ադրբեջանի իշխանությունների «խաղաղասիրական» հայտարարությունները ոչ մի աղերս չունեն այդ երկրի իրական՝ Արցախի, հայ ժողովրդի և տարածաշրջանի նկատմամբ ահաբեկչական և ծավալապաշտական նպատակների հետ։
Ռազմական գործողությունների դադարեցումից ի վեր Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, միջազգային իրավունքի նորմերի և մարդասիրության սկզբունքների կոպիտ խախտում է՝ միտված Արցախի Հանրապետության հասարակության ահաբեկմանը և ռուս խաղաղապահ առաքելության գործունեության խափանմանը։
Հարկ ենք համարում ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ նման քայլերով Ադրբեջանը չի կարող սասանել արցախցու վճռականությունը ապրել և արարել Արցախում, որի համար բացարձակապես անընդունելի է որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում։
Մենք շարունակելու ենք զարգացնել և զորացնել մեր հայրենիքը՛՛,-ասված է հաղորդագրության մեջ։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ադրբեջանական զինուժը Կարմիր Շուկայի ուղղությամբ կրակ է բացել, ինչի արդյունքում այրվել է տեղի բնակչի ավտոմեքենան:
Տեղեկացրել էինք նաև, որ Ադրբեջանի ԶՈւ-ն կրակ է բացել Նախիջևանիկ գյուղի նռան այգում տրակտորով աշխատողների ուղղությամբ:

Категорически неприемлем какой бы то ни было статус в составе Азербайджана: МИД Арцаха
МИД Республики Арцах распространил заявление в связи с сегодняшними нарушениями режима прекращения огня с азербайджанской стороны.
В заявлении МИД Арцаха, в частности, говорится: ՛՛Сегодня, 10 января, азербайджанская сторона вновь грубо нарушила режим прекращения огня, подвергнув обстрелу мирных жителей и гражданские объекты в общинах Красный Базар, Тагавард Мартунинского района и Нахиджеваник Аскеранского района Республики Арцах.
Подобные действия являются проявлением антиармянской и нацистской политики, проводимой в Азербайджане на государственном уровне, что служит очередным доказательством того, что «миролюбивые» заявления властей Азербайджана не имеют ничего общего с реальными террористическими и экспансионистскими целями, которые преследует эта страна в отношении Арцаха, армянского народа и региона.
Агрессивное поведение Азербайджана с момента прекращения боевых действий является грубым нарушением достигнутых договоренностей, норм международного права, принципов гуманности и направлено на запугивание общества Республики Арцах, а также срыв деятельности российской миротворческой миссии.
Считаем необходимым еще раз подчеркнуть, что подобными действиями Азербайджану не удастся расшатать решимость арцахцев жить и созидать в Арцахе, для которых категорически неприемлем какой бы то ни было статус в составе Азербайджана.
Мы и дальше будем развивать и укреплять нашу Родину՛՛.
Ранее сообщалось, что ВС Азербайджана открыли огонь по Красному рынку, в результате чего сгорела машина местного жителя.
Сообщалось также, что ВС Азербайджана открыли огонь по направлению трактористов, работающих в гранатовом саду села Нахиджеваник.