Ավստրիական երկու խոշոր կուսակցություն Ադրբեջանին ուղղված հասցեական քննադատություն և  Լաչինի միջանցքը վերաբացելու կոչ է հնչեցրել
Ավստրիական երկու խոշոր կուսակցություն Ադրբեջանին ուղղված հասցեական քննադատություն և Լաչինի միջանցքը վերաբացելու կոչ է հնչեցրել
Ավստրիական երկու խոշոր կուսակցությունների՝ իշխող կոալիցիայի մաս կազմող Կանաչների և ընդդիմադիր Սոցիալիստների կուսակցության (SPÖ) արտաքին քաղաքական հարցերով խոսնակները Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ Ադրբեջանին ուղղված հասցեական քննադատություն, Լաչինի միջանցքը վերաբացելու կոչ պարունակող հայտարարություններով են հանդես եկել:
Կանաչների կուսակցության արտաքին քաղաքական հարցերով խոսնակ Էվա Էռնստ-Ձիջիչը իր հայտարարության մեջ նշել է, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը պետք է անհապաղ վերացնել։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունում էսկալացիան շարունակվում է անդադար։ Ներկայումս խոսվում է սպառնացող սովի մասին, եթե իրավիճակն անմիջապես չփոխվի։ Լեռնային Ղարաբաղը ամիսներ շարունակ կտրված է մատակարարումներից՝ կործանարար հետևանքներով՝ թերսնվածություն, վիժումներ, դեղորայքի բացակայություն։ Այժմ հրատապ անհրաժեշտություն կա վերադառնալու հակամարտության երկու կողմերի միջև երկխոսությանը և արագ լուծում գտնելու՝ աղետալի հումանիտար իրավիճակը արագորեն մեղմելու համար», - ասում է Կանաչների արտաքին քաղաքականության հարցերով խոսնակ Էվա Էռնստ-Ձիձիչը:
Նա հավելել է, որ ԵՄ-ն և միջազգային հանրությունը պետք է ուժեղացնեն ճնշումը, իսկ Ադրբեջանը պետք է բացի Լաչինի միջանցքը՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշման համաձայն։ «Մենք չենք կարող հանդուրժել, երբ քաղաքացիական հասարակությունը դառնում է քաղաքականության խաղալիքը և քաղցած է մնում քաղաքական դրդապատճառներով։ Քանի դեռ այդպես է, Ադրբեջանը ԵՄ-ի հետ առևտրային գործընկեր չպետք է լինի»,-ասում է նա։
Նրա խոսքով՝ չնայած Ուկրաինայում ռուսական ագրեսիային, չպետք է անտեսեն այն, ինչ կատարվում է Հարավային Կովկասում։ «ԵՄ-ն և մյուս տարածաշրջանային դերակատարները,  գերտերությունները այժմ պետք է ստանձնեն իրենց պատասխանատվությունը։ Մենք ոչ մի դեպքում չպետք է հանդուրժենք Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության բացահայտ ոչնչացումը և, հետևաբար, պետք է օգտագործենք բոլոր գործիքները դա կանխելու համար»,- շեշտում է Կանաչների կուսակցության արտաքին քաղաքականության հարցերով խոսնակը։
Սոցիալիստների կուսակցության (SPÖ) արտաքին քաղաքական հարցերով խոսնակ Պետրա Բայրը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում աղետալի իրավիճակ է, որտեղ 120.000 մարդ Ադրբեջանի կողմից ամիսներ շարունակ կտրված է արտաքին աշխարհից։ «Լեռնային Ղարաբաղ տանող միակ ցամաքային ճանապարհի՝ Լաչինի միջանցքի շրջափակման պատճառով տարածաշրջանում բացակայում են ամենաանհրաժեշտ սննդամթերքն ու դեղերը։ Այստեղ՝ Եվրոպայի դարպասների մոտ, տեղի է ունենում մարդու իրավունքների դեմ հանցագործություն»,- ասել է Բայրը։
Նա հիշեցրել է, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը փետրվարին որոշում է ընդունել, որ Ադրբեջանի կողմից պետք է ապահովվի մարդկանց և ապրանքների տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով։
Պատգամավորն ակնկալում է, որ այս իրավիճակը վերջապես կքննարկվի ԵՄ-ում. «Այն, որ միջազգային կառույցներում պատասխանատու որոշում կայացնողները լռում են դրա մասին, բացարձակապես աններելի է: Ակնկալում եմ, որ արտգործնախարար Շալենբերգը (խմբ․ Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգ) ԵՄ շրջանակներում կանդրադառնա այս հանցագործությանը և որքան հնարավոր է շուտ այս հարցը կմտցնի օրակարգ։ Ազգային խորհուրդը նրան խնդրել է դա անել դեռևս անցյալ տարի»:
Բայրը խորհրդարանական հարցում է նախապատրաստում՝ ուղղված Ավստրիայի ԱԳ նախարարին։ Պատգամավորը հետաքրքրվելու է, թե ինչ դիվանագիտական միջոցներ է ձեռնարկել Ավստրիայի կառավարությունը Լաչինի միջանցքով հումանիտար օգնության մատակարարումները հնարավոր դարձնելու համար, և թե ինչ հարցեր է բարձրացրել ԱԳ նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգն իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ նախորդ հանդիպումներում։

Крупнейшие политические партии Австрии раскритиковали Азербайджан и призвали открыть Лачинский коридор
Представители иностранных дел двух крупнейших австрийских партий, «Зеленых» и оппозиционной Социалистической партии (SPÖ), входящих в правящую коалицию, выступили с заявлениями, содержащими целенаправленную критику Азербайджана в связи с гуманитарным кризисом, возникшим в Нагорном Карабахе, и призывом вновь открыть Лачинский коридор.
Пресс-секретарь по иностранным делам Партии зеленых Ева Эрнст-Дзиджич в своем заявлении отметила, что блокада Лачинского коридора должна быть немедленно снята.
«Эскалация конфликта между Арменией и Азербайджаном продолжается с прежней силой. В настоящее время ходят разговоры о надвигающемся голоде, если ситуация не изменится немедленно. Нагорный Карабах на несколько месяцев был отрезан от поставок, что имело разрушительные последствия: недоедание, выкидыши, отсутствие лекарств. Сейчас существует острая необходимость вернуться к диалогу между двумя сторонами конфликта и найти быстрое решение для быстрого облегчения катастрофической гуманитарной ситуации", - заявила Ева Эрнст-Дзиджич.
Она добавила, что ЕС и международное сообщество должны усилить давление, а Азербайджан должен открыть Лачинский коридор в соответствии с решением Международного суда. «Мы не можем терпеть, когда гражданское общество становится игрушкой политики и голодает по политическим мотивам. Пока это так, Азербайджан не должен быть торговым партнером ЕС", - говорит он.
По ее словам, несмотря на российскую агрессию в Украине, они не должны игнорировать то, что происходит на Южном Кавказе. «ЕС и другие региональные игроки, сверхдержавы должны теперь взять на себя свою ответственность. Мы ни в коем случае не должны мириться с открытым уничтожением армянского населения Нагорного Карабаха и, следовательно, должны использовать все инструменты, чтобы предотвратить это", - подчеркивает представитель внешней политики Партии зеленых.
Петра Баир, пресс-секретарь по иностранным делам Социалистической партии (СППА), отметила, что в Нагорно-Карабахском регионе сложилась катастрофическая ситуация, где 120 тысяч человек на протяжении нескольких месяцев были отрезаны от внешнего мира Азербайджаном. «Из-за блокады Лачинского коридора, единственной сухопутной дороги, ведущей в Нагорный Карабах, в регионе не хватает самых необходимых продуктов питания и медикаментов. Здесь, у ворот Европы, происходит преступление против прав человека», - сказал Баир.
Она напомнила, что Международный суд в феврале постановил, что Азербайджан должен обеспечить перемещение людей и товаров через Лачинский коридор.
Депутат ожидает, что эта ситуация наконец-то будет обсуждаться в ЕС. «То, что об этом молчат ответственные лица, принимающие решения в международных институтах, абсолютно непростительно. Я ожидаю, что министр иностранных дел Шалленберг (ред.: Министр иностранных дел Австрии Александр Шалленберг) рассмотрит это преступление в рамках ЕС и поставит этот вопрос на повестку дня как можно скорее. Национальный совет попросил его сделать это в прошлом году».
Баир готовит парламентский запрос на имя министра иностранных дел Австрии. Депутата будет интересовать, какие дипломатические меры предприняло австрийское правительство для обеспечения возможности доставки гуманитарной помощи через Лачинский коридор, и какие вопросы поднимал министр иностранных дел Александр Шалленберг на предыдущих встречах со своим азербайджанским коллегой.