Արցախյան ողբերգության դասն այն է, որ բանավոր դատապարտումը չի դադարեցնում ագրեսիան․ THES
Սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի հայերի վրա Ադրբեջանի հարձակման և դրան հաջորդած բռնի գաղթի հետևանքով տարածաշրջանը շուտով կդատարկվի հայերից՝ ավելի քան երկու հազարամյակի ընթացքում առաջին անգամ, The Human Exploring Society (THES) գիտավերլուծական հարթակում գրում է  Ֆինլանդիայի Աբո ակադեմիայի հուդայագիտության ամբիոնի դոցենտ և Շվեդիայի Լունդ համալսարանի Աստվածաբանության և կրոնական հետազոտությունների կենտրոնի և Մերձավոր Արևելքի առաջադեմ հետազոտությունների կենտրոնի գիտաշխատող Սվանտե Լունդգրենը։
«Սա ողբերգություն էր, որից կարելի էր խուսափել։ The New York Times-ը վերջերս գրել էր, որ այն, ինչ այժմ կատարվում է Լեռնային Ղարաբաղում, «գրեթե ոչ ոք չէր կանխատեսում»։ Ոչինչ սրանից ավելի սխալ չի կարող լինել: Հայերը, ինչպես նաև նրանք, ովքեր հետևել են հակամարտությանը, վաղուց զգուշացնում էին, որ դա տեղի կունենա»,- նշում է փորձագետը։
Լունդգրենն ընդգծում է, որ համաշխարհային հանրությունը և նրա ինստիտուտները, ներառյալ ԵՄ-ն, հնարավոր է,  թույլ են տվել Ադրբեջանին մարսել իր ռազմական արկածախնդրությունները, ինչը միայն առաջ է մղել  Բաքվին։
«2022 թվականի ամռանը Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենն այցելեց Բաքու և համաձայնագիր կնքեց Ադրբեջանից Եվրոպա գազի մատակարարման վերաբերյալ։ Այդ ժամանակից ի վեր նա մի քանի անգամ գովաբանել է երկիրը որպես «ԵՄ-ի համար հուսալի էներգետիկ գործընկեր»:
Գոտեպնդված այս աջակցությամբ՝ մի քանի ամիս անց Ադրբեջանը հարձակում սկսեց ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի, այլ հենց Հայաստանի ներսում գտնվող մի քանի տարածքների վրա։ Այդ ժամանակից ի վեր Ադրբեջանը օկուպացրել է Հայաստանի անվիճելի և միջազգայնորեն ճանաչված տարածքի ավելի քան 100 քառակուսի կիլոմետր։
ԵՄ-ն կարող էր միայն զսպվածության կոչ անել և հանգստացավ, երբ երկու օր անց մարտերը դադարեցին»,- նշում է հոդվածագիրը։
Լունդգրենը հիշեցնում է, որ 2022 թվականի դեկտեմբերին Ադրբեջանը սկսեց Լաչինի միջանցքի շրջափակումը, որը միակ կապն է Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև։
«Ավելի քան ինը ամիս, քանի դեռ շրջափակումը շարունակվում էր, արևմտյան առաջնորդները դատապարտում էին  և պահանջում Ադրբեջանից վերացնել այն։ Բայց այս պահանջի հետևում չկային ուժային միջոցներ, և չկային պատժամիջոցներ կամ նույնիսկ պատժամիջոցների սպառնալիքներ։
Ադրբեջանի կառավարությունը հասկացել է այս ազդանշանները։ Դուք կարող եք հումանիտար ճգնաժամի ենթարկել ավելի քան 100,000 մարդու, նույնիսկ նրանց դնել ցեղասպանության եզրին, չանելով ոչինչ, բացի բանավոր դատապարտումից»,- գրում է նա։
Վերջին սրացումներից հետո ԵՄ տարբեր հայտնի ներկայացուցիչներ հերթական անգամ դատապարտեցին ուժի կիրառումը և տարբեր կոչեր հնչեցրին։ Նրանք կարծես չեն տեսնում այն, ինչ իրենց դիմաց է. ավտորիտար պետությունների ագրեսիվ ծրագրերը չեն կասեցվում դատապարտումներով և կոչերով։ Շատ ավելի կտրուկ միջոցներ են պահանջվում, նշում է փորձագետը։
Ադրբեջանը պնդում է, որ նրանց չեն պարտադրել դա անել, նրանք ինքնակամ են փախել։ Մակերեսային առումով դա ճիշտ է, քանի որ ոչ մի ադրբեջանցի զինվոր նրանց բռնի ուժով չի հեռացրել։
Բայց նրանք ինքնակամ չեն փախչում։ Նրանք հայտնվել են մի իրավիճակում, երբ այլ ելք չունեն»,- գրում է նա։
Լունդգրենն իր հոդվածում հիշեցրել է, որ Արցախի վրա Ադրբեջանի հարձակումից հինգ օր առաջ ԱՄՆ կառավարության խոսնակն ասել էր, որ ԱՄՆ-ն չի հանդուրժի էթնիկ զտումը Լեռնային Ղարաբաղում։ Հիմա դա տեղի է ունեցել, և Վաշինգտոնը, կարծես թե, հանդուրժում է դա՝ դատելով Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցների բացակայությունից։
Նա ընդգծում է, որ նախկինի պես Ադրբեջանի ծրագրերով մտահոգվելու պատճառներ կան։
«Ղարաբաղի հայերին ճնշելուց հետո Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկնեց այն, ինչ նախկինում ասել էր. այն, ինչ նա անվանում է «Արևմտյան Հայաստան» նա դիտարկում է որպես պատմական ադրբեջանական տարածք, որը, հետևաբար, Ադրբեջանն իրավունք ունի հետ վերցնելու։
Սրանով նա նկատի ունի Հայաստանը։ Այդ ծրագրերում նա ունի Թուրքիայի լիակատար աջակցությունը։ Առաջին թիրախը լինելու է Հայաստանի հարավային հատվածը՝ Սյունիքի մարզը...
Արևմուտքի կողմից վճռական գործողություններ են անհրաժեշտ, որպեսզի ագրեսիվ ադրբեջանական վարչակարգն իր ներկայիս հաղթական մղումով չդիմի նոր ռազմական արկածախնդրության: ԵՄ-ն կարող է պատժամիջոցներ սահմանել այս ռեժիմի դեմ, ինչի կոչը վերջերս  արել են Եվրախորհրդարանի ավելի քան 60 անդամներ տարբեր կուսակցական խմբերից:
Ադրբեջանի հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի վրա պետք է հետևանքներ ունենա։ Եթե ​​Բաքվի վարչակարգն անպատիժ մարսի սա, դա կոգևորի նրան  շարունակել իր ագրեսիան հայերի դեմ: Սա վտանգավոր ազդանշան կլինի մյուս ավտորիտար պետությունների ղեկավարների համար։
Լեռնային Ղարաբաղում այժմ ծավալվող ողբերգության դասն այն է, որ բանավոր դատապարտումներն ու կոչերը չեն կանգնեցնում ավտորիտար պետությունների ագրեսիան։ Միայն վճռական միջոցները կարող են դա անել»,- եզրափակել է Լունդգրենը:

THES: Урок трагедии в Арцахе заключается в том, что словесные осуждения не останавливают агрессию
В результате нападения Азербайджана на армян Нагорного Карабаха 19 сентября и последовавшего за ним насильственного исхода этот регион вскоре опустеет от армян - впервые более чем за два тысячелетия, пишет для научно-аналитической платформы  The Human Exploring Society (THES) доцент кафедры иудаики Академии Або в Финляндии  и научный сотрудник Центра теологии и религиоведческих исследований и Центра перспективных ближневосточных исследований Лундского университета в Швеции Сванте Лундгрен.
«Это была трагедия, которой можно было избежать. The New York Times недавно написала о том, что то, что сейчас происходит в Нагорном Карабахе, «почти никто не предвидел».  Ничто не могло быть более неправильным. Армяне, а также те, кто следил за конфликтом, давно предупреждали, что это произойдет», - отмечает эксперт.
Лундгрен подчеркивает, что мировое сообщество и его институты, включая ЕС, возможно, позволили Азербайджану сойти с рук его военным авантюрам, которые только подстегнули Баку.
«Летом 2022 года президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен посетила Баку и заключила соглашение о поставках газа из Азербайджана в Европу. С тех пор она несколько раз хвалила страну как «надежного энергетического партнера ЕС».
Подкрепленный этой поддержкой, несколько месяцев спустя Азербайджан предпринял нападение, но не на Нагорный Карабах, а на несколько районов внутри самой Армении. С тех пор Азербайджан оккупировал более 100 квадратных километров неоспоримой и международно признанной территории Армении.
ЕС мог только призвать к сдержанности и испытал облегчение, когда боевые действия прекратились через два дня». – отмечает автор статьи.
Лундгрен напоминает, что в декабре 2022 года Азербайджан начал блокаду Лачинского коридора, единственного сообщения между Нагорным Карабахом и Арменией.
«В течение более чем девяти месяцев, пока длилась блокада, западные лидеры осуждали ее и требовали от Азербайджана ее отмены. Но за этим требованием не стояло никаких силовых мер, и не было никаких санкций или даже угроз применения санкций.
Правительство Азербайджана поняло эти сигналы. Вы можете обрушить гуманитарный кризис на более чем 100 000 человек, даже поставить их на грань геноцида, не выражая ничего, кроме словесных осуждений»,  – пишет он.
После последней эскалации различные видные представители ЕС в очередной раз осудили применение силы и выступили с различными призывами. Они как будто не видят того, что находится перед ними: агрессивные планы авторитарных государств не останавливаются осуждениями и призывами. Требуются гораздо более решительные меры, отмечает эксперт.
«Правительство, которое Арцахом, теперь рухнуло...
Азербайджан утверждает, что их не заставляли это делать, они бежали добровольно. На поверхностном уровне это правильно, поскольку никакие азербайджанские солдаты насильно их не вывозили.
Но они убегают не добровольно. Вместо этого они оказались в ситуации, когда у них нет другого выбора», - пишет он.
Лундгрен в своей статье напомнил, что за пять дней до нападения Азербайджана на Арцах представитель правительства США заявил, что США не потерпят этнической чистки в Нагорном Карабахе. Теперь это произошло, и Вашингтон, похоже, терпит это, если судить по отсутствию санкций в отношении Азербайджана.
Он подчеркивает, что есть основания по-прежнему беспокоиться о планах Азербайджана.
«После подавления карабахских армян президент Азербайджана Ильхам Алиев повторил то, что он говорил ранее: он рассматривает то, что он называет «Западной Арменией», как историческую азербайджанскую территорию, которую Азербайджан, следовательно, имеет право вернуть.
Под этим он имеет в виду Армению. В этих планах он пользуется полной поддержкой Турции. Первой целью станет южная часть Армении, Сюникская область...
Необходимы решительные действия со стороны Запада, чтобы гарантировать, что агрессивный азербайджанский режим в своем нынешнем победном порыве не пустится в новые военные авантюры. ЕС мог бы ввести санкции против этого режима, к чему недавно уже призывали более 60 депутатов Европарламента от различных партийных групп.
Нападение Азербайджана на Нагорный Карабах должно иметь последствия. Если режиму в Баку это сойдет с рук безнаказанно, это вдохновит его на продолжение агрессии против армян. Это было бы опасным сигналом для лидеров других авторитарных государств.
Урок трагедии, разворачивающейся сейчас в Нагорном Карабахе, заключается в том, что словесные осуждения и призывы не останавливают агрессию авторитарных государств. Только решительные меры могут сделать это», - заключил Лундгрен.