Արցախում հումանիտար ճգնաժամը շարունակվում է, ադրբեջանական կողմը շարունակում է բնակչության ճնշման ու ահաբեկման քաղաքականությունը. ՀՀ և Արցախի ՄԻՊ-երը համատեղ հայտարարությունը
Արցախում հումանիտար ճգնաժամը շարունակվում է, ադրբեջանական կողմը շարունակում է բնակչության ճնշման ու ահաբեկման քաղաքականությունը։
Հայաստանի և Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանները համատեղ հայտարարություն են տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Արցախի հայության էթնիկ զտման ադրբեջանական քաղաքականության համար գտնվել է «մանր վրեժխնդրության» գործիք:
Երեկ երեկոյան ադրբեջանական կողմը դիտավորյալ կրկին դադարեցրել է Հայաստանից դեպի Արցախ գազ մատակարարող միակ գազատարի աշխատանքները։ Մարտի 8-ին առաջին անգամ իբր թե վթարի անվան տակ դադարեցվեց Արցախի գազամատակարարումը, ապա ադրբեջանական կողմն այդպես էլ թույլ չտվեց Արցախի մասնագետներին մոտենալ իբրև թե «վթարի» վայրին, որն իրենց վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքում էր։ Այդ պահից սկսած պարզ էր, որ Արցախի հայության նկատմամբ Ադրբեջանի պետական ատելության քաղաքականությունը գտել է ճնշման ևս մեկ միջոց։
Հավաստի փաստերի համադրմամբ՝ ակնհայտ է դառնում, որ վթարավերականգնողական աշխատանքների իրականացնելու ընթացքում կամ դրանց անվան տակ, ադրբեջանական կողմը փական է տեղադրել գազատարի վրա` ինչի միջոցով ցանկացած պահի այն փակելով՝ ահաբեկում է Արցախի խաղաղ բնակչությանը՝ թողնելով առանց ջեռուցման, տաք ջրի և այլ կենսական պայմանների, որոնք անհրաժեշտ են, հատկապես, նման ցուրտ եղանակային պայմաններում։
Մարտի 19-ին վերականգնված գազամատակարարումը շարունակվեց ավելի քիչ, քան երեք օր։ Սաստիկ ձմեռային այս եղանակին, Արցախի երեխաները, ծերերը, հիվանդներն ու տեղահանվածները զրկված են ջեռուցումից։ Մարդիկ կրում են անասելի դժվարություններ։ Արցախում հումանիտար ճգնաժամը շարունակվում է։
Մեզ համար կասկածից վեր է, որ ադրբեջանական կողմը միտումնավոր կերպով շարունակում է Արցախի բնակչության ճնշման ու ահաբեկման պետական քաղաքականությունը։ Նպատակը չի փոխվել. Արցախը ենթարկել էթնիկ զտման ու դատարկել բնիկ հայերից։
Ավելի քան 100.000 հայ բնակչության նկատմամբ այս ամոթալի «վրեժխնդրությունը» անընդունելի է։ Պետական այս ձեռագիրը լավագույնս բնորոշում է Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող «հանդուրժողականության» թեզերի կեղծ ու սնանկ էությունը։
Խստագույնս դատապարտում ենք ադրբեջանական պետության կողմից Արցախի բնակչության նկատմամբ էթնիկ ատելության ու վրեժխնդրության շարունակվող այս գործելակերպը։
Կոչ ենք անում մարդու իրավունքների հարցերով զբաղվող միջազգային կազմակերպություններին ու դերակատարներին ճնշում գործադրել ադրբեջանական կողմի վրա՝ մարդու իրավունքների այս լայնածավալ ու շարունակվող խախտումը վերացնելու համար։

Азербайджан продолжает политику этнической чистки Арцаха: Омбудсмены Армении и Арцаха
Защитники прав человека Армении и Арцаха выступили с совместным заявлением, осудив провокационные действия Азербайджана на почве этнической ненависти к арцахцам. «Азербайджан нашел инструмент для мелкой мести в рамках своей политики по этнической чистке Арцаха. Вчера вечером азербайджанская сторона преднамеренно вновь перекрыла подачу газа по единственному газопроводу, снабжающему Арцах. Эта вторая подобная провокация, первая имела место 8 марта.
Тогда азербайджанская сторона так и не позволила специалистам Арцаха подойти к месту якобы «аварии», которая находилась под их контролем. С этого момента было ясно, что политика государственной ненависти Азербайджана в отношении армян Арцаха нашла еще одно средство реализации. Сопоставляя достоверные факты, становится очевидным, что в ходе аварийно-восстановительных работ или под их именем азербайджанская сторона установила вентиль на газопроводе, посредством чего, может впредь в любой момент прекратить подачу газа в Арцах, оставляя мирное население без отопления, горячей воды и других жизненных условий, которые необходимы, особенно в таких погодных условиях.
Восстановленное 19 марта газоснабжение было прекращено уже на третий день. В эту холодную зимнюю погоду дети, старики, больные и перемещенные лица Арцаха лишены отопления. Люди испытывают невыразимые трудности. Гуманитарный кризис в Арцахе продолжается. Нет сомнений в том, что азербайджанская сторона преднамеренно продолжает государственную политику давления и запугивания населения Арцаха. Цель не изменилась – подвергуть Арцах этнической чистке.
Эта позорная «месть» в отношении более 100.000 мирных армян неприемлема. Эта государственная политика армянофобии наилучшим образом показывает несостоятельность озвучиваемых Азербайджаном ложных тезисов о толерантности. Строжайше осуждаем продолжающуюся со стороны Азербайджана политику по этнической чистке и армянофобии в отношении населения Арцаха. Призываем международные организации и лиц, занимающихся вопросами прав человека, оказать давление на Азербайджан для устранения этого широкомасштабного и продолжающегося нарушения прав человека»,- говорится в заявлении.