Արցախում հումանիտար ճգնաժամն ավելի է սրվում՝ առաջացնելով նոր ծանր խնդիրներ ու պայմաններ. ԱՀ կառավարության ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հետ համագործակցության ապահովման կենտրոն
Արդեն երկրորդ օրն է, ինչ Ադրբեջանի կողմից լրիվությամբ արգելված են Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքով բոլոր հումանիտար ուղևորափոխադրումներն ու բեռնափոխադրումները՝ Արցախ-Հայաստան սահմանագծին նախօրեին տեղի ունեցած ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով առաջացած իրավիճակի պատրվակով: Այս մասին հայտնում են Արցախի կառավարության ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հետ համագործակցության ապահովման կենտրոնից:
՛՛Երեկ ու այսօր տեղի չեն ունեցել ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Ստեփանակերտ-Գորիս-Ստեփանակերտ երթուղով հումանիտար հրատապ կարիքներից ելնելով մարդկանց խիստ սահմանափակ տեղափոխումները, ինչպես նաև երկու օր շարունակ չի իրականացվում սննդամթերքի, վառելիքի, դեղորայքի և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների փոխադրումը ռուս խաղաղապահների մեքենաներով:
Այս ամենի արդյունքում էլ ավելի է սրվում առկա հումանիտար ճգնաժամն Արցախում՝ առաջացնելով նոր ծանր խնդիրներ ու պայմաններ բնակչության համար:
Քաշաթաղի (Լաչինի) միջանցքով հումանիտար փոխադրումների վերաբերյալ տեղեկություններ լինելու դեպքում հանրությունը լրացուցիչ կտեղեկացվի՛՛,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Гуманитарный кризис в Арцахе  усугубляется, создавая новые сложные проблемы и тяжелые условия для населения
Гуманитарный кризис в Арцахе усугубляется, создавая новые сложные проблемы и тяжелые условия для населения
Уже второй день Азербайджан полностью запретил все гуманитарные пассажирские и грузовые перевозки по Кашатахскому (Лачинскому) коридору под предлогом ситуации, вызванной азербайджанской провокацией на границе между Арцахом и Арменией, сообщает Центр обеспечения взаимодействия с российским миротворческим контингентом Правительства Республики Арцах.
''Вчера и сегодня не осуществляется весьма ограниченная перевозка людей со срочными гуманитарными потребностями в сопровождении российских миротворцев по маршруту Степанакерт-Горис-Степанакерт. На протяжении двух дней не осуществляется также перевозка на машинах российских миротворцев продовольствия, топлива, медикаментов и других товаров первой необходимости.
В результате этого нынешний гуманитарный кризис в Арцахе еще более усугубляется, создавая новые сложные проблемы и тяжелые условия для населения.
При наличии информации о гуманитарных перевозках по Кашатахскому (Лачинскому) коридору общественность будет дополнительно проинформирована'',-отмечается в сообщении..