Արցախի նախագահը հրավիրել է ԱԽ ընդլայնված նիստ․ լարվածությունը շփման գծի մի շարք հատվածներում շարունակվում է պահպանվել
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 2-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ՝ ԱԺ քաղաքական ուժերի մասնակցությամբ: Քննարկվել է շփման գծում նախօրեին ստեղծված իրավիճակը:
Զեկուցմամբ հանդես է եկել պաշտպանության նախարար Կամո Վարդանյանը: Նախարարի խոսքով՝ լարվածությունը շփման գծի մի շարք հատվածներում շարունակվում է պահպանվել, և Պաշտպանության բանակը տիրապետում է իրավիճակին՝ առանց մարդկային ու դիրքային կորուստների:
Օրակարգային հաջորդ հարցը վերաբերում էր Արցախի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետության հետ կապող միջանցքին: Ադրբեջանական կողմը Արցախում տեղակայված խաղաղապահ զորակազմի միջոցով պահանջ է ներկայացրել առաջիկայում երթևեկությունը նոր երթուղով կազմակերպելու վերաբերյալ:
Անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկվել են ստեղծված իրավիճակում ձեռնարկվելիք քայլերը, այդ թվում՝ նաև ռուսական խաղաղապահ զորակազմի միջոցով անվտանգ երթևեկության ապահովումը:

Президент Арцаха созвал расширенное заседание Совета безопасности: напряженность продолжает сохраняться на ряде участков линии соприкосновения
2 августа президент Республики Арцах Араик Арутюнян созвал расширенное заседание Совета безопасности с участием политических сил Национального собрания.
Как сообщили в Управлении по связям с общественностью Аппарата президента РА, была обсуждена ситуация, создавшаяся накануне на линии соприкосновения. С докладом выступил министр обороны Камо Варданян. По словам министра, напряженность продолжает сохраняться на ряде участков линии соприкосновения, и Армия обороны контролирует ситуацию без человеческих и позиционных потерь.
Следующий вопрос повестки заседания касался коридора, соединяющего Республику Арцах с Республикой Армения. Азербайджанская сторона посредством миротворческого контингента, дислоцированного в Арцахе, предъявила требование в ближайшее время организовать передвижение по новому маршруту.
На заседании Совета безопасности обсуждались меры, которые необходимо предпринять в сложившейся ситуации, в том числе и обеспечение безопасного передвижения посредством российских миротворческих сил.