Արցախի բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
Ինչպես հայտնում են առողջապահության նախարարությունից, «Արևիկ» բուժմիավորումում 8 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն և նորածնային բաժանմունքներում: Նրանցից 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Վիսցերալ լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր և ստանում է համապատասխան բուժում: «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» -ում 11 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 4-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են, բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
ԱՀ առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար։ Արցախից Երևան տեղափոխված սրտային պաթոլոգիայով պացիենտի աորտոկորոնար շունտավորումն ավարտվել է բարեհաջող: Պացիենտը տեղափոխվել է վերակենդանացման բաժանմունք, առողջական վիճակը մասնագետները կայուն են գնահատում:

В медицинских учреждениях Арцаха плановые операции все еще приостановлены
Из-за блокирования Азербайджаном единственной дороги, связывающей Арцах с Арменией, в медицинских учреждениях, подведомственных Министерству здравоохранения Республики Арцах, плановые операции все еще приостановлены.
По сообщению Минздрава, в медобъединении «Аревик» 8 детей находятся в отделениях реанимации и для новорожденных. Состояние здоровья 4-месячной малютки, у которой диагностирован «Висцеральный лейшманиоз», продолжает оставаться тяжелым. Он получает соответствующее лечение.
11 пациентов «Республиканского медицинского центра» находятся в отделении реанимации, 4 из которых – в крайне тяжелом состоянии. Врачи делают все возможное для стабилизации состояния больных.
Министерство здравоохранения Республики Арцах предпринимает все возможные меры для преодоления сложившейся из-за блокады ситуации на должном уровне.
Аортокоронарное шунтирование пациента с сердечной патологией, перевезенного в Ереван из Арцаха, прошло успешно. Пациент переведен в отделение реанимации, специалисты оценивают его состояние как стабильное.