Արցախն այժմ աշխարհում միակ տարածքն է, որը գտնվում է լիակատար մեկուսացման ու պաշարման մեջ․ Արայիկ Հարությունյան
Հաշվի առնելով առկա ծանրագույն վիճակը և ահագնացող սպառնալիքները մեր ժողովրդի ֆիզիկական գոյության դեմ՝ այսօր Արցախը հայտարարում եմ աղետի գոտի՝ ակնկալելով միջազգային հրատապ արձագանք և անվտանգային, քաղաքական ու հումանիտար աջակցություն միջազգային հանրությունից՝ կոլեկտիվ և անհատական կերպով: Այս մասին հուլիսի 24-ի երեկոյան տեղի է ունեցած  հրատապ առցանց մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Արցախն այժմ աշխարհում միակ տարածքն է, որը գտնվում է լիակատար մեկուսացման ու պաշարման մեջ՝ առանց որևէ հումանիտար օգնության ու միջազգային ներկայության: Եթե նույնիսկ աղետի գոտի հայտարարելու պայմաններում միջազգային հրատապ աջակցություն չլինի, ապա Արցախը կարելի է հանգիստ կերպով համարել որպես համակենտրոնացման ճամբար՝ իր բոլոր հետևանքներով հանդերձ:
Նամակներ եմ հղել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների նախագահներին, որոնք նաև հանդիսանում են ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներ, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի գործակալություններին, մանրամասն նկարագրել Արցախում տիրող հումանիտար իրավիճակը և պահանջելով իրականացնել գործում քայլեր իրավիճակին համարժեք արձագանքնելու համար։
Հասունացել է միակողմանի քայլեր ձեռնարկելու պահը՝ որպես զանգվածային հանցագործությունը կանխարգելելու վերջին միջոց։ Իհարկե, առաջին հերթին 2020թ. Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կողմերից ու հատկապես Ռուսաստանից ունենք պահանջներ՝ կատարելու անվտանգության երաշխավորի պարտավորությունները, իսկ հատկապես Հայաստանից էլ պահանջում ենք, որ զերծ մնա Արցախն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու որևէ հայտարարությունից ու գործողությունից՝ հարգելով Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Պահանջում ենք ՄԱԿ-ի Անվտագության խորհրդից իր մանդատի և պարտավորությունների շրջանակում վճռական քայլեր ձեռնարկել՝ կանխարգելելու Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ցեղասպան քաղաքականությունը և ապահովել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ Լաչինի միջանցքի բացման որոշումների կատարումը:
Այս կապակցությամբ, հրատապ եմ համարում Միավորված ազգերի կազմակերպության, նրա ողջ համակարգի և գործակալությունների ներգրավվածությունը, որոնք հատուկ լիազորված են գործել հումանիտար ճգնաժամերի իրավիճակներում։
Պահանջում եմ Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարից դրսևորել բարոյական և քաղաքական պատասխանատվություն և առաջնորդություն՝ միջազգային հանրությանը զգուշացնելու Արցախի ժողովրդի ծանր վիճակի մասին։ Պահանջում եմ պարոն Գուտերեշից առանց հապաղելու և առանց վարանելու գործի դնել ՄԱԿ-ի համակարգը այս ճգնաժամը լուծելու համար: Ես պատրաստ եմ ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարին, պարոն Գոտերեշին անձամբ ներկայացնել Արցախում տիրող հումանիտար իրավիճակը առցանց ձևաչափով։
Պահանջում եմ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հումանիտար հարցերով, ինչպես նաև քաղաքական և խաղաղաշինության հարցերով տեղակալներից գործել հիմա։ Բարձրաձայնել Արցախում ճգնաժամի մասին և պահանջել միջազգային հանրության կողմից անհապաղ ջանքերի գործադրումը՝ Արցախում ՄԱԿ-ի մուտքի մանդատ տալու և ներկայության համար:
Պահանջում եմ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի, ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի-ի, ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի գործադիր տնօրեններից, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրենից հետևել իրենց մանդատին ու պարտականություններին՝ պահանջել իրենց ներկայությունն Արցախում՝ ը Արցախի ժողովրդին տեղում հրատապ ու նաև շարունակական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով:
Ներգրավված դերակատարներից պահանջում ենք դադարեցնել աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանի հանցավոր օրակարգին, ինչը միայն խորացնում է անմեղ մարդկանց տառապանքները և կոչ ենք անում կոնկրետ քայլերի իրականացում՝ երաշխավորելու բարենպաստ միջավայր Արցախի ժողովրդի կայուն անվտանգության և հակամարտության խաղաղ ու արդարացի կարգավորման համար:
Այսօր ցեղասպանությունների և այլ զանգվածային հանցագործությունների կանխարգելումը միջազգային հանրության կողմից ստանձնած պարտավորություն է։ Անընդունելի է, որ ցեղասպանության կանխարգելման պարտավորությունը արտահայտվի միայն կողմերին բանակցային սեղանի շուրջ նստեցնելու պատրաստակամությամբ։ Միջազգային հանրությունը և առաջին հերթին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը, որին անդամակցում են նաև ԵԱՀԿ ՄԽ երեք համանախագահ երկրները, և որը պատասխանատու է միջազգային խաղաղության և անվտանգության համար, այդ թվում զանգվածային հանցագործությունների կանխարգելման համար, տիրապետում է թե մանդատով, թե անհրաժեշտ գործիքակազմով, թե պարտավորությամբ՝ կասեցնելու Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը։
Վերջիվերջո, Ադրբեջանի միջազգային անպատժելիությունը պետք է մեկ օր կասեցվի, այլապես այն ծնելու է նորանոր դաժանագույն հանցագործություններ, որոնց շեմին ենք գտնվում այժմ»,- հայտարարել է նա։

Араик Арутюнян объявил Арцах зоной бедствия: Сейчас Арцах единственная территория в мире, находящаяся в полной изоляции и осаде
Принимая во внимание нынешнюю тяжелейшую ситуацию и растущие угрозы физическому существованию нашего народа, сегодня я объявляю Арцах зоной бедствия, ожидая срочного международного реагирования, политической и гуманитарной помощи․
Об этом на экстренной онлайн-пресс-конференции зарубежным СМИ вечером 24 июля заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян. «Арцах сейчас единственная территория в мире, которая находится в полной изоляции и осаде без какой-либо гуманитарной помощи и международного присутствия. Если даже в условиях объявления зоны бедствия не будет срочной международной поддержки, то Арцах можно спокойно рассматривать как концентрационный лагерь со всеми последствиями этого.
Я направил письма президентам стран-сопредседателей МГ ОБСЕ, которые также являются постоянными членами Совета Безопасности ООН, а также агентствам ООН, подробно описал гуманитарную ситуацию в Арцахе и потребовал предпринять шаги для адекватного реагирования на ситуацию. Назрел момент принятия односторонних шагов в качестве последнего средства предотвращения массового преступления против арцахского народа.
От сторон трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, и особенно от России, у нас есть требования по выполнению ею обязательств гаранта безопасности Арцаха, а от Армении мы требуем воздержаться от каких-либо заявлений и действий по признанию Арцаха в составе Азербайджана, уважая право народа Арцаха на самоопределение.
Требуем от Совета Безопасности ООН в рамках своего мандата и обязательств предпринять решительные шаги для предотвращения проводимой Азербайджаном геноцидальной политики и обеспечения выполнения решений Международного суда ООН и Европейского суда по правам человека об открытии Лачинского коридора. В этой связи считаю актуальным участие Организации Объединенных Наций, всей ее системы и агентств в управлении и ликвидации гуманитарного кризиса в Арцахе. Требую от генерального секретаря Организации Объединенных Наций проявить моральную и политическую ответственность и лидерство, чтобы предупредить международное сообщество о тяжелом положении народа Арцаха. Я готов лично представить генеральному секретарю ООН, господину Готерешу гуманитарную ситуацию в Арцахе в онлайн-формате. Требую от заместителей генсека ООН по гуманитарным вопросам, а также по вопросам миростроительства действовать сейчас – приложить немедленные усилия со стороны международного сообщества для предоставления мандата ООН на въезд и присутствие в Арцахе. Требую от исполнительных директоров ЮНИСЕФ, Всемирной продовольственной программы ООН, Фонда народонаселения ООН, генерального директора Всемирной Организации Здравоохранения следовать своим мандатам и обязанностям, обеспечить свое присутствие в Арцахе для оказания срочной и продолжительной помощи народу Арцаха на месте.
Требуем от вовлеченных субъектов прекратить поддержку преступной повестки Азербайджана, что только усугубляет страдания невинных людей, и призываем предпринять конкретные шаги для обеспечения благоприятной среды для стабильной безопасности народа Арцаха и мирного и справедливого урегулирования конфликта. Сегодня предотвращение геноцидов и других массовых преступлений является обязательством международного сообщества. Неприемлемо, чтобы обязательство по предотвращению геноцида выражалось только в готовности усадить стороны за стол переговоров.
Международное сообщество и, в первую очередь, Совет Безопасности ООН, членами которого являются также три страны-сопредседателя МГ ОБСЕ и который отвечает за международный мир и безопасность, в том числе за предотвращение массовых преступлений, обладает как мандатом, так и необходимым инструментарием, или обязательством приостановить геноцидальную политику Азербайджана․
В конце концов, международная безнаказанность Азербайджана должна быть приостановлена, иначе она породит все новые и самые жестокие преступления, на пороге которых мы сейчас находимся», - заявил он.