Ապատեղեկատվությունն է․ ՊԲ ստորաբաժանումները չեն կրակել օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ
Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները հունիսի 10- ին պարբերաբար կրակ են բացել Արցախի Հանրապետության Շուշիի և Ասկերանի շրջանների օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, հերթական ապատեղեկատվությունն է։
Այս մասին հայտնել է Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Ադրբեջանի Պն- ն, փորձելով հիմնավորել իր ստորաբաժանումների կողմից հրադադարի ռեժիմի յուրաքանչյուր օր արձանագրվող խախտումները, շարու ակում է խեղաթյուրել իրականությունը, հերթական անգամ հայտարարելով Մարտակերտի, Մարտունու, Ասկերանի և Շուշիի ուղղությամբ իբրև թե իրականացվող ինժեներական աշխատանքները խափանելու մասին։

Подразделения Армии обороны не стреляли в направлении азербайджанских позиций, расположенных на оккупированных территориях։ Минобороны Арцаха
Распространенное Минобороны Азербайджана сообщение о том, что 10 июня подразделения Армии  обороны регулярно открывали огонь в направлении азербайджанских позиций, расположенных на оккупированных территориях Шушинского и Аскеранского районов Республики Арцах, является очередной  дезинформацей. Об этом сообщила пресс-служба Министерства обороны Республики Арцах.
Минобороны Азербайджана, пытаясь оправдать ежедневно фиксируемые нарушения режима прекращения огня со стороны его подразделений, продолжает искажать действительность, в очередной раз заявляя о срыве инженерных работ, якобы проводимых в Мартакертском, Мартунинском, Аскеранском и Шушинском направлениях.