Ապատեղեկատվություն է, թե իբր ԼՂ ՊՆ-ն ճնշել է ԼՂ օդային տարածքով թռիչքներ իրականացնող քաղաքացիական օդանավերի GPS համակարգերը. ԼՂ ՊՆ
ԼՂ ՊՆ մամուլի ծառայությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ հերքելով Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած տեղեկությունները:
«Ադրբեջանի ՊՆ-ն հուլիսի 28-ին տարածել է հերթական ստահոդ հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ համապատասխան ստորաբաժանումները հուլիսի 24-ից հուլիսի 27-ն ընկած ժամանակահատվածում ճնշել են Արցախի օդային տարածքով թռիչքներ իրականացնող քաղաքացիական օդանավերի GPS տեղորոշման համակարգերը, ինչի հետևանքով ստեղծվում է լուրջ սպառնալիք թռիչքների անվտանգության համար։
Ադրբեջանի ՊՆ իրականության հետ որևէ աղերս չունեցող հայտարարությունը, ըստ երևույթին, նպատակ ունի միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար աղետից։
Ավելորդ չէ կրկին հիշեցնել, որ 2020 թ. պատերազմական գործողությունների ողջ ընթացքում և դրանից հետո հենց ադրբեջանական կողմն է հետևողականորեն թիրախավորել Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքները` արգելափակելով Լաչինի միջանցքը, խափանելով գազի և էլեկտրականության մատակարարման հոսքագծերը և ճնշելով համացանցի ու բջջային կապի հասանելիությունը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

МО Азербайджана распространило дезинформацию о том, что подразделения АО подавили системы GPS-позиционирования гражданских самолетов, совершающих полеты через воздушное пространство НК
28 июля Минобороны Азербайджана распространило очередное ложное сообщение о том, что соответствующие подразделения Армии обороны в период с 24 по 27 июля якобы подавили системы GPS-позиционирования гражданских самолетов, совершающих полеты через воздушное пространство Нагорного Карабаха, в результате чего создается серьезная угроза для безопасности полетов. Об этом сообщает МО Нагорного Карабаха.
"Заявление МО Азербайджана, не имеющее ничего общего с действительностью, преследует цель отвлечь внимание международного сообщества от гуманитарной катастрофы, вызванной незаконной блокадой Лачинского коридора.
Не будет лишним еще раз напомнить, что на протяжении всего периода военных действий 2020г. и после этого, именно азербайджанская сторона последовательно нацеливалась на гражданскую инфраструктуру Нагорного Карабаха, блокируя Лачинский коридор, нарушая линии снабжения газом и электричеством и подавляя доступ к интернету и сотовой связи", - написано в заявлении.