Ադրբեջանական դիրքից կրակել են քարամշակման կետում աշխատող բանվորների վրա․ ԱՀ դատախազություն
2022թ. փետրվարի 05-ին, ժամը 12:00-ի սահմաններում, Ասկերան քաղաքի մերձակայքում գտնվող «Օղտեն մաշկ» կոչվող տեղամասում տեղակայված ադրբեջանական մարտական դիրքից խոշոր տրամաչափի գնդացրով մի քանի կրակահերթ է արձակվել Ասկերանի շրջանի Խրամորթ գյուղի վարչական տարածքում գործող՝ «Ապագա սերունդների հիմնադրամ» ՍՊ ընկերության քարամշակման կետի բանվորներ Գ.Բ.-ի, Ա.Թ.-ի և Ա.Հ.-ի ուղղությամբ, ովքեր տվյալ պահին տրակտորի վերանորգման աշխատանքներ էին կատարում: Այս մասին հայտնում են Արցախի դատախազությունից:
Արձակված կրակոցներից պաշտպանվելու նպատակով, մինչև ոստիկանության աշխատակիցների ժամանելը, վերջիններս շուրջ երկու ժամ ստիպված թաքնված են մնացել՝ այդ ընթացքում զանգելով և դեպքի մասին իրազեկելով իրենց տնօրինությանը:
Դեպքի հանգամանքները պարզելու նպատակով ԱՀ ոստիկանության կողմից ձեռնարկվում են քրեադատավարական միջոցառումներ:
Մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողությունն իրականացնում է ԱՀ Ասկերանի շրջանի դատախազությունը:

С азербайджанской боевой позиции из крупнокалиберного пулемета были произведены выстрелы по рабочим камнеобрабатывающего завода: Генпрокуратура Республики Арцах
5 февраля 2022 года, около 12 часов, на участке под названием «Огтен Машк», расположенном в окрестностях города Аскеран, с азербайджанской боевой позиции из крупнокалиберного пулемета были произведены выстрелы по рабочим камнеобрабатывающего завода, которые производили ремонт трактора в тот момент.
Чтобы обезопасить себя от выстрелов, до приезда сотрудников полиции последним пришлось скрываться около двух часов, за это время они позвонили и сообщили о происшествии своему руководству.
Полицией Республики Арцах возбуждено уголовное дело для выяснения обстоятельств произошедшего. Аскеранская районная прокуратура Арцаха осуществляет надзор за законностью досудебного уголовного производства. Об этом сообщает Генпрокуратура Республики Арцах.