Թմրամիջոցի ապօրինի տարանցման համար Արցախի տարածքն օգտագործելու՝ Ալիևի մեղադրանքը մտացածին է
Թմրամիջոցների մաքսանենգության և ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարը քրեաիրավական ոլորտում հայ-իրանական գործակցության առաջնահերթություններից է։ Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
«2020 թ. ՀՀ-ի և ԻԻՀ-ի միջև պետական սահմանով թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգության բացահայտված դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ և ՀՀ ՊԵԿ քննչական մարմինների կողմից քննվել է 13 քրեական գործ, որոնցով որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 14 անձ:
2021 թ. առաջին 9 ամիսների տվյալներով քննվող նման գործերի քանակը կազմել է 12, որոնցով որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 24 անձ, այդ թվում՝ ինչպես ՀՀ, այնպես էլ ԻԻՀ քաղաքացի:
Ընդ որում՝ եթե 2017-2020 թթ. ընկած ժամանակահատվածում միայն ՀՀ մաքսային ծառայության կողմից հայտնաբերվել է Իրանից Հայաստան ապօրինի ներմուծված 157 կգ տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ և հոգեմետ նյութեր, ապա միայն 2021 թ. մաքսակետում հայտնաբերվել է 451 կգ թմրամիջոց:
Ընդհանուր առմամբ 2021 թ. ընթացքում արձանագրվել է Իրանից մաքսանենգ եղանակով թմրամիջոցների ապօրինի մեծ խմբաքանակ Հայաստան ներմուծելու, ինչպես նաև Հայաստանի տարածքը որպես տարանցիկ օգտագործելու երկու դեպք, որոնցից մեկով Հայաստանի տարածք է տեղափոխվել և բացահայտվել 351 կգ, իսկ մյուսի դեպքում՝ 366 կգ հերոին տեսակի թմրամիջոց։
Նախընթաց տարիներին ակտիվ պայքար է մղվել նաև Արցախի տարածքը որպես Իրանից Հայաստան թմրամիջոցների ապօրինի ներմուծման և փոխադրման ճանապարհ օգտագործելու դեմ: Սկսած 2016 թվականից՝ բայցահայտվել է նման 7 դեպք, որոնցից 3-ը հայտնաբերվել և դրանցով հարուցված քրեական գործերով քննություններն իրականացվել են Արցախի Հանրապետության իրավապահ մարմինների կողմից, իսկ 4-ը՝ Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների կողմից: Իրանից Արցախ մաքսանենգ ճանապարհով տեղափոխված և բացահայտված ապօրինի թմրամիջոցների ընդհանուր քանակը կազմել է շուրջ 28 կգ:
Նշված 7 քրեական գործով որպես մեղադրյալ է ներգրավվել 16 անձ: Մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված քրեական գործերով 10 անձ դատապարտվել է ազատազրկման:
Հաշվի առնելով, որ թմրամիջոցների մաքսանենգությունը, ապօրինի շրջանառությունը համարվում են բարձր լատենտայնություն ունեցող հանցագործություններ՝ վերոնշյալ ցուցանիշներն ակնհայտորեն փաստում են, որ ԻԻՀ-ից ՀՀ ինչպես միջպետական սահմանով, այնպես էլ մինչև 2020թ. արցախյան պատերազմը Արցախի տարածքով մաքսանենգ եղանակով թմրամիջոցների ապօրինի տեղափոխման և շրջանառության դեմ պայքարը, նաև Իրանի իրավապահ մարմինների հետ համագործակցությամբ, տարեցտարի դարձել է առավել հետևողական և արդյունավետ:
Այդ մասին են վկայում նաև թմրամիջոցների շրջանառության դեմ պայքարում մասնագիտացած միջազգային կառույցների արձագանքները: Մասնվարորապես, 2021թ. մարտին ՄԱԿ-ի Թմրամիջոցների և հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակից (ՄԱԹՀՊԳ) ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ստացվել գրություն, որով, գոհունակություն հայտնելով Եվրոպա տեղափոխելու համար Իրանից Հայաստան ներմուծված թմրանյութի մեծաքանակ խմբաքանակը ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից բացահայտելու և առգրավվելու կապակցությամբ, ՄԱԹՀՊԳ-ն պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել այդ գործընթացին ինչպես տեղեկատվության փոխանակման, թմրամիջոցների մաքսանենգության և ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում ներգրավված ծառայողների մասնագիտական կարողությունների կատարելագործման, այնպես էլ Իրանի, նպատակակետ երկրների հետ գործակցությամբ ապացույցների ձեռքբերման եղանակներով:
Թմրամիջոցների մաքսանենգության դեմ պայքարի վերջին շրջանի ակտիացումը մեծապես պայմանավորված է նաև ՀՀ և ԻԻՀ գլխավոր դատախազությունների միջև համագործակցության սերտացմամբ:
Այդ պայքարի համատեքստում երկկողմ համագործակցության ընդլայնման խնդիրը առանձնահատուկ քննարկման առարկա է դարձել ինչպես 2019թ և 2021թ. փոխադարձ այցելությունների, այնպես էլ միջազգային ընդգրկման մի քանի համաժողովների ընթացքում ՀՀ և ԻԻՀ գլխավոր դատախազների միջև կայացած հանդիպումների և բանակցությունների օրակարգում:
Մասնավորապես, ԻԻՀ գլխավոր դատախազի՝ հոկտեմբերի 12-15-ը ՀՀ կատարած այցի ընթացքում քննարկվել է երկու երկրների միջև սահմանային մաքսակետերում թմրամիջոցների հայտնաբերման նոր, ժամանակակից տեխնիկական միջոցներ ներդնելու հնարավորության և հեռանկարների, ինչպես նաև նման հանցագործություն կատարելու մեջ մերկացված անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկման, պատժի կրման հետ կապված հարցերը: Բացի այդ, թմրամիջոցների մաքսանենգության և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ համատեղ պայքարի, նման դեպքերով հարուցված քրեական գործերի քննության առանձնահատկությունների, դրանց շրջանակներում փոխադարձ օժանդակության խնդիրն ընկած է ՀՀ և ԻԻՀ գլխավոր դատախազությունների միջև ստորագրված համագործակցության ծրագրից բխող միջոցառումների հիմքում:
Վերոնշյալ փաստերը վկայում են, որ թմրամիջոցների ապօրինի տարանցման և այդ նպատակով նաև Արցախի տարածքն օգտագործելու համար ՀՀ-ին և ԻԻՀ-ին ուղղված Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մեղադրանք-հայտարարությունները (առանց գեթ մեկ ապացույց ներկայացնելու), որոնք հնչել են հոկտեմբերի 15-ին ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի առցանց նիստի ընթացքում, իրականության հետ որևէ աղերս չունեն, մտացածին են, զուրկ որևէ փաստական հիմքից, հետապնդում են ՀՀ-ին և ԻԻՀ-ին վարկաբեկելու անթաքույց, սակայն ի սկզբանե ձախողման դատապարտված նպատակներ, նաև ուղղված են հենց Ադրբեջանի՝ իբրև թմրամիջոցների տարանցիկ երկիր լինելու իրողությունը թաքցնելուն:
Ադրբեջանի նախագահը նման հայտարարություններ անում է մի պարագայում, երբ ըստ ՄԱԿ-ի Թմրամիջոցների և հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակի կողմից հրապարակված զեկույցի՝ եթե Հայաստանն ընդգրկված է եղել 2015–2019 թթ. կոնկրետ Հերոին տեսակի թմրամիջոցի ծագման և տարանցման ոչ հիմնական երկրների ցանկում, ապա Ադրբեջանը՝ հիմնական երկրների ցանկում»,- գրել է Աբրահամյանը:

Прокуратура Армении ответила Алиеву: Азербайджан с 2015 по 2019 годы стабильно числился в списке основных стран-транзитеров героина
По факту контрабанды наркотических средств и психотропных веществ через армяно-иранскую государственную границу в 2020 году следственными органами СНБ РА и КГД РА расследовано 13 уголовных дел, по которым в качестве обвиняемых привлечены 14 лиц. Как сообщает прокуратура РА, за первые 9 месяцев 2021 года число таких дел составило 12, по которым в качестве обвиняемых привлечены 24 человека - как граждан Армении, так и Ирана.
Причем, если с 2017 по 2020 годы Таможенная служба РА обнаружила 157 кг различных наркотических средств и психотропных веществ, незаконно ввезенных из Ирана в Армению, то только за первые 9 месяцев 2021 года сотрудниками таможни было обнаружено 451 кг наркотиков. В общей сложности за первые 9 месяцев 2021 года было зафиксировано два случая контрабандного ввоза в Армению большой партии наркотиков из Ирана, а также использования территории РА в качестве транзита.
В одном случае была пресечена попытка ввоза на территорию Армении 351 кг героина, в другом - 366 кг героина. За предыдущие годы велась также активная борьба против использования территории Арцаха в качестве пути незаконного ввоза и перевозки наркотиков из Ирана в Армению. Начиная с 2016 года, было выявлено 7 подобных случаев, 3 из которых были пресечены и по ним были возбуждены уголовные дела правоохранительными органами Республики Арцах, а 4 случая - компетентными органами Республики Армения. Общая масса наркотических средств, конфискованных при попытке транзита из Ирана в Арцах, составила около 28 кг.
По 7 уголовным делам в качестве обвиняемых привлечены 16 человек. По уголовным делам, направленным в суд с обвинительным заключением, 10 человек приговорены к лишению свободы. Учитывая, что контрабанда и незаконный оборот наркотиков считаются преступлениями с высокой латентностью, вышеуказанные показатели очевидно констатируют, что совместная борьба иранских и армянских правоохранителей с этим преступлением как на территории двух стран, так и до войны 2020 года на территории Арцаха носила эффективный характер.
Об этом свидетельствуют также отклики международных структур, специализирующихся на борьбе с оборотом наркотиков. В марте 20201 года из офиса ООН по борьбе с наркотиками и преступностью Генеральной прокуратурой Армении было получено письмо, в котором выражалась удовлетворение фактами выявления и конфискация правоохранительными органами РА больших партий ввезенных из Ирана наркотических средств, предназначенных для перевозки в Европу. Организация выразила готовность содействовать этому процессу как в деле обмена информацией, так и совершенствования профессиональных навыков сотрудников соответствующих служб, вовлеченных в борьбу с контрабандой и незаконным оборотом наркотиков.
Активизация борьбы с контрабандой наркотиков в последний период в значительной степени обусловлена также укреплением сотрудничества между Генеральными прокуратурами РА и ИРИ. В частности, в ходе визита Генерального прокурора ИРИ в Армению с 12 по 15 октября были обсуждены вопросы, связанные с возможностью и перспективами внедрения новых современных технических средств обнаружения наркотиков на пограничных таможенных пунктах между двумя странами, а также привлечением к уголовной ответственности лиц, уличенных в совершении подобных преступлений.
Вышеуказанные факты свидетельствуют о том, что обвинения президента Азербайджана Ильхама Алиева в адрес Армении и Ирана в незаконном транзите наркотиков через территорию Арцаха (без предъявления хотя бы одного доказательства), прозвучавшие 15 октября в ходе онлайн-заседания Совета глав государств СНГ, не имеют ничего общего с действительностью, надуманы, лишены какой-либо фактической основы, преследуют неприкрытые цели дискредитации РА и ИРИ, а также сокрытия факта того, что сам Азербайджан является транзитной страной незаконного наркотрафика. Однако эти обвинения изначально были обречены на провал.
Президент АР выступает с подобными заявлениями в том случае, когда, согласно докладу офиса ООН по борьбе с наркотиками и преступностью, Азербайджан с 2015-2019 года входил в число основных транзитных стран героина, меж тем Армения числилась в списке неосновных стран.