Լրտեսող Pegasus ծրագրով հարձակում է իրականացվել ոչ միայն իմ, այլև մերձավոր շրջապատիս և ընտանիքիս անդամների հեռախոսների վրա. Արթուր Վանեցյան
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը Apple ընկերությունից նամակ է ստացել, որը հրապարակել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Այսօր Apple ընկերությունից նամակ ստացա, որն առնվազն 2 պատճառով որոշեցի հրապարակել․
1․ Այս նամակը հաստատում է իմ նախկին hայտարարություններն այն մասին, որ Հայաստանի գործող իշխանություններն ապօրինաբար, խախտելով իմ անձնական և ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքը, տևական ժամանակ գաղտնալսման փորձեր են իրականացրել, որոնք ակնհայտորեն կապված են իմ քաղաքական գործունեության հետ։
Կրկնում եմ՝ ունեմ փաստացի տվյալներ այն մասին, որ հարձակում է իրականացվել տխրահռչակ Pegasus ծրագրով  ոչ միայն իմ, այլև մերձավոր շրջապատիս և ընտանիքիս անդամների հեռախոսների վրա։
2․ Այս նամակում Apple ընկերությունը հեռախոսն անվտանգ պահելու խորհուրդներ է տալիս, որոնք, իմ համոզմամբ, ենթակա են լայն տարածման։ Իմ, հնարավոր է նաև ՀՀ այլ քաղաքացիների նկատմամբ իրականացված ապօրինի գործողությունների հետ կապված հրավիրում եմ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի ուշադրությունը։
Հ․Գ․ Նիկո՛լ, ինձանից մի վախեցիր, վախեցի՛ր Հայրենիքիս և հայ ժողովրդի գլխին բերածդ արհավիրքների հետևանքներից» , - գրել է Արթուր Վանեցյանը։

Бывший глава СНБ Армении утверждает, что власти РА пытаются его прослушать
Бывший глава СНБ Армении Артур Ванесян утверждает, что власти РА пытаются его прослушать. К этому заключению он пришел, получив предупредительное послание от компании Apple о том, что его телефон пытаются прослушать посредством программы Pegasus.
«Сегодня я получил письмо от компании Apple, которое я решил опубликовать по меньшей мере по двум причинам:
1. Это письмо подтверждает мои прежние заявления о том, что действующие власти Армении незаконно, нарушая мое право на неприкосновенность частной и семейной жизни, долгое время осуществляли попытки прослушки в связи с моей политической деятельностью. Повторяю, у меня есть фактические данные о том, что были совершены попытки взлома моего телефона и телефонов моих близких посредством программы Pegasus.
2. В этом письме компания Apple дает советы по обеспечению безопасности моего телефона. Обращаю внимание защитника прав человека РА Армана Татояна на незаконные действия, осуществленные в отношении меня, и, возможно, других граждан РА.
P.S. Никол, не бойся меня, бойся последствий бедствий, которые ты обрушил на нашу Родину и на армянский народ», - написал Ванецян.
Отметим, что ранее стало известно, что по меньшей мере два человека в Армении получили от Apple предупредительное письмо о том, что на их телефонах установлена шпионская программа Pegasus.