Կայացել է «Mining Armenia» միջազգային երկօրյա համաժողովը՝ միավորելով ոլորտի առաջատար խոսնակներին
Հայաստանի հանքարդյունաբերական ներուժի բացահայտմանն ուղղված երկօրյա միջազգային համաժողովը՝ «Mining Armenia Forum»-ը, միավորել էր պետական կառույցների, մասնագիտական հանրույթի, մասնավոր դաշտի և ներդրումային ընկերությունների շուրջ 200 ներկայացուցիչների մեկ հարթակում։ Պանելային քննարկումների, առաջատար ելույթների, հարցազրույցների ձևաչափով անցկացվող համաժողովին մասնակցել են առաջատար խոսնակներ ոչ միայն Հայաստանից, այլև Մեծ Բրիտանիայից, Կանադայից, Ղազախստանից: Հանքարդյունաբերության հանդեպ հանրային վստահության վերականգնման, պետություն-մասնագիտական հանրույթ-մասնավոր համագործակցությամբ ոլորտի խնդիրների բարձրաձայնման և լուծման առաջարկների ներկայացման, ինչպես նաև գլոբալ ներդրումային հնարավորությունների քննարկման այս ձևաչափը հավակնում է դառնալ շարունակական։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը համաժողովի բացման իր ելույթում նշել է, որ Հայաստանը որդեգրել է կայուն զարգացման քաղաքականություն, որի խնդիրն է ապահովել հավասարակշռված տնտեսական զարգացում։ «Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտն ազգային տնտեսության մեջ ունի  առանցքային մասնաբաժին, այն մեր երկրի արդյունաբերության և արտահանման կարևորագույն ուղղություններից մեկն է: Ոլորտը հանրապետությունում ունի զարգացման և տնտեսական աճի խթանման էական հեռանկարներ։ Այս միջոցառումը լավ հնարավորություն  է ոչ միայն քննարկելու և վեր հանելու Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի մարտահրավերները, զարգացման հեռանկարներն ու հնարավորությունները, այլ նաև կայուն, նորարար տեսլական ձևավորելու համար»,-ընդգծել է նախարարը:
«Ժամանակակից հանքարդյունաբերություն․ մարտահրավերներ և հնարավորություններ․ Հայաստանի հեռանկարները գլոբալ տնտեսական համատեքստում» խորագրով համաժողովի կազմակերպիչը Հայաստանի հանքագործների և մետալուրգների միությունն էր, գլխավոր հովանավորը՝ Զանգեզուրի պնձամոլիբդենային կոմբինատը (ԶՊՄԿ)։
«Հայաստանի տնտեսության համար հանքարդյունաբերությունը առաջմղիչ և հեռանկարային ուղղություն է, և մեր երկիրն ունի զարգացման, ներդրումների ներգրավման, ոլորտի արդիականացման չիրացված մեծ ներուժ։ Միավորելով ոլորտի տեղական և միջազգային փորձագիտական միտքը՝ մենք ցանկանում ենք լուծումներ առաջարկել Հայաստանում կայուն և նվազագույն ռիսկերով հանքարդյունաբերական գործունեություն ծավալելու համար»,-ասել է Հայաստանի հանքագործների և մետալուրգների միության նախագահ, ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Վարդան Ջհանյանը։
Համաժողովին անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ռազմավարությանը։ ԶՊՄԿ գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլին ներկայացրել է ոլորտի զարգացման տեսլականը՝ տնտեսության մեջ պղնձի դերի համատեքստում։
«Այսօր նավթ և գազ չունեցող երկրները, ինչպես օրինակ Հայաստանը, մրցակցային հնարավորություն են ստացել, որ նախկինում չեն ունեցել։ Հանքարդյունաբերության զարգացումն այլընտրանք չունի ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ աշխարհում, քանի որ մաքուր տեխնոլոգիաներին անցումը պահանջում է ավելի մեծ ծավալի հանքարդյունաբերական նյութերի արդյունահանում։ Մինչև 2050 թվականը էլեկտրական մեքենաներով հագեցվածության գլոբալ նպատակին հասնելու համար տարբեր հաշվարկներով անհրաժեշտ կլինի 80 տոկոսով ավելացնել պղնձի համաշխարհային արտադրությունը», - նշել է Ռոման Խուդոլին` ավելացնելով, որ ԶՊՄԿ-ն համաժողովին աջակցում է ոլորտի միջազգային լավագույն փորձն ու նորագույն զարգացումները Հայաստան բերելու և կիրառելու նպատակով:
«Mining Armenia Forum»-ի շրջանակում տեղի է ունեցել նաև եռակողմ հուշագրի ստորագրություն ԶՊՄԿ-ի, ԵՊՀ-ի և ՀՀ ՏԿԵ նախարարության միջև, որով կողմերը պարտավորվում են միավորել իրենց ջանքերը երկրաբանության, հանքարդյունաբերության, հանքավայրերի շահագործման, լեռնամետալուրգիական, հիդրոերկրաբանության և այլ ոլորտներում՝ գիտահետազոտական աշխատանքներ, համատեղ ծրագրեր իրականացնելու համար:
Միջոցառմանն աջակցել են նաև Հայաստանի հանքարդյունաբերական միջազգային պալատը, «Գրանթ Թորնթոն Հայաստան» աուդիտորական և խորհրդատվական ընկերությունը, «Լիդիան Արմենիա» հանքարդյունաբերական ընկերությունը և «Բի-Դի-Օ Արմենիա» աուդիտորական և խորհրդատվական ընկերությունը։

27-28 сентября состоялась международная конференция «Mining Armenia», объединившая ведущих спикеров отрасли
Международная двухдневная конференция, направленная на раскрытие потенциала горнодобывающей отрасли Армении – «Mining Armenia Forum», собрала на одной платформе около 200 представителей государственных структур, профессионального сообщества, частного сектора и инвестиционных компаний. В конференции, которая имела формат панельных дискуссий, выступлений ведущих экспертов и интервью, приняли участие спикеров не только из Армении, но и из Великобритании, Канады, Казахстана.
Направленный на восстановление доверия к горнодобывающей отрасли, поиска решений и обсуждения глобальных инвестиционных возможностей путем сотрудничества между государством, профессиональным сотрудничеством и частным сектором формат претендует на продолжение.
Министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян в своей речи на открытии конференции отметил, что Армения приняла политику устойчивого развития, целью которой является обеспечение сбалансированного экономического роста.
«Горнодобывающая отрасль Армении играет ключевую роль в национальной экономике, это одно из важнейших направлений нашей промышленности и экспорта. У отрасли есть значительные перспективы для развития и стимулирования экономического роста. Это мероприятие – отличная возможность не только обсудить и выявить вызовы, перспективы и возможности горнодобывающей отрасли Армении, но и сформировать устойчивое, инновационное видение», – подчеркнул министр.
Организатором конференции под названием «Современная горнодобывающая промышленность: вызовы и возможности. Перспективы Армении в глобальном экономическом контексте» выступил Союз горняков и металлургов Армении, а генеральным спонсором – Зангезурский медно-молибденовый комбинат (ЗММК).
«Горнодобывающая отрасль является одним из перспективных направлений для экономики Армении, и наша страна обладает большим неиспользованным потенциалом для развития, привлечения инвестиций и модернизации отрасли. Объединяя местные и международные экспертные знания, мы стремимся предложить решения для устойчивой и минимально рискованной горнодобывающей деятельности в Армении», – сказал председатель Союза горняков и металлургов Армении, первый заместитель генерального директора ЗММК Вардан Джанян.
На конференции также обсудили стратегию развития горнодобывающей отрасли Армении. Генеральный директор ЗММК Роман Худолий представил видение развития отрасли в контексте роли меди в экономике.
«Сегодня страны, не обладающие нефтью и газом, такие как Армения, получили конкурентное преимущество, которого раньше не имели. Развитие горнодобывающей промышленности не имеет альтернативы не только в Армении, но и во всем мире, поскольку переход к чистым технологиям требует увеличения объемов добычи минеральных ресурсов. Для достижения глобальной цели по насыщению рынка электромобилями к 2050 году, согласно различным расчетам, потребуется увеличить мировое производство меди на 80%», – отметил Роман Худолий, добавив, что ЗММК поддерживает конференцию, которая направлена на внедрение в Армении лучших международных практик и новейших разработок.
В рамках «Mining Armenia Forum» также было подписано трёхстороннее соглашение между ЗММК, ЕГУ и Министерством территориального управления и инфраструктур Армении, согласно которому стороны обязуются объединить усилия в таких областях, как геология, горнодобывающая промышленность, эксплуатация месторождений, горно-металлургия, гидрогеология и другие, с целью проведения научно-исследовательских работ и реализации совместных программ.
Мероприятие также было поддержано Международной горнодобывающей палатой Армении, аудиторской и консалтинговой компанией «Грант Торнтон Армения», горнодобывающей компанией «Lydian Armenia» и аудиторской-консалтинговой компанией BDO Armenia.