«Կաշենի և Դրմբոնի հանքավայրերի անօրինական շահագործումը պետք է դադարեցվի». Ադրբեջանի նախագահի օգնական
Ադրբեջանի նախագահի՝ անվտանգության հարցերով օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հանդիպել է Բաքվում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ: Քննարկման թեման եղել են Կաշենի ու Դրմբոնի հանքավայրերը:
Հանդիպման ընթացքում նա ասել է, որ Կաշենի և Դրմբոնի հանքավայրերի «անօրինական շահագործումը» պետք է դադարեցվի:
Հաջիևը նաև նշել է. ՛՛Հայաստանը ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի տարիներին անօրինական օգտագործել է մեր ռեսուրսները և հարված է հասցրել շրջակա միջավայրին: Այժմ մենք ականատես ենք լինում նմանատիպ գործողությունների ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում՛՛:
Նա նշել է, որ ՛՛անօրինական շահագործման ակտիվացում է նկատվել՛՛ մասնավորապես Դրմբոնի ոսկու հանքավայրում:
՛՛Այդ հարցը քննարկվել է Ադրբեջանի համապատասխան կառույցների հետ, պաշտպանության նախարարությունն հարցով դիմել է խաղաղապահներին: Կողմերի բանակցությունների արդյունքում համաձայնություն է եղել, որ դեկտեմբերի 10-ից կսկսվի մոնիթորինգ: Անօրինական գործունեությունը պետք է դադարեցվի՛՛,- ասել է Հաջիևը:

«Незаконная эксплуатация Кашенского и Дрмбонского месторождений должна быть прекращена»: Помощник президента Азербайджана
Помощник президента Азербайджана по вопросам безопасности Хикмет Гаджиев встретился с представителями аккредитованного в Баку дипломатического корпуса. Темой обсуждения были месторождения Кашена и Дрмбона в Арцахе.
В ходе встречи он сказал, что «незаконная эксплуатация Кашенского и Дрмбонского месторождений должна быть прекращена».
Гаджиев также отметил, что «в годы оккупации азербайджанских территорий Армения незаконно использовала ресурсы АР и нанесла удар по окружающей среде. Сейчас мы наблюдаем подобные действия на территориях, подконтрольных российским миротворцам».
Он отметил, что «наблюдается активизация незаконной эксплуатации этих месторождений», в частности, на дрмбонском золотом месторождении.
По его словам, этот вопрос обсуждался с соответствующими структурами Азербайджана, Министерство обороны обратилось с вопросом к миротворцам. «По итогам переговоров сторон было согласовано, что с 10 декабря начнется мониторинг. Незаконная деятельность должна быть прекращена», - сказал Гаджиев.