Հայաստանում դադարեցվել է Ռուսաստանից բերված դասագրքերի բաշխումը․ Վորոբյովն արձագանքել է
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը կասեցրել է Ռուսաստանի կողմից դպրոցներին նվիրաբերված ռուսալեզու դասագրքերի բաժանումը՝ ուսումնական նյութերի փորձաքննություն անցկացնելու անհրաժեշտության պատրվակով։ Այս մասին նոյեմբերի 16-ին Telegram-ի իր ալիքում գրել է ՌԴ Դաշնային խորհրդի փոխխոսնակ Յուրի Վորոբյովը։
Նրա խոսքով, Հայաստանի Ազգային ժողովի նախաձեռնությամբ, ռուս-հայկական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստերում հայ պատգամավորների բազմիցս դիմումների արդյունքներով, Դաշնային խորհրդի ղեկավարության անմիջական աջակցությամբ, ռուսական կողմին հաջողվել է լրացուցիչ բյուջետային միջոցներ գտնել ավելի քան 50 հազար դասագրքերի գնման և ռուսերենի ուսուցմամբ հայկական դպրոցներին հետագա նվիրատվության համար։
Նոյեմբերի 11-ին դասագրքեր են առաքվել Հայաստան, որոնց բաշխումը սկսվել է դպրոցներում, որտեղ դրանք մեծ պահանջարկ ունեն։
Ես շատ զարմացա, երբ իմացա, որ Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարությունը դադարեցրել է այս գործընթացը։ Հատկապես տարօրինակ է այն փաստը, որ մեր հայ գործընկերներն իրենք են մեզ ուղարկել անհրաժեշտ դասագրքերի կոնկրետ ցանկ։
Ափսոս, որ մեր եղբայրական հայ ժողովրդի հասարակ տղաներն ու աղջիկներն են առաջին հերթին տուժում նման անհեռատես քաղաքական ինտրիգներից»,- նշել է Վորոբյովը։
Նա նշել է, որ Բիշքեկում ռուսական պատվիրակությունը բարձրացրել է այս հարցը Հայաստանի խորհրդարանի փոխխոսնակի մոտ եւ հույս հայտնել, որ մոտ ապագայում բոլոր խոչընդոտները կվերացվեն։

Воробьев: В Армении приостановили раздачу учебников из России
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении приостановило раздачу школам переданных Россией учебников на русском языке под предлогом необходимости проведения экспертизы учебных материалов. Об этом 16 ноября в своем телеграм-канале написал вице-спикер Совета Федерации РФ Юрий Воробьев.
По его словам, по инициативе Национального собрания Армении по результатам неоднократных обращений армянских депутатов на заседаниях российско-армянской Межпарламентской комиссии, при непосредственной поддержке руководства Совета Федерации российской стороне удалось изыскать дополнительные бюджетные средства на приобретение и дальнейшую безвозмездную передачу более 50 тысяч учебников школам Армении с обучением на русском языке.
11 ноября учебники были доставлены в республику, началась их раздача в школах, где они очень востребованы.
С большим недоумением узнал, что МОНКС Армении приостановило этот процесс. Особенно странным выглядит тот факт, что армянские коллеги сами направляли нам конкретный перечень необходимых учебников.
«Очень жаль, что от таких недальновидных политических интриг в первую очередь страдают простые мальчишки и девчонки братского нам армянского народа», - отметил Воробьев.
Он отметил, что российская делегация в Бишкеке подняла этот вопрос перед вице-спикером парламента Армении и выразила надежду, что все препятствия будут устранены в ближайшее время.