Ցեղասպանություն Ոսկեպարում, որը կատարվել է 33 տարի առաջ խորհրդային բանակի եւ ադրբեջանական օմոնի կողմից. Greek City Times
Հունական «Greek City Times» թերթը հրապարակել է հոդված հայկական Ոսկեպարի մասին՝ ներկայացնելով 90-ականների պատմական իրադարձությունները եւ ականատեսների հիշողությունները։
1991թ. մայիսի 5-ի լույս 6-ի գիշերը խորհրդային զորքերի 4-րդ բանակի ստորաբաժանումները, որոնք տեղակայված էին Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքում, եւ ադրբեջանական օմոնը ուղղաթիռների, տանկերի եւ ծանր հրետանու կիրառմամբ փակեցին Խորհրդային Հայաստանի Նոյեմբերյանի շրջանի Ոսկեպար գյուղի մուտքերը եւ մտան գյուղ։
Նշվել է, որ գյուղ մտած խորհրդային բանակի ստորաբաժանումները եւ ադրբեջանական օմոնը պայթեցրել են մեկ ավտոմեքենա, ինչի հետեւանքով զոհվել են երկու եւ ծանր վիրավորվել յոթ խաղաղ բնակիչներ։
Իմանալով Ոսկեպարում կատարվածի մասին՝ ոստիկանության Նոյեմբերյանի շրջանային ոստիկանության 20 աշխատակիցներ եւ երեք խաղաղ բնակիչներ փորձել են թափանցել գյուղ անտառով, որպեսզի պաշտպանեն բնակիչներին։ Նրանցից տասնմեկին գազանաբար սպանել են, իսկ մյուսները բռնվել են եւ տարվել Ադրբեջանական ԽՍՀ Կիրովաբադ (Գանձակ, Գյանջա) քաղաքի բանտ, որտեղ մահացել են եւս երեքը։ Խորհրդային զորքերի ստորաբաժանումները գրավել եւ ադրբեջանցիներին են հանձնել նաեւ 45 հայ միլիցիոներների, որոնք գյուղում էին եւ պաշտպանում էին այն, նրանք եւս ենթարկվել են կտտանքների ադրբեջանական բանտում։
Մայիսի 8-ին խորհրդային բանակի գնդակոծության հետեւանքով զոհվել են Ոսկեպար գյուղի եւս երեք խաղաղ բնակիչներ։
Ոսկեպար տանող ճանապարհն այսօր տարբերվում է անցյալից։ Արթնացող բնությունը՝ ծաղկող ծառերով, առատ կանաչությամբ եւ թեթեւ քամով, բնավ չի համապատասխանում այն մռայլ օրվա մթնոլորտին, երբ տարիներ առաջ կատարվեց հանցագործությունը։
33 տարի առաջ՝ 1991թ. մայիսի 6-ի արշալույսին ոստիկանության Նոյեմբերյանի բաժանմունքը եւ նրանց երեք ընկերները ծուղակն ընկան, որը կազմակերպել էին խորհրդային բանակն ու ադրբեջանական օմոնը։
Պարբերականը մեջբերել է նաեւ ականատեսների հիշողությունները, որոնք պատմել են այդ ահավոր իրադարձությունների մասին։

Greek City Times: Геноцид в Воскепаре, осуществленный 23 года назад советской армией и азербайджанским ОМОНом
Греческая газета «Greek City Times» опубликовала статью об армянском Воскепаре, представив исторические события 90-ых и вопсоминания очевидцев.
В ночь с 5 на 6 мая 1991 года подразделения 4-й армии советских войск, дислоцированной на территории Советского Азербайджана, и азербайджанского ОМОНа с использованием вертолетов, танков и тяжелой артиллерии блокировали подступы к селу Воскепар в Ноемберянского района Советской Армении и вошли в село.
Отмечается, что вошедшие в село подразделения Советской Армии и азербайджанского ОМОНа взорвали один автомобиль, в результате чего погибли два и тяжело ранены семеро мирных жителей.
Узнав о случившемся в Воскепаре, 20 сотрудников Ноемберянского райотдела полиции и трое мирных жителей попытались проникнуть в село через лес, чтобы защитить жителей. Одиннадцать из них были зверски убиты, а остальные были схвачены и доставлены в тюрьму города Кировабад (Ганздак, Гянджа) Азербайджанской ССР, где скончались еще трое человек. Подразделения советских войск также захватили и передали азербайджанскому ОМОНу 45 армянских милиционеров, находившихся в селе и охранявших его, которые также подвергались пыткам в азербайджанской тюрьме.
8 мая в результате обстрела советской армии погибли еще трое мирных жителей села Воскепар.
Дорога, ведущая в Воскепар сегодня, отличается от прошлой. Просыпающаяся природа с цветущими деревьями, пышной зеленью и легким ветерком совершенно не соответствует атмосфере того мрачного дня, когда много лет назад было совершено преступление.
Тридцать три года назад, на рассвете 6 мая 1991 года, 20 сотрудников Ноемберянского отделения полиции и трое их товарищей попали в ловушку, устроенную Советской Армией и азербайджанским ОМОНом.