Ճարտարապետ Նորման Ֆոսթերը կվերափոխի Հայաստանի ԱԳՆ նախկին շենքը
Աշխարհահռչակ ճարտարապետ Նորման Ֆոսթերը Երեւանի Հանրապետության հրապարակում գտնվող՝ Հայաստանի նախկին ԱԳՆ շենքի վերակառուցման լայնածավալ նախագիծ է իրականացնում:
Արգենտինահայ գործարար Էդուարդ Էռնեկյանի կողմից 2012 թվականին ձեռք բերված շենքը նոր նշանակություն կստանա՝ պահպանելով պատմական ճակատը:
Նորացված համալիրում նախատեսվում է զետեղել գրասենյակներ, հյուրանոցներ, ռեստորաններ, կանաչ տարածքներ և հանրային տարածքներ՝ հաշվի առնելով Foster + Partnersճի ժամանակակից ճարտարապետական փիլիսոփայությունը:
Նախագիծը խոստանում է հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ հարգանքը համատեղել ապագայի քաղաքային միջավայրի ֆունկցիոնալության հետ:

Архитектор Норман Фостер преобразит здание бывшего МИД Армении
Всемирно известный архитектор Норман Фостер реализует масштабный проект реконструкции здания бывшего МИД Армении, расположенного на площади Республики в Ереване.
Здание, приобретенное в 2012 году аргентинским предпринимателем армянского происхождения Эдуардом Эрнекяном, получит новое назначение, сохранив при этом исторический фасад.
В обновленном комплексе планируется разместить офисы, гостиницы, рестораны, зеленые зоны и общественные пространства – все с учетом современной архитектурной философии Foster + Partners.
Проект обещает соединить уважение к армянскому культурному наследию с функциональностью городской среды будущего.