Միքայել Մինասյանը մեղադրվում է առանձնապես խոշոր չափերի փողերի լվացման համար. նրա նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել
Մ.Մ.-ն, 2008 թվականից մինչև 2012 թվականը զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալի պաշտոնը, իսկ 2013 թվականից մինչև 2018 թվականը՝ հանդիսանալով Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու օրենսդրական արգելքին հակառակ՝ մինչև 2016 թվականը ինչպես անձամբ, այնպես էլ իր մտերիմներ Ա.Պ.-ի և Լ.Ա.-ի միջոցով մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող կազմակերպության կառավարմանը՝ օրինականացնելով վերոնշյալ ապօրինի գործունեության արդյունքում հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:
Հսկող դատախազը 2023 թվականի օգոստոսի 24-ի որոշմամբ՝ Մ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)): Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
«Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Կառավարության 2001 թվականի մայիսի 21-ի 435-Ն որոշմամբ՝ Էներգետիկայի նախարարության «Հայէներգանորոգում» ՓԲ ընկերության գույքի կազմից առանձնացված «Ձորա ՀԷԿ» տեղամասի՝ պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի ներդրմամբ ստեղծվել է «Ձորա ՀԷԿ» ՓԲ ընկերությունը: Ընկերության բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունը վերապահվել է Պաշտպանության նախարարությանը:
2010 թվականի դեկտեմբերի 16-ին Պաշտպանության նախարարության կողմից մշակվել է վերոնշյալ գույքի օտարման խոշոր գործարք կնքելուն հավանություն տալու մասին կառավարության գաղտնի որոշման նախագիծ: Նախագծով առաջարկվել է թույլատրել Պաշտպանության նախարարությանը՝ հավանություն տալ խոշոր գործարքի կնքմանը, այն է՝ 3 մլրդ 600 մլն դրամով գույքն օտարել փաստացի Մ.Մ.-ի կողմից ղեկավարվող «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերությանը: «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերությունը հիմնադրվել է Մ.Մ.-ին փոխկապակցված անձանց՝ Ա.Պ.-ի և Լ.Ա.-ի կողմից՝ Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում հաշվառված «Էմ Ջի Դի Սի ինք» առևտրային ընկերության և «Վոդ Գրուպ» ՍՊ ընկերության միջոցով 2010 թվականի հոկտեմբերի 27-ին:
2010 թվականի դեկտեմբերի 20-ին կնքված գույքի առուվաճառքի պայմանագրով «Ձորա ՀԷԿ» ՓԲ ընկերության 4 մլրդ 646 մլն 400 հազար դրամ շուկայական արժեքով գույքը 3 մլրդ 600 մլն դրամով օտարվել է Մ.Մ.-ի կողմից ղեկավարվող «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերությանը:
Այնուհետև, Կառավարությունը, «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության համար արտոնություններ սահմանելու նպատակով, 2011 թվականին համապատասխան որոշմամբ փոքր հիդրոէլեկտրակայանների համար սահմանված 10 Մվտ հզորության փոխարեն առավելագույն հզորություն է սահմանել մինչև 30 Մվտ հզորությունը: Արդյունքում՝ խոշոր ՀԷԿ հանդիսացող միակ՝ 26,4 Մվտ հզորության «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության հիդրոէլեկտրակայանն ընդգրկվել է փոքր հիդրոէլեկտրակայանների ցանկում: Կառավարության որոշման հիման վրա՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը փոփոխել է էլեկտրաէներգիայի վաճառքի սակագների հաշվարկման մեթոդիկան և 2012-2016 թվականների ընթացքում «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության հիդրոէլեկտրակայանից արտադրված և առաքված էլեկտրաէներգիայի վաճառքի համար սահմանել կրկնակին գերազանցող սակագներ: Արդյունքում՝ «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում էլեկտրաէներգիա սպառող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանցից հավելյալ ստացվել է 3 մլրդ 750 մլն 837 հազար 591 դրամ:
Մ.Մ.-ն քողարկել է ընկերության 30 տոկոս բաժնեմասերի իրական շահառու հանդիսանալու հանգամանքը, որի արդյունքում 2011-2016 թվականների ընթացքում ստացել է 1 մլրդ 113 մլն 698 հազար 628 դրամ շահաբաժին:
Վերը նշված ժամանակահատվածում ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու արդյունքում ստացված գումարներից՝ առանձնապես խոշոր չափերով 333 մլն 861 հազար 167 դրամ գումարն օրինականացնելու միասնական դիտավորությամբ փաստացի ստացված գումարների հանցավոր ծագումը խեղաթյուրելու, դրանց իրական պատկանելիությունը թաքցնելու նպատակով Միքայել Մինասյանը վերոհիշյալ գումարները միախառնել է իր այլ եկամուտների հետ, ապա տարատեսակ քաղաքացիաիրավական գործարքների, այն է՝ տարբեր բանկային գործարքներ կատարելու եղանակներով դրանց հաղորդել է օրինական տեսք»,- ասված է դատախազության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Микаел Минасян обвиняется в отмывании денег в особо крупных размерах։ прокуратура
М.М. с 2008 по 2012 гг., занимая должность первого заместителя руководителя Аппарата президента РА, а с 2013 по 2018 гг. Чрезвычайного и Полномочного Посла РА при Святом Престоле, вопреки законодательному запрету на осуществление предпринимательской деятельности, до 2016 г. как лично, так и со своими близкими А.П. и Л.А. принимал участие в управлении компании, занимающейся предпринимательской деятельностью, узаконивая имущество в особо крупных размерах, полученное преступным путем в результате вышеуказанной незаконной деятельности.
Решением прокурора надзора от 24 августа 2023 года в отношении М.М. возбуждено общественное уголовное преследование по пункту 1 части 3 статьи 190 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003г. (легализация имущества, полученного преступным путем в особо крупных размерах (отмывание денег)). В рамках уголовного производства было установлено, что решением Правительства 435-Н от 21 мая 2001 г. из выделенного из состава имущества ЗАО «Армэнерго ремонт» Министерства энергетики участка «Дзора ГЭС», являющегося государственной собственностью, была создана ЗАО «Дзора ГЭС».
Полномочия по управлению акциями компании были возложены на Министерство обороны. 16 декабря 2010 года Министерством обороны был разработан проект секретного решения правительства об одобрении заключения крупной сделки по отчуждению вышеупомянутого имущества. Проектом предлагалось разрешить Министерству обороны одобрить крупную сделку по отчуждению этого имущества за 3 млрд 600 млн драмов ООО «Дзорагет гидро», фактически управляемому М.М.. Компания «Дзорагет гидро» была основана со стороны взаимосвязанных с М.М. A.П. и Л.А. посредством зарегистрированных на Британских Виргинских островах компаний «Эм Джи Ди Си Инк» и ООО «Вод Груп» 27 октября 2010 года.
По договору купли-продажи имущества, заключенному 20 декабря 2010 года, имущество ЗАО «Дзора ГЭС» с рыночной стоимостью в 4 млрд. 646 млн. 400 тыс. драмов было отчуждено за 3 млрд. 600 млн. драмов ООО «Дзорагет гидро», управляемому М.М.. Затем правительство, с целью установления льгот для ООО «Дзорагет гидро», в 2011 году соответствующим решением повысило установленной для малых гидроэлектростанций показатель мощности с 10 МВт до 30 МВт. В результате - гидроэлектростанция ООО «Дзорагет гидро» мощностью в 26,4 МВт, являющаяся крупной ГЭС, была включена в список малых гидроэлектростанций.
На основании этого решения правительства Комиссия по регулированию общественных услуг изменила методику расчета тарифов на продажу электроэнергии, произведенной «Дзорагет гидро» и в течение 2012-2016 годов и установила вдвое превышающие тарифы. В результате компания «Дзорагет гидро» дополнительно получила от физических и юридических лиц, потребляющих электроэнергию в Республике Армения, 3 млрд. 750 млн. 837 тыс. 591 драмов. М.М. скрыл реальность о фактической принадлежности ему 30% акций «Дзорагет гидро» и в 2011-2016 годах получил дивиденды в размере 1 млрд. 113 млн. 698 тыс. 628 драмов.
С целью единого умысла узаконить 333 млн 861 тысяч 167 драмов, из сумм полученных в указанный период в результате участия в незаконной предпринимательской деятельности, с целью легализации, искажения их преступного происхождения, сокрытия их реальной принадлежности, Микаел Минасян смешал вышеуказанные суммы с другими своими доходами, затем посредством осуществления различных гражданско-правовых и банковских сделок, придал им законный вид.