ԼՂ ներկայացուցչության շենքի դիմաց կատարված խուլիգանության, բռնության գործադրման կասկածանքով 10 անձ է ձերբակալվել. ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում իրականացվում է քննություն՝ հոկտեմբերի 20-ին Երևանում Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցչության շենքի դիմաց մի խումբ անձանց մասնակցությամբ տեղի ունեցած առերևույթ խուլիգանության, բռնության գործադրման, ինչպես նաև՝ հափշտակության հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Քննչական կոմիտեից հայտնում են՝ հոկտեմբերի 20-ին հաղորդում է ստացվել՝ Երևան քաղաքում Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցչության շենքի բակում հավաքված անձանց կողմից քաշքշոցների, ձեռքերով մեկ անձի մարմնի տարբեր մասերին հարվածներ հասցնելու, մոտակայքում գտնվող «Toyota» մակնիշի ավտոմեքենան վնասելու, անհայտ հանգամանքներում ավտոմեքենայի սրահի պահոցից խոշոր գումարի անհետացման, բջջային հեռախոս և պետհամարանիշ վերցնելու վերաբերյալ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Արաբկիր վարչական շրջանի քննչական բաժնում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (անձի, կամ նրա մերձավոր ազգականի, կամ մերձավորի նկատմամբ հարվածներ հասցնելը կամ բռնի այլ գործողություններ կատարելը` կապված այդ անձի կողմից իր պետական, քաղաքական, ծառայողական, մասնագիտական, կամ հասարակական գործունեության, կամ պարտքի կատարման հետ,) 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանություն կատարելը), 254-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով (տուժողի մարմնի վրայից, հագուստից, պայուսակից, այլ պահոցից կամ օբյեկտից խոշոր չափերով գողություն կատարելը) և 456-րդ հոդվածի 1-ին մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ կամ տրանսպորտային միջոցների պետհամարանիշներ հափշտակելը, շորթելը, ոչնչացնելը, վնասելը կամ թաքցնելը) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Ձևավորվել է քննչական խումբ։ Մեկ անձ՝ Կ․ Շ․-ն, ճանաչվել է տուժող։
Ոստիկանության ծառայողների կողմից դեպքի վայրից մի խումբ անձինք տարվել են Ոստիկանության բաժին, ապա ներկայացվել են վարույթն իրականացնող մարմնին։
Որոշում է կայացվել, հանցավոր արարքներ կատարելու մեջ անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածանքի հիմքով, թվով 10 անձի ձերբակալելու վերաբերյալ։
Կատարվածի հանգամանքների լիարժեք պարզման շրջանակներում Ոստիկանությանը տրվել է օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ իրականացնելու հանձնարարություն։
Ծանուցում. Հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգովդատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

По подозрению в совершении преступных действий перед представительством НК арестованы 10 человек
В следственном отделе административного района Арабкир следственного управления Следственного комитета РА по Еревану проводится расследование с целью выяснения обстоятельств явного хулиганства, насилия, а также грабежа, что произошло 20 октября перед зданием представительства Нагорного Карабаха в Ереване.
20 октября поступило сообщение о людях, собравшихся во дворе здания представительства Нагорного Карабаха в городе Ереване, о драке, нанесении ударов одному человеку руками по разным частям тела, повреждении стоявшего рядом автомобиля Toyota, исчезновении крупной суммы денег из сейфа в салоне автомобиля при неустановленных обстоятельствах, исчезновении мобильного телефона и номерного знака.
Как сообщили в Следственном комитете РА по делу, в следственном управлении Следственного управления по городу Еревану Следственного комитета РА по административному району Арабкир, согласно пункту 1 части 2 статьи 195 УК РА (нанесение ударов или совершение иных насильственных действий в отношении лица, его близкого родственника или близкого родственника в связи с его государственной, политической, служебной, профессиональной или общественной деятельностью) этим лицом, или с погашением долга), пункт 1 части 2 статьи 297 (совершение хулиганства группой лиц), пункты 2 и 4 части 2 статьи 254 (крупное хищение с тела, одежды, сумки, иного хранилища или предмета), а по части 1 статьи 456 (кража, вымогательство, уничтожение, повреждение или сокрытие документов, штампов, печатей или номерных знаков транспортных средств), возбуждено уголовное дело. Была сформирована следственная группа. Один человек, К. Ш. (Карен Шахраманян — ред.) признан потерпевшим.
Сотрудники полиции доставили группу людей с места происшествия в отдел полиции, а затем представили их органу, ведущему производство.
Было принято решение арестовать 10 человек на основании обоснованного подозрения в совершении преступных деяний.
Расследование продолжается.
В рамках полного выяснения обстоятельств произошедшего Полиции было дано задание провести оперативно-розыскные мероприятия.