Դատարանները մերժել են վարույթ ընդունել ապօրինի ծագման գույքի բռնագանձման գործերով Գլխավոր դատախազության դեմ ներկայացված հայցադիմումները
Առանձին լրատվամիջոցներ տեղեկություն էին հրապարակել այն մասին, որ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարչության կողմից կատարվող ուսումնասիրությունների վերաբերյալ հայցադիմումներ են ներկայացվել դատարան ընդդեմ ՀՀ գլխավոր դատախազության՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել վարչության կողմից կայացված թվով 4 որոշումներ:
Գլխավոր դատախազությունից հարկ են համարում տեղեկացնել, որ Նարեկ և Անի Լյովայի Սարգսյանների ներկայացուցիչը, ծանոթանալով նրանց վերաբերող գույքերի ուսումնասիրությունների նախնական արդյունքներին, նույնաբովանդակ բողոքներ է ներկայացրել ՀՀ Վարչական և Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարաններ:
Մասնավորապես՝ 2021թ. սեպտեմբերի 10-ին և 14-ին վերջինս երկու բողոք է ներկայացրել ՀՀ վարչական և Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան՝ վիճարկելով ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության դատախազի «Ուսումնասիրություն սկսելու մասին» որոշումների կայացման իրավաչափությունը:
ՀՀ վարչական դատարանը 2021թ. սեպտեմբերի 22-ին հայցվոր Նարեկ Սարգսյանին վերաբերելի բողոքը վարույթ ընդունելը մերժել է, այն պատճառաբանությամբ, որ ուսումնասիրություն սկսելու մասին որոշումը չի կարող դատական քննության առարկա հանդիսանալ:
Անի Սարգսյանի վերաբերյալ բողոքի քննարկումը վարչական դատարանը վերահասցեագրել է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանին, այն պատճառաբանությամբ, որ Անի Սարգսյանի հայցն ընդդատյա չէ ՀՀ վարչական դատարանին:
2021թ. հոկտեմբերի 6-ին և 7-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը ևս մերժել է նրանց ներկայացուցչի հայցադիմումները վարույթ ընդունելը՝ պատճառաբանելով, որ ներկայացված պահանջներն առհասարակ դատական կարգով քննության ենթակա չեն:
Վերը նշվածից բացի, 2021թ. սեպտեմբերի 27-ին և հոկտեմբերի 4-ին հայցվորների ներկայացուցիչը նաև ՀՀ վարչական և Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան է բողոքարկել ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում կայացված՝ «Ուսումնասիրության նոր ժամանակահատված սահմանելու վերաբերյալ» որոշումները՝ բերելով նույնաբնույթ պատճառաբանություններ:
ՀՀ վարչական դատարանը 2021թ. հոկտեմբերի 4-ին մեկ գործով մերժել է հայցադիմումը վարույթ ընդունելը: Իսկ մյուս գործով հայցադիմումը վերահասցեագրել է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանին՝ պատճառաբանելով, որ հայցապահանջն ընդդատյա չէ ՀՀ վարչական դատարանին։

Суды не хотят рассматривать жалобы против Генпрокуратуры, поданные адвокатом племянников третьего президента РА по делу о незаконном происхождении их имущества
Согласно некоторым СМИ, по результатам расследований, проводимых Управлением по взысканию имущества незаконного происхождения Генпрокуратуры РА, были поданы исковые заявления в суд против Генпрокуратуры РА, требуя признать недействительными принятые управлением 4 решения. Как сообщает Генпрокуратуры РА, представитель Нарека и Ани Саркисянов (племянники третьего президента РА Сержа Саргсяна, ред.), ознакомившись с предварительными результатами расследования, относящегося к их имуществу, представил жалобы в суды первой инстанции общей юрисдикции города Еревана.
В частности, 10 и 14 сентября 2021 года адвокат представил две жалобы в Административный суд РА и Суд первой инстанции общей юрисдикции города Еревана, оспаривая правомерность решений прокурора Управления по делам о взыскании незаконного имущества Генпрокуратуры РА «о начале расследования происхождения имущества Саркисянов». Административный суд РА 22 сентября 2021 года отклонил жалобу по части происхождения имущества Нарека Саргсяна, мотивируя это тем, что данный иск не может быть предметом судебного разбирательства.
Рассмотрение жалобы в отношении Ани Саргсян Административный суд переадресовал в Суд общей юрисдикции первой инстанции Еревана, мотивируя это тем, что данный иск не подсуден Административному суду РА. 6 и 7 октября 2021 года Суд общей юрисдикции города Еревана также отказал адвокату Саркисянов в принятии исков к производству, мотивируя это тем, что представленные требования вообще не подлежат рассмотрению в судебном порядке. Кроме того, 27-го сентября и 4-го октября 2021 года представитель истцов также опротестовал в Административном суде РА и в Суде первой инстанции общей юрисдикции города Еревана решения Управлении по делам о взыскании имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА «об установлении нового срока изучения происхождения имущества Саркисянов».
Однако административный суд РА 4 октября 2021 года отказал в производстве одного из исков. А по другому делу иск переадресовал в Суд общей юрисдикции первой инстанции Еревана, мотивируя это тем, что иск не подсуден Административному суду РА. По результатам рассмотрения переадресованного искового заявления пока нет судебного акта.