ԱԱԾ-ն Դավիթ Գալստյանին (Պատրոն Դավիթ)  կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել դատարան․ Հաղորդագրություն (տեսանյութ)
ԱԱԾ-ն Դավիթ Գալստյանին (Պատրոն Դավիթ) կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացրել դատարան․ Հաղորդագրություն (տեսանյութ)
ԱԱԾ-ն մանրամասներ է ներկայացրել զենքի առևտրով զբաղվող գործարար Դավիթ Գալստյանի  (Պատրոն Դավիթ) նկատմամբ հարուցված քրեական գործից։
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում իրականացված արդյունավետ քննչական և այլ դատավարական գործողությունների շրջանակներում պարզվել է, որ արտերկրում գրանցված ընկերության խորհրդի նախագահ Դ.Գ.-ն, նախնական համաձայնության գալով նույն ընկերության տնօրեն Ա.Բ.-ի հետ, ի սկզբանե առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու դիտավորությամբ,  ընկերության անունից ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ կնքել է պայմանագիր, որի համաձայն՝ ընկերությունը պարտավորություն է ստանձնել 2018 թվականի ընթացքում, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ կարիքների համար մատակարարել 1983-1986թթ. արտադրության հրանոթի համապատասխան տրամաչափի կրակոցներ:
Այնուհետև, օգտվելով կնքված պայմանագրի ուժով ընձեռնված հնարավորությունից, Ա. Բ.-ն և Դ. Գ.-ն ձեռնամուխ են եղել  կնքված պայմանագրի առարկային չհամապատասխանող գույքը խաբեությամբ իրացնելու և դրա դիմաց ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու ուղղակի դիտավորության իրագործմանը և այդ նպատակով պայմանագրով նախատեսված հրանոթի համապատասխան տրամաչափի կրակոցների փոխարեն, խաբեության եղանակով՝ թաքցնելով մատակարարված գույքի տակտիկատեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանելու փաստը, մեկ միասնական դիտավորությամբ, ՊՆ-ին են մատակարարել ընդհանուր՝ 523.089.000 ՀՀ դրամին համարժեք, 1.083.000 ԱՄՆ դոլար արժեքով ավելի հին՝ 1977 թվականի Չեխական արտադրության մեկ այլ տեսակի հրանոթի կրակոցներ, որոնք իրենց մարտավարական և տեխնիկական հատկանիշներով էապես զիջել են այն հրանոթի կրակոցներին, որոնց համար դրանք մատակարարվել են, մասնավորապես՝ չեն ապահովել թիրախի խոցման հեռավորությունը, ձգաբանական բնութագրով չեն համապատասխանել ՊՆ-ի տրամադրության տակ առկա հրանոթների կրակոցի ձգաբանական բնութագրին և ՀՀ զինված ուժերում գործող լեռնային հրաձգության աղյուսակի պարամետրերին, հետևաբար անհնար է եղել մատակարարված կրակոցները կիրառելու դեպքում լուծել մարտական խնդիրներ, որի արդյունքում կնքված պայմանագրի հիման վրա ընկերության հաշվին է փոխանցվել առանձնապես խոշոր չափերի՝ 523.089.000 ՀՀ դրամին համարժեք, 1.083.000 ԱՄՆ դոլար՝ այդ կերպ խարդախությամբ հափշտակվել է  առանձնապես խոշոր չափերի հիշյալ գումարը:
Առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ հափշտակելու կասկածանքով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ է բերման ենթարկվել մատակարար կազմակերպության խորհրդի նախագահ Դ. Գ.-ն, ով նույն օրը ներգրավվել է մեղադրյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածի հատկանիշներով և միջնորդություն է ներկայացվել Դատարան՝ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Նույն գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել նաև ընկերության տնօրենին և դարձյալ միջնորդություն է ներկայացվել Դատարան՝ խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և այլ դատավարական գործողություններ՝ կատարված հանցագործությունների արդյունքում պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու, կոռուպցիոն մեխանիզմում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Հարկ է նշել, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ներկայումս քննվում են նաև Դ.Գ.-ի կողմից կոռուպցիոն մեխանիզմների գործադրմամբ ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը կատարված մատակարարումների ընթացքում թույլ տրված չարաշահումների վերաբերյալ այլ քրեական գործեր, որոնցով այս պահին իրականացվում են ակտիվ քննչական և դատավարական գործողություններ:

СНБ Армении подвергла приводу Давида Галстяна (видео)
СНБ подвергла приводу предпринимателя Давида Галстяна (Патрон Давид), занимающегося продажей оружия, по факту хищения в особо крупных размерах в ходе реализации сделок с Министерством обороны Армении. Об этом говорится в сообщении СНБ.
"В рамках эффективных следственных и других процессуальных действий, осуществленных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, было установлено, что председатель совета компании, зарегистрированной за рубежом, Д. Г. (Давид Галстян - Ред.) по предварительному сговору с директором той же компании А.Б. изначально с намерением присвоения в особо крупных размерах, заключил с Министерством обороны Армении договор, согласно которому компания взяла на себя обязательство в течение 2018 года поставлять для нужд Генштаба ВС РА пушечные снаряды соответствующего калибра производства 1983-1986 годов.
Затем, пользуясь возможностью, предоставленной заключенным договором, А. Б. и Д. Г. вместо предусмотренных документом соответствующих снарядов, путем обмана, скрывая факт несоответствия поставляемого оружия тактико-техническим характеристикам, закрепленным в подписанном договоре, с целью хищения в особо крупных размерах поставили снаряды 1977 года чешского производства всего на сумму в 523.089.000 драмов (1.083.000 долларов США), которые своими тактическими и техническими характеристиками существенно уступали снарядам, описанным в договоре о поставках, заключенным с МО.
В частности, согласно СНБ, указанные снаряды не обеспечили расстояние поражения цели, не соответствовали баллистической характеристике выстрела имеющихся в распоряжении МО пушек и параметрам таблицы горной стрельбы, следовательно, в случае их применения невозможно было решить боевые задачи. На основании заключенного договора на счет компании было перечислено 523.089.000 драмов РА или 1.083.000 долларов США. Таким образом, путем мошенничеством была похищена упомянутая сумма в особо крупных размерах.
По подозрению в хищении в особо крупных размерах в следственный департамент СНБ РА был подвергнут приводу председатель совета организации-поставщика Д. Г., которому в тот же день было предъявлено обвинение по признакам соответствующей статьи Уголовного кодекса РА. СНБ также представила ходатайство в суд о применении ареста в качестве меры пресечения в отношении Д.Г.
В рамках того же дела директору компании предъявлено обвинение и вновь представлено ходатайство в суд о применении меры пресечения в виде заключения под стражу.
Предпринимаются необходимые следственные и другие процессуальные действия для восстановления ущерба, нанесенного государству в результате совершенных преступлений, выяснения полного круга лиц, вовлеченных в коррупционный механизм, и дачи соответствующей уголовно-правовой оценки их деяниям.
Следует отметить, что в настоящее время в следственном департаменте Службы национальной безопасности РА расследуются также другие уголовные дела о злоупотреблениях, допущенных при поставках Министерству обороны РА с применением коррупционных механизмов со стороны указанных лиц, по которым на данный момент осуществляются активные следственные и процессуальные действия», - сообщает СНБ.