Զոհրաբ Մնացականյանի արձագանքը Չավուշօղլուին փիլիսոփայական էր ու դիվանագիտական, Թուրքիայում կհասկանան. Սուրեն Սարգսյան
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հանդիպումը առաջին անգամը չէ, ինչը բնական է, քանի որ Թուրքիան ձգտում է դառնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, InfoPort.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը՝ մեկնաբանելով օրերս համանախագահների Անկարա կատարած այցը:
Ըստ Սարգսյանի, Թուրքիայի նմանատիպ փորձերին Հայաստանը մշտապես կոշտ ու կտրուկ արձագանք է տվել: Այդուհանդերձ, այս անգամ, նրա խոսքով, Թուրքիայի այս քայլը պայմանավորված չէ բացառապես ղարաբաղյան բանակցությունների գործընթացով, այլ սիրիական ճակատում կատարվող պրոցեսներով, ռուս-թուրքական հարաբերությունների լարվածությամբ:
«Ռուս-թուրքական հարաբերությունները Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունների ֆոնի վրա բավականին լարված են, նույնիսկ երկկողմ մեղադրանքներ են հնչում միմյանց վրա կրակելու ու միմյանց նկատմամբ ուժ կիրառելու մասին: Բացի այդ, ակնհայտ է, որ Թուքիան շարունակում է իր շանտաժային քաղաքականությունը, որպեսզի ԵՄ-ից ու ՆԱՏՕ-ից որոշ աջակցություն ստանա և դրա համար էլ բացել է սահմանը Հունաստանի հետ փախստականների համար, և 100 հազարավոր փախստականներ փորձում են ներթափանցել Հունաստան: Սա (ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հետ Թուրքիայի ԱԳՆ հանդիպումը-խմբ.) այդ շանտաժի քաղաքականության շարունակությունն է. աջակցություն չստանալով Բրյուսելում, Մոսկվայում, Վաշինգթոնում, Թուրքիան փորձում է ցույց տալ, որ տարածաշրջանում այլ պրոցեսների վրա կարող է ազդեցություն ունենալ, ընդ որում՝ խանգարող ազդեցություն»,- ասաց Սուրեն Սարգսյանը:
Այդուհանդերձ, ըստ քաղաքագետի, չնայած նրան, որ Թուրքիան շարունակում է վարել իր շանտաժային քաղաքականությունը այս դեպքում փորձելով Ռուսաստանին ցույց տալ, թե ունի բոլոր հնարավորությունները տարածաշրջանում ազդել ինչ-ինչ գործընթացների վրա, բայց միևնույն է, նա միայնակ է մնացել իր «նախաձեռնություններում ու արկածախնդրություններում»:
Հարցին, թե կարո՞ղ է այս քայլը հանգեցնել ԵԱՀԿ ՄԽ ձևաչափի փոփոխության՝ հօգուտ Թուրքիայի, Սարգսյանը պատասխանել, որ այդ փոփոխությունը կարող է տեղի ունենալ բացառապես բանակցային կողմերի համաձայնությամբ և հավելեց.
«Ես չեմ կարծում, որ կողմերից մեկը՝ այսինքն՝ Հայաստանը համաձայնություն կտա, որպեսզի ձևաչափի որևէ փոփոխություն լինի, այն էլ այնպիսի կողմնակալ խաղացողի կողմից, ինչպիսին Թուրքիան է»:
Հետաքրքրվեցին, թե արդյոք համարժեք էր ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի արձագանքը Անկարայի այդ հանդիպմանը, Սարգսյանը արձագանքեց.
«Նախարարի ասածը բավականին փիլիսոփայական էր ու դիվանագիտական: Օգտվելով աստվածաշնչի տված հնարավորություններից, նա ասել էր, որ Թուրքիան առաջին հերթին իր առջև դրչված խնդիրները պետք է կարգավորի և հետո փորձի քիթը խոթել այլ պետությունների հարաբերությունների, մասնավորապես՝ Արցախի խնդրի մեջ: Այնպես որ կարծում եմ՝ Թուրքիայում այս գնահատականը կհասկացվի»:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը աստվածաշնչյան խոսքերով էր արձագանքել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և կառույցի գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հետ Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հանդիպմանը.
«Համանախագահներին ուղղված՝ Մևլութ Չավուշօղլուի խորհուրդները ստիպում են հիշել Ղուկասի ավետարանի 4:23 խոսքերը. «Բժի՛շկ, քո անձը բժշկիր»: Իր հերթին ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանն էլ այս առնչությամբ նշել է․ «Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ ոչ բարեկամական քաղաքականությամբ, որը ԼՂ հակամարտության համատեքստում արտահայտվում է նաև Ադրբեջանին ցուցաբերվող միակողմանի ռազմաքաղաքական աջակցությամբ, Թուրքիան չի կարող ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում որևէ դերակատարում ունենալ»։
Հիշեցնենք, որ Մինսկի խմբի համանախագահների և Թուրքիայի արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուի օրերս հանդիվեցին Անկարայում։ Ըստ թուրքակամ մամուլի այդ հանդիպման ժամանակ քննարկվել է արցախյան հիմնահարցը։ Չավուշօղլուն մասնավորապես դարձյալ պնդել է, որ արցախյան հիմնահարցը պետք է լուծվի Ադրբեջանի տարածքային անբողջականության սկզբունքի ներքո, և ՄԽ-ն պետք է ակտիվացնի իր ջանքերը այդ ուղղությամբ։

Ответ Мнацаканяна Чавушоглу был философским и дипломатическим, в Турции его поймут: Сурен Саргсян
Фортам встреч сопредседателей Минской группы ОБСЕ с министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу не является новым, что естественно, поскольку Турция стремится стать членом Минской группы ОБСЕ. Об этом в беседе с корреспондентом InfoPort.am заявил политолог Сурен Саргсян, комментируя встречу минских посредников с главой МИД Турции в Анкаре, которая вызвала острый общественно-политический резонанс в Армении.
По словам эксперта, Ереван всегда жестко и однозначно отвечал на подобные стремления Анкары. Тем не менее, на этот раз, по его словам, данная инициатива Турции обусловлена не тольуо карабахским процессом,  но и происходящими на сирийском фронте процессами, напряженностью в российско-турецких отношениях.
«На фоне напряженных российско-турецких отношений на сирийском фронте Анкара продолжает политику шантажа, чтобы получить некоторую поддержку от ЕС и НАТО. Именно поэтому она открыла границу для беженцев с Грецией, и 100 тысяч беженцев в настоящее время пытаются пересечь турецко-греческую границу. Встреча МИД Турции с сопредседателями МГ ОБСЕ является продолжением политики шантажаТурции: не получая поддержки в Брюсселе, Москве, Вашингтоне, Турция пытается показать, что может оказать влияние на другие процессы в регионе, намекая, что это воздействие может быть деструктивным», - отметил Саргсян.
Тем не менее, по словам политолога, несмотря политику шантажа в отношении Европы, намеки на эскалацию ситуации в регионе, адресованные России, Турция в своих действиях «инициативах и авантюрах» осталась одна.
На вопрос о том, может ли этот шаг привести к изменению формата МГ ОБСЕ в пользу Турции, Саргсян ответил, что это изменение может произойти исключительно с согласия переговорных сторон. «Я не думаю, что Армения даст на это согласи»,- заметил он.
На вопрос, была ли адекватной реакция министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна на эту встречу, Саргсян ответил: «Ответ министра был филосовским и дипломатическим. Мнацаканян, ссылаясь на Евангелие от Луки, намекнул главе МИД Турции, чтобы сначала он разобрался бы с проблемами своей страны, а потом лез бы в отношениях третьих стран. Думаю, в Анкаре пойдум его месседж».
Напомним, что глава МИД Армении библейскими словами отреагировал на встречу главы МИД Турции Мевлюта Чавушоглу с сопредседателями Минской группы ОБСЕ и личным представителем Действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком. «Советы Мевлюта Чавушоглу, адресованные сопредседателям, заставляют вспомнить Евангелие от Луки 4: 23: «Врач, исцели душу свою»»,- написал глава МИД РА в своем twitter.
В свою очередь, пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян в этой связи отметила: «Недружественной политикой в отношении Армении и армянского народа, которая в контексте карабахского конфликта выражается также в одностороннем военно-политическом содействии Азербайджану, Турция не может играть какую-либо роль в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта».
Напомним, что на днях сопредседатели Минской группы ОБСЕ и министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу встретились в Анкаре. Согласно турецкой прессе, в ходе этой встречи был обсужден Арцахский вопрос. Чавушоглу, в частности, вновь заявил, что карабахский вопрос должен быть решен в рамках принципа территориальной целостности Азербайджана, и МГ должна активизировать свои усилия в этом направлении.