Զախարովան կարծում է, որ Հայաստանը «չի գիտակցում Ֆրանսիայի ռազմական ներկայության ռիսկերը»
Երևանը դժվար թե գիտակցում է տարածաշրջանում Ֆրանսիայի ռազմական ներկայության ընդլայնման ռիսկերը, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
՛՛Ինչ վերաբերում է Փարիզի և Երևանի շփումներին, կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ արտաքին գործընկերների, ազգային անվտանգության ապահովման պարամետրերի ընտրությունը ցանկացած երկրի ինքնիշխան գործն է: Պարզապես տպավորություն է ստեղծվում, որ Երևանում, շրջվելով դեպի Ֆրանսիան և նրա հետ զարգացնելով ռազմատեխնիկական համագործակցություն, պարզապես չեն գիտակցում ո՛չ ֆրանսիացի, այսպես կոչված, հովանավորների իրական մտադրությունները, ո՛չ էլ տարածաշրջանում նրանց ռազմական ներկայության ընդլայնման ռիսկերը՛՛,-ասել Է Զախարովան ճեպազրույցի ժամանակ:
՛՛Միամտություն է կարծել, թե Ֆրանսիան պատրաստ է կամ ի վիճակի է ապահովել Հայաստանի անվտանգությունը։ Եթե Ֆրանսիան նման հնարավորություններ ունենար, ապա դրանք կկիրառեր այն երկրներում, որտեղ բառացիորեն պայմանագրային պարտավորություններ ուներ՝ դա Աֆրիկյան մայրցամաքն է։ Այդ երկրներում Ֆրանսիայի առաքելությունները ձախողվեցին՛՛,-հավելել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը:

Армения не осознает риски военного присутствия Франции, считает Захарова
Ереван вряд ли осознает риски от расширения военного присутствия Франции в регионе, заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
"Относительно контактов Парижа и Еревана вновь хочу подчеркнуть, что выбор внешних партнеров, параметров обеспечения национальной безопасности - это суверенное дело любой страны. Просто создается ощущение, что в Ереване, разворачиваясь в сторону Франции и наращивая с ней военно-техническое сотрудничество, просто не осознают ни истинных намерений французских так называемых покровителей, ни риски от расширения их военного присутствия в регионе", - сказала Захарова на брифинге.
"Наивно полагать, что Франция готова или способна обеспечить безопасность Армении. Если бы такие возможности у Франции были, она бы применила их в тех странах, в которых у нее были буквально контрактные обязательства - это африканский континент. Миссии Франции в этих странах с треском провалились", - добавила официальный представитель российского МИД.