Վարչապետը՝ Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի և Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատման պայմանագրի նախագծի հերթական փուլի աշխատանքների մասին
Մինչ նիստի օրակարգի քննարկումը, վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի փակ լինելու հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակին և Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատման պայմանագրի նախագծի հերթական փուլի աշխատանքներին:
Երեկ, Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման 66-րդ օրը Ադրբեջանը վերականգնել է Լեռնային Ղարաբաղի բնական գազի մատակարարումը: Բայց երկու ժամ անց կրկին փակել է գազատարը:
Հիշեցնեմ, որ նախորդ անգամ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղին բնական գազ մատակարարող խողովակը փակել էր փետրվարի 7-ին, իսկ դրանից առաջ բացել էր հունվարի 29-ին: 2023 թվականի հունվարի 9-ից արգելափակված է Լեռնային Ղարաբաղի էլեկտրական հոսանքի մատակարարումը:
Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամ էր սկսվել, էներգետիկ բլոկադայի հետևանքով հումանիտար ճգնաժամն ավելի է սրվել և զուգահեռ ծավալվում է բնապահպանական ճգնաժամ, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը բնակարանները տաքացնելու և այլ կենցաղային կարիքների համար ստիպված է փայտ օգտագործել, ինչի համար անտառներ են հատվում: Սա, ըստ էության, անվիճարկելի ապացույցն է այն բանի, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակման բնապահպանական մոտիվները մտացածին են, և Ադրբեջանի գործողություններն ունեն մի նպատակ՝ ավարտին հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը էթնիկ զտման ենթարկելու քաղաքականությունը:
Եթե մինչև հիմա միջազգային հանրությունը թերահավատորեն էր վերաբերվում մեր այս պնդմանը, հիմա ժամանակի հետ սա ավելի ու ավելի ակնհայտ է դառնում: Պատահական չէ, որ Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի միջազգային ինստիտուտը Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման և Ադրբեջանի ղեկավարության հռետորաբանության վերաբերյալ վերջին երեք ամսում երեք անգամ հայտարարությամբ է հանդես եկել: Նմանօրինակ վերջին հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է 2023 թվականի հունվարի 18-ին, Լեմկինի ինստիտուտը համաշխարհային առաջնորդներին խնդրում է լրջորեն վերաբերվել Լեռնային Ղարաբաղում հայերի ցեղասպանության սպառնալիքին:
Այս ահազանգն ամբողջ աշխարհում պետք է ամեն օրվա հետ ավելի ու ավելի ահագնանա, և այս ուղղությամբ ջանքերի գործադրումը պետք է լինի շարունակական:
Հայաստանի Հանրապետությունը երեկ ավարտել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության և հարաբերությունների հաստատման պայմանագրի նախագծի հերթական փուլի աշխատանքները, և մեր առաջարկները փոխանցված են ադրբեջանական կողմին: Այսինքն՝ առաջարկներ ասելով՝ պետք է նկատի ունենալ ամբողջական փաստաթղթի նախագիծը մեր առաջարկներով: Փաստաթուղթը փոխանցել ենք նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին:
Մենք նախագծի վրա աշխատում ենք հետևյալ տրամաբանությամբ. ստանալ մի փաստաթուղթ, որը ցանկացած պահի պատրաստ ենք ստորագրել: Հասկանալի է, իհարկե, որ այդ փաստաթուղթը պիտի ընդունելի լինի նաև Ադրբեջանի համար, և մենք հույս ունենք, որ արդեն երեք փուլ բանակցությունների արդյունքում նկատված որոշակի առաջընթացը հնարավոր կլինի զարգացնել: Մեր տեսլականը հետևյալն է. փաստաթուղթը պետք է պարունակի պայմանավորվածությունների այնպիսի տրամաբանություն, հակակշիռների և զսպումների այնպիսի գործուն համակարգ, որը կբացառի տևական և կայուն խաղաղության խաթարման որևէ սցենար: Սրա իմաստն այն է, որ փաստաթղթի ստորագրումը չվերակերպվի պատերազմի արդեն խաղաղության պայմանագրի հիման վրա: Սա աբսուրդ է հնչում, բայց կարող է լինել նաև այսպիսի սցենար, այլ ընդհակառակը՝ իսկապես նշանակի տևական խաղաղություն:
Կրկին արտահայտում եմ՝ խաղաղության հաստատման այնպիսի պայմանագիրը, որը տևական և կայուն խաղաղության երաշխիք կդառնա, ահա, այսպիսի պայմանագիրն օր առաջ ստորագրելու մեր կառավարության և անձամբ իմ հանձնառությունը: Ինչպես նախկինում բազմից ասել եմ, ես պատրաստ եմ վերցնել և կրել այդպիսի պատասխանատվություն: Շնորհակալություն»:

Речь премьер-министра Пашиняна о ситуации в Нагорном Карабахе в связи с блокированием Лачинского коридора и работе над очередным этапом мирного договора с Азербайджаном
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр выступил с речью, в которой коснулся ситуации в Нагорном Карабахе в связи с блокированием Лачинского коридора, а также работы над очередным этапом мирного договора с Азербайджаном. В своей речи Никол Пашинян отметил:
Вчера, на 66-й день незаконной блокады Лачинского коридора, Азербайджан возобновил подачу природного газа в Нагорный Карабах. Но через два часа газопровод снова был перекрыт.
Напомню, что последний раз Азербайджан закрывал поставляющий природный газ в Нагорный Карабах газопровод 7 февраля, а до этого открыл его 29 января. С 9 января 2023 года перекрыта подача электроэнергии в Нагорный Карабах.
В результате незаконной блокады Лачинского коридора в Нагорном Карабахе начался гуманитарный кризис, в результате энергетической блокады гуманитарный кризис усугубился и параллельно разворачивается экологический кризис, так как населению Нагорного Карабаха приходится использовать древесину для отопления квартир и для других хозяйственных нужд, и с этой целью вырубаются леса. Это, по сути, является неопровержимым доказательством того, что экологические мотивы блокады Лачинского коридора вымышлены, а действия Азербайджана преследуют цель довести до конца политику этнической чистки армян Нагорного Карабаха.
Если до сих пор международное сообщество скептически относилось к этому нашему утверждению, то теперь со временем истинность нашего утверждения становится все более и более очевидным. Неслучайно Международный институт Лемкина по предотвращению геноцида трижды за последние три месяца выступал с заявлением по поводу незаконной блокады Лачинского коридора и риторики азербайджанского руководства. В последнем подобном заявлении, опубликованном 18 января 2023 года, Институт Лемкина просит мировых лидеров серьезно отнестись к угрозе геноцида армян в Нагорном Карабахе.
Оглашение этой тревоги во всем мире должно усиливаться с каждым днем, и усилия в этом направлении должны быть постоянными.
Вчера Республика Армения завершила работу над очередным этапом проекта соглашения об установлении мира и отношений с Азербайджаном, и наши предложения были переданы азербайджанской стороне. Т.е. под предложениями мы подразумеваем полный проект документа с нашими предложениями. Этот документ мы также передали странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ.
Мы работаем над проектом по следующей логике: получить такой документ, который мы готовы подписать в любой момент. Понятно, конечно, что этот документ должен быть приемлем и для Азербайджана, и мы надеемся, что удастся развить определенный прогресс, наблюдаемый в результате трех раундов переговоров. Наше видение состоит в следующем: документ должен содержать такую логику договоренностей, такую эффективную систему сдержек и противовесов, которая будет исключать какой-либо сценарий нарушения прочного и стабильного мира. Смысл в том, чтобы подписание документа не превратилось в войну на основе уже заключенного мирного договора (это звучит абсурдно, но может быть и такой сценарий), а, наоборот, действительно означало прочный мир.
Еще раз выражаю приверженность нашего правительства и свою приверженность подписать такое мирное соглашение, которое станет гарантией прочного и стабильного мира. Как я уже неоднократно говорил, я готов взять на себя и нести такую ответственность.