Թվային տնտեսության զարգացումը ՀՀ-ի համար եղել և մնում է կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկը․ Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ալմաթիում Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների, ինչպես նաև ԵԱՏՄ-ում դիտորդ Ուզբեկստանի վարչապետի հետ մասնակցել է «Թվային գործընկերությունը նոր իրականությունում» թվային համաժողովի լիագումար նիստին:
Նախ տեղի է ունեցել ԵԱՏՄ երկրների վարչապետների համատեղ տեսալուսանկարահանման արարողությունը, այնուհետև նրանք կարճատև շրջայց են կատարել համաժողովի շրջանակում բացված բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտին նվիրված ցուցահանդեսի տաղավարներով: Ցուցահանդեսին ներկայացված է նաև Հայաստանը` առանձին տաղավարով:
Համաժողովի բացմանը Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
Համաժողովի հարգելի մասնակիցներ,
Առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ղազախական կողմին համաժողովի կազմակերպման համար, որը դարձել է թվայնացման խնդիրների և թվային զարգացման հեռանկարների քննարկման արդյունավետ հարթակ։
Թվային տնտեսության զարգացումը Հայաստանի Հանրապետության համար եղել և մնում է կարևորագույն առաջնահերթություններից մեկը։ Հայաստանի Հանրապետության՝ ՏՏ ոլորտում շրջանառությունը 2022 թվականին աճել է ավելի քան 50%-ով, իսկ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի ոլորտի տեսակարար կշիռը Հայաստանի ՀՆԱ-ում հետևողականորեն աճում է։ Մենք մեր կողմից ոլորտային պետական աջակցություն ենք ցուցաբերում ՏՏ բիզնեսին։ Անցյալ տարի ավելի քան 1000 ստարտափ ստացել է զգալի հարկային արտոնություններ։
Միևնույն ժամանակ, մեզ համար կարևոր խնդիր է մնում եվրասիական ինտեգրման տարածքում միասնական թվային տարածության ձևավորման հարցը։ Այս համատեքստում, ցանկանում եմ նշել տեղեկատվության փոխանակման միջպետական համակարգի գործիքների, ինտեգրացիոն էֆեկտով թվային նախագծերի ստեղծման և զարգացման արդիականությունն ու մեծ պահանջարկը։
Միության թվային օրակարգի հիմքերից մեկը պետք է լինի «կարգավորիչ ավազատուփերի» ռեժիմի համատարած օգտագործումը։ «Կարգավորիչ ավազատուփերի» հատուկ իրավական ռեժիմների կիրառման շնորհիվ կկրճատվեն թվային փոխակերպման նախագծերի իրականացման ժամկետները, իսկ ներկայացված նախագծերի որակը կբարձրանա, ինչն իր հերթին կարագացնի համաեվրոպական մասշտաբով թվային նախագծերի մեկնարկը։
Միևնույն ժամանակ, կարևոր է նշել, որ միասնական թվային տարածություն ձևավորելիս չպետք է մոռանալ տեղեկատվական տվյալների պաշտպանության ինտեգրված համակարգի ձևավորման մասին։
Այս համատեքստում, հատկապես արդիական է համարվում տվյալների շրջանառության վերաբերյալ միջազգային համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ աշխատանքների արագացումը:
Ալմաթիում 2021 թ.-ին կայացած համաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած մեր հանդիպումից հետո մեր կառավարությունն ընդունեց Հայաստանի թվայնացման հնգամյա ռազմավարությունը, որը սահմանում է թվային տնտեսության ձևավորման և երկրի նորարարական զարգացման հիմնական ուղղությունները։
Նշեմ, որ մինչ ռազմավարական փաստաթղթի ընդունումը մենք արդեն ունեինք թվային ծառայությունների զարգացման մեծ փորձ, սակայն ռազմավարությունը կապահովի երկրում համախմբված թվային էկոհամակարգի ստեղծումը։
Հիմնական նպատակները, որոնց մենք ձգտում ենք, հետևյալն են.
1. տեղեկատվական համակարգերի տվյալների առավելագույն օգտագործման և մեծ տվյալների վրա հիմնված արդյունավետ և օպերատիվ պետական կառավարման ապահովում
2. հարթակների և թվային ծառայությունների մշակման միջոցով արդյունավետության բարձրացում և տնտեսության մասնավոր հատվածի արդիականացում
3. բնակչության լայն շերտերի համար թվային հմտությունների և կարողությունների զարգացման աջակցություն:
Միաժամանակ, բոլոր 3 ուղղությունները փոխկապակցված և փոխլրացնող են։
Վերջին տարիների իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ ժամանակակից մարտահրավերները կարող են ակնթարթորեն փոխել մեր կյանքի սովորական ընթացքն անցանկալի ուղղությամբ, եթե չձեռնարկվեն համատեղ և հարմարադեպ միջոցներ։ Ակնհայտ է, որ գործնականում չկա մի երկիր, որն ի վիճակի լինի միայնակ դիմակայել գլոբալ մարտահրավերներին։ Սա հստակ ցույց տվեց, օրինակ, կորոնավիրուսի համավարակը։
Մենք բոլորս բախվեցինք միևնույն մարտահրավերներին և ստիպված եղանք համատեղ ջանքերով հաղթահարել լոքդաունի և բուն համաճարակի հետևանքները։
Մենք սկսել ենք ավելի լայն և խորը օգտագործել թվային մեխանիզմներն ինչպես համավարակի, այնպես էլ՝ ապագայում նմանատիպ բնույթի հնարավոր ճգնաժամերի հետևանքների հաղթահարման նպատակով։
Այս համատեքստում, ցանկանում եմ նշել, որ միջազգային և տարածաշրջանային համագործակցությունը Հայաստանի կայուն թվային զարգացման նպատակներին հասնելու կարևորագույն գործիքներից է։
Հայաստանի կառավարությունը փոխգործակցում է միջպետական մակարդակով, ակտիվորեն համագործակցում է մասնավոր հատվածի և միջազգային կազմակերպությունների հետ՝ նոր թվային լուծումներ գտնելու համար։ Եվրասիական տնտեսական միության համար նման լուծումներից էր «Ճանապարհորդում եմ առանց Covid-19» բջջային հավելվածը, որը մշակվել է Եվրասիական զարգացման բանկի թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի կողմից և ապահովել է մեր երկրների միջև քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի վերականգնումը։
Հավելվածում ներբեռնված 5 միլիոն թեստերը նշանակում են 5 միլիոն ուղևորություն. իսկապես հսկայական թիվ է: Հավելվածը կայացել է Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունների ակտիվ աջակցության շնորհիվ, որոնք գործարկել են փորձնական ծրագիրը, որն էլ դարձել է ինը երկիր ներգրավող լիարժեք նախագիծ։
Իմ կարծիքով, չնայած բուն համավարակի թուլացմանը և ազատ տեղաշարժի վերականգնմանը, «Ճանապարհորդում եմ առանց Covid-19» հավելվածը լավ հիմք է ստեղծում միջսահմանային թվային բժշկության զարգացման, տեղեկատվության փոխանակման և «բժշկական քարտերի» թվայնացման համար՝ ազգային պահանջներին համապատասխան և անձնական տվյալների լիարժեք պաշտպանությամբ:
Ես առաջարկում եմ արդեն իսկ սկսել քննարկել հավելվածի՝ որպես «համաճարակաբանական վահան» գործիք և բժշկական նշանակություն ունեցող տեղեկատվության փոխանցման վստահության մեխանիզմ օգտագործելու հեռանկարները։
Այսօր ես կցանկանայի մեր ուշադրությունը հրավիրել մեկ այլ արդիական թվային գործիքի վրա, որը թույլ է տալիս ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիներին, բիզնեսին և պետական մարմիններին համագործակցել մեր երկրներում աշխատանքային գործունեություն կազմակերպելիս: Խոսքն «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» թվային հարթակի մասին է, որը մշակվել է Թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի կողմից՝ Միխայիլ Միշուստինի գաղափարի իրականացման շրջանակում։
«Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» բջջային հավելվածի ռուսական տիրույթը սկսել է գործել 2022 թ.-ին, և ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ այսօր հավելվածում հասանելի է նաև Հայաստանի Հանրապետության ազգային տիրույթի առաջին ամբողջական տարբերակը։
Հավելվածի օգտատերերն արդեն կարող են գտնել թափուր աշխատատեղեր, արձագանքել դրանց, օգտվել «օգնական» և «հաճախ տրվող հարցերի պատասխաններ» ծառայություններից, ծանոթանալ կանոնավորիչ տեղեկատվությանը, գտնել լիազոր մարմինների բաժանմունքները, կոնտակտային տվյալները և այլն։
«Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հավելվածի հայաստանյան ազգային տիրույթում արդեն հասանելի են հիմնական պետական թվային ծառայությունները, օրինակ՝ e-request միասնական պորտալը, որն ապահովում է ոչ միայն ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց՝ Հայաստանի ավելի քան երկու հարյուր պետական մարմիններին և ենթակա կազմակերպություններին դիմումներ ուղարկելու հնարավորություն, այլ նաև հետևել դիմումի քննարկման և պատասխանի ստացման ընթացքին։ Հայաստանի ներսում այս ծառայությունից արդեն օգտվել է մոտ 60 հազար օգտատեր, իսկ դիմումների ընդհանուր թիվը գերազանցել է երեք հարյուր հազարը։
Հաջորդ թվային ծառայությունը, որն ինտեգրված է «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում», workpermit.am-ն է, որի միջոցով տրվում են Հայաստանում աշխատանքի և բնակության թույլտվություններ։ Ամբողջ գործընթացը տեղի է ունենում առցանց հարթակում ներկայացված մեկ դիմումի հիման վրա։
Թվային գործիքն ապահովում է այս գործընթացում ներգրավված հինգ պետական գերատեսչությունների համակարգված փոխգործակցությունը: Թվային ծառայության միջոցով աշխատանքային պայմանագրի հիման վրա կարելի է նաև ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիների և նրանց ընտանիքների անդամների համար ստանալ ՀՀ-ում բնակության օրինականությունը հավաստող անվճար քարտ։
Հարթակը պարբերաբար կհագեցվի պետական և առևտրային այլ ծառայություններով։
Ընդ որում, ցանկանում եմ նշել, որ մեր ազգային տիրույթը հաշվի է առնում մեր շուկայի առանձնահատկությունները և չի հանդիսանում ռուսական տիրույթի կրկնօրինակը։ Այսպիսով, մենք մշակում ենք «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հարթակը նոր հավելյալ արժեքով։
Հայաստանն ու Ռուսաստանը «Ճանապարհորդում եմ առանց Covid-19» և «Աշխատանք ԵԱՏՄ-ում» հարթակների առաջին մասնակիցներն էին։ Մեր կապը ցույց է տալիս փոխգործակցության արդյունավետությունը և ազգային ծառայությունների առավելությունների ինտեգրման կուտակային ազդեցությունը: Եվ մենք սատարում ենք Ռուսաստանի կառավարության առաջարկը՝ միանալ ազգային տիրույթների ստեղծման նախագծին և աջակցել բարձր որակավորում ունեցող կադրերի ներգրավմանը` ի շահ մեր ազգային տնտեսությունների և, ընդհանուր առմամբ, ԵԱՏՄ-ի տնտեսությունների աճի։
Վարչապետ Փաշինյանը և կառավարությունների մյուս ղեկավարները մրցանակներ են հանձնել նաև համաժողովում լավագույն աչքի ընկած մասնակիցներին:

Для Армении развитие цифровой экономики было и остается одним из важнейших приоритетов: премьер-министр принял участие в пленарном заседании форума “Digital Almaty Awards”
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с главами правительств государств-членов Евразийского экономического союза, а также премьер-министром страны-наблюдателя при ЕАЭС Узбекистана принял участие в пленарном заседании форума “Digital Almaty Awards”.
Сначала состоялась церемония совместного фотографирования премьер-министров стран ЕАЭС, затем главы правительств совершили небольшую экскурсию по выставочным стендам, посвященным высокотехнологичному сектору. Армения также представлена на выставке отдельным павильоном.
На открытии форума премьер-министр Пашинян выступил с речью, в которой отметил:
Уважаемые участники форума!
В первую очередь хочу поблагодарить казахстанскую сторону за организацию форума, который стал эффективной платформой для обсуждения вопросов цифровизации и перспектив цифрового развития.
Для Республики Армения развитие цифровой экономики было и остается одним из важнейших приоритетов. Оборот в IT-сфере Республики Армения за 2022 год увеличился более чем на 50%, а доля сектора информационных технологий и связи в ВВП Армении последовательно растет. Мы, со своей стороны, оказываем секториальную государственную поддержку IT-бизнесу. В прошедшем году более 1000 стартапов получили существенные налоговые льготы.
Вместе с тем, для нас остается важным вопрос формирования единого цифрового пространства на территории евразийской интеграции. В этом контексте, отмечу актуальность и высокую востребованность инструментов системы межгосударственного обмена информацией, создания и развития цифровых проектов с интеграционным эффектом.
Одним из фундаментов цифровой повестки Союза должно стать широкое применение режима «регулятивных песочниц». Благодаря применению специальных правовых режимов «регулятивных песочниц» сократятся сроки реализации проектов цифровой трансформации, и возрастет качество представленных проектов, что в свою очередь ускорит запуск цифровых проектов общеевразийского масштаба.
При этом, важно отметить, что при формировании единого цифрового пространства необходимо не забывать о выстраивании комплексной системы защиты информационных данных.
В этом контексте ускорение работы по заключению международного соглашения об обороте данных видится особенно актуальным.
После нашей встречи в рамках форума в Алмате в 2021-ом году, нашим правительством была принята пятилетняя Стратегия цифровизации Армении, которая определила основные направления формирования цифровой экономики и инновационного развития страны.
Отмечу, что до принятия стратегического документа у нас уже был широкий опыт развития цифровых услуг и сервисов, однако Стратегия обеспечит создание консолидированной цифровой экосистемы в стране.
Основные цели, которых мы добиваемся – это:
1. oбеспечение оперативного и эффективного государственного управления, основанного на максимальном использовании данных информационных систем и большой даты;
2. повышение эффективности и модернизация частного сектора экономики на основе развития платформ и цифровых услуг;
3. поддержка развития цифровых навыков и умений для широких слоев населения.
При этом, все 3 направления взаимосвязаны и являются взаимодополняющими.
События последних лет показали, что современные вызовы мгновенно способны изменить привычное течение нашей жизни в нежелательную сторону, если не предпринять совместных и своевременных мер. Очевидно, что практически не существует страны, способной в одиночку противостоять глобальным вызовам. Это отчетливо показала, к примеру, пандемия коронавируса.
Мы все столкнулись с одними и теми же вызовами, и нам пришлось совместными усилиями преодолевать последствия локдауна и самой пандемии.
Мы стали шире и глубже использовать цифровые механизмы для преодоления как последствий пандемии, так и возможных кризисов подобного характера в будущем.
В этом контексте отмечу, что международное и региональное сотрудничество является одним из критически важных инструментов достижения целей устойчивого цифрового развития Армении.
Правительство Армении взаимодействует на межгосударственном уровне, активно сотрудничает с частным сектором и международными организациями для нахождения новых цифровых решений. Одним из таких решений для Евразийского экономического Союза стало разработанное Фондом цифровых инициатив Евразийского банка развития мобильное приложение «Путешествую без Covid-19», которое обеспечило восстановление свободного передвижения граждан между нашими странами.
5 миллионов тестов, загруженных в приложение – это 5 миллионов поездок: на самом деле, огромная цифра. Приложение состоялось благодаря активной поддержке правительств Российской Федерации и Республики Армения, которые запустили пилот, ставший полноценным проектом с подключением девяти стран.
На мой взгляд, несмотря на ослабление самой пандемии и восстановление свободного передвижения, приложение «Путешествую без Covid-19» создает хорошую основу для развития трансграничной цифровой медицины, обмена информацией и цифровизации «медицинских карточек», в соответствии с национальными требованиями и с полной защитой персональных данных.
Я предлагаю уже сейчас приступить к обсуждению вопросов перспективы использования приложения в качестве инструмента «эпидемиологического щита» и механизма доверия в рамках передачи медицинской значимой информации.
Уважаемые участники форума,
Сегодня я бы хотел обратить наше внимание на другой актуальный цифровой инструмент, который дает возможность гражданам, бизнесу и государственным органам стран ЕАЭС взаимодействовать при организации трудовой деятельности в наших странах. Речь идет о цифровой платформе «Работа в ЕАЭС», разработанной Фондом цифровых инициатив в рамках реализации идеи Михаила Владимировича Мишустина.
Российский сегмент мобильного приложения «Работа в ЕАЭС» начал функционировать с 2022 года, и я хочу сообщить, что сегодня первая полноценная версия национального сегмента Республики Армения также доступна в приложении.
Пользователи приложения уже могут найти вакансии, отзываться на них, пользоваться сервисами «помощник», «ответы на часто задаваемые вопросы», ознакомится с нормативной информацией, находить подразделения уполномоченных органов, контактную информацию и так далее.
Также в армянском национальном сегменте приложения «Работа в ЕАЭС» уже доступны основные действующие государственные цифровые услуги, такие как единый портал e-request, который обеспечивает не только возможность физическим и юридическим лицам направлять обращения более чем в двести государственных органов и подведомственных организаций Армении, но и проводить мониторинг за ходом рассмотрения обращения и получения ответа. Внутри Армении около шестидесяти тысяч пользователей уже воспользовались данной услугой, а общее количество обращений превысило триста тысяч.
Следующий цифровой сервис, интегрированный в приложение «Работа в ЕАЭС» - workpermit.am, с помощью которого предоставляются разрешения на работу и вид на жительство в Армении. Весь процесс происходит на основании одного заявления, поданного на онлайн-платформе.
Цифровой инструмент обеспечивает скоординированное взаимодействие пяти государственных органов, вовлеченных в данный процесс. Также с использованием цифровой услуги можно бесплатно получить карту, удостоверяющую легальность проживания в Республике Армения на основании трудового договора для граждан стран ЕАЭС и членов их семей.
Платформа периодически будет насыщаться иными государственными и коммерческими сервисами.
При этом хочу отметить, что наш национальный сегмент учитывает особенности нашего рынка и не является копией российского сегмента. Тем самым, мы развиваем платформу «Работа в ЕАЭС» с новой добавленной стоимостью.
Армения и Россия были первыми участниками платформ «Путешествую без Covid-19» и «Работа в ЕАЭС». Наше подключение показывает эффективность взаимодействия и кумулятивный эффект от интеграции преимуществ национальных сервисов. И мы поддерживаем предложение правительства России присоединиться к проекту для создания национальных сегментов и поддержки привлечения высококвалифицированных кадров во благо роста наших национальных экономик и экономик ЕАЭС в целом.
Премьер-министр Пашинян и главы правительств других государств также приняли участие в церемонии вручения премий “Digital Almaty Awards”.