Թուրքիան որևէ դերակատարում չունի՝ խաղաղ կարգավորումը վերաբերում է Հայաստանին, Արցախին և Ադրբեջանին․ ԱԳՆ ղեկավար
Խաղաղ կարգավորումը վերաբերում է Հայաստանին, Արցախին և Ադրբեջանին, և Արցախի հետ միասին մենք շատ կառուցողական ձևով կշարունակենք սերտ համագործակցել Ադրբեջանի հետ լուծում գտնելու ուղղությամբ: Այս մասին «France 24» լրատվամիջոցին տված հարցազարույցում ասել է ԱԳ  նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը։
Անդրադառնալով հարցին, արդյոք կա մտահոգություն, որ Թուրքիան  կարող է ավելի անմիջական դեր խաղալ Ադրբեջանի հետ հակամարտության հարցում, ներառյալ ռազմական ճանապարհով։ Սա մտահոգություն է, թե՞ նրանք պարզապես հայտարարում են իրենց աջակցության մասին, նախարարը նշեց․
«Այս հարցում Թուրքիան որևէ դերակատարում չունի: Խաղաղ կարգավորումը վերաբերում է Հայաստանին, Արցախին և Ադրբեջանին, և Արցախի հետ միասին մենք շատ կառուցողական ձևով կշարունակենք սերտ համագործակցել Ադրբեջանի հետ լուծում գտնելու ուղղությամբ: Մենք պետք է աշխատենք հրադադարի կայուն ամրապնդման ուղղությամբ, մենք պետք է Ադրբեջանից լսենք ուժի սպառնալիքի կամ ուժի կիրառման մերժում: Մենք պետք է աշխատենք այնպիսի միջավայրի վրա, որը նպաստում է բանակցություններում առաջընթացին:
Մենք պետք է աշխատենք պարտավորությունների այնպիսի հավասարակշռության ուղղությամբ, որը կնպաստի համաչափ փոխզիջման հասնելուն, պետք է լինի փոխզիջման վրա հիմնված լուծում, որին Ադրբեջանի առավելապաշտական կեցվածքը չի նպաստում: Ուստի, մենք շարունակելու ենք այդ ուղղությամբ աշխատել միջազգային մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի շրջանակում: Մենք բարձր ենք գնահատում համանախագահների՝ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների դերը, և նրանց շատ կայուն ներդրումը, հանձնառությունն ու ներգրավվածությունը: Այս ձևաչափի շրջանակներում մենք կշարունակենք աշխատել խաղաղության ուղղությամբ»։
Խոսելով, մասնավորապես, Թուրքիայի՝  հակամարտությունում հնարավոր ավելի ուղղակի միջամտության վերաբերյալ, ՄՆացականյանը հավելեց․
«Ակնհայտորեն մենք անտարբեր չենք կարող լինել, քանի որ դա կարող է լինել միայն անկայունության դեր, և, իհարկե, մենք չենք կարող անտարբերությամբ  վերաբերել դրան. դա, անշուշտ, անհանգստության տեղիք է տալիս»։
Կարդացեք նաև՝
Մենք աշխատում ենք փոխզիջման վրա հիմնված լուծման ուղղությամբ և շարունակելու ենք ջանքեր ներդնել խաղաղ կարգավորման համար․ Զոհրաբ Մնացականյան
Կոչ եմ անում Ադրբեջանին գալ բանականության դաշտ, ընդունել առաջարկները, և աշխատել հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման ուղղությամբ․ ԱԳ նախարար

Ереван не может не беспокоить возможное прямое вмешательство Турции в конфликт с Азербайджаном: Мнацаканян
Турция пытается дестабилизировать ситуацию в своем непосредственном соседстве -  в Восточном Средиземноморье, Северной Африке, на Ближнем Востоке. Об этом в интервью «France 24» заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
«Теперь она пытается дестабилизировать ситуацию на Южном Кавказе. Подобное поведение Турции оживляет воспоминания о ее политике в начале 20-ого века – Геноцид армян. И это не может не беспокоить нас. Мы также становимся очевидцами того, что безнаказанность этого преступления поощряет Турцию на подобное поведение на Южном Кавказе», - заявил Мнацаканян.
На вопрос о том, есть ли опасения относительно того, что Турция может сыграть более непосредственную роль в конфликте с Азербайджаном, в том числе во время военных действий, глава МИД Армении заверил, что в этом вопросе Анкара не играет никакой роли.
«Мирное урегулирование касается Армении, Арцаха и Азербайджана, и вместе с Арцахом мы очень конструктивно продолжим тесное сотрудничество с Азербайджаном по поиску решения конфликта. Мы должны работать над устойчивым укреплением режима прекращения огня, мы должны услышать от Азербайджана отказ от применения силы или угрозы применения силы. Мы должны работать над формированием такой среды, которая способствует прогрессу в переговорах».
Мнацаканян сказал, что стороны должны работать над таким балансом обязательств, который будет способствовать достижению соразмерного компромисса, должно быть найдено решение, основанное на взаимных уступках, чему не способствует максималистская позиция Азербайджана.
«Мы продолжаем работать с Минской группой ОБСЕ над поиском этого решения. В рамках этого формата мы продолжим работать в направлении мира», - сказал министр, добавив, что к возможному более прямому вмешательству Турции в конфликт Армения, конечно же, не может относиться безразлично, и это, безусловно, вызывает беспокойство.